به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 30 شهریور 1399

کاهش ۸درصدی بدهی‌های خارجی ایران

کاهش ۸درصدی بدهی‌های خارجی ایران

 

براساس آخرین آمار بانک مرکزی میزان بدهی خارجی ایران در پایان مرداد براساس سررسید اولیه بدهی‌ها ۱۰ هزار و ۴۰۵ میلیون دلار است که ۶ هزار و ۶۱۳ میلیون دلار آن بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و ۳ هزار و ۷۹۲ میلیون دلار از این میزان بدهی‌های کوتاه مدت است.
این تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو نیز رقمی بالغ بر ۹ هزار و ۳۳ میلیون یورو محاسبه شده که ۵ هزار و ۷۴۱ میلیون یورو از این میزان حجم بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و ۳ هزار و ۲۹۲ میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است.
حجم بدهی‌های ایران در پایان تیرماه ۱۰ هزار و ۶۶۸ میلیون دلار بوده که در پایان مردادماه با افت مواجه شده و به ۱۰ هزار و ۴۰۵ میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که آمار بدهی‌های خارجی ایران در پایان ماه نخست امسال ۱۱ هزار و ۳۰۵ میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش حجم بدهی‌های خارجی ایران در پنج ماه نخست امسال دارد.
یکی از شاخص‌های مهم برای سنجش میزان بدهی خارجی هر کشور، مقایسه آن با میزان تولید ناخالص داخلی است تا میزان کشش اقتصاد آن برای جذب منابع مالی خارجی تعیین شود. براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ به ۴۳۱ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار رسیده است.
بر این اساس نسبت بدهی‌های خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی حدود ۲.۵ درصد است که رقم پایینی به شمار می‌رود. مقایسه شاخص نسبت بدهی خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی با سایر کشورها نشان می‌دهد که ایران در زمره کشورهایی است که کمترین میزان بدهی خارجی را در جهان دارد.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 22-07-1397, 17:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا