به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 27 فروردین 1400

عرضه‌ همه جانبه آلومینیوم در بورس‌کالا اقدامی ضروری است

عرضه‌ همه جانبه آلومینیوم در بورس‌کالا اقدامی ضروری است

 

ظروف آلومینیومی در گذشته جزو ظروف اصلی در آشپزخانه و یا سرو غذا بود و با گذشت زمان و ظهور ظروف دیگر از رونق افتاد اما هنوز هم تولید می شود و علاوه بر استفاده در آشپزخانه‌های خانگی در صنعت نیز کاربرد دارند و هزاران نفر در سراسر کشور در این بخش اشتغال دارند. این روزها که بنگاه‌های تولیدی با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه هستند بسیاری از فعالان در این عرصه نیز از نبود مواد اولیه و حضور دلالان در این بخش خبر می‌دهند. 

«مجید هنرکار» یکی از فعالان اقتصادی در حوزه تولید ظروف آلومینیومی گفت: بیش از پنج هزار کارگاه تولید ظروف آلومینیوم در تهران، شیراز، اصفهان، همدان، مشهد، شهرری و دیگر شهرهای کشور فعالیت می‌کنند. 

وی افزود: به طور میانگین در کارگاه‌های بزرگ 50 نفر و در کارگاه های کوچک پنج نفر مشغول به کار هستند. در ماه‌های اخیر نه تنها قیمت مواد اولیه 150 درصد افزایش داشت، بلکه عرضه مواد اولیه در بازار نیز کاهش یافت و دلالان حاضر نیستند حتی شمش‌های آلومینیومی که در گذشته سه تا چهار هزار تومان بود را به قیمت 10 تا 15 هزار تومان بفروشند و آنها را در انبارهای خود مخفی کرده‌اند.

این تولیدکننده افزود: پیگیری‌های تولیدکنندگان درباره کمبود این مواد در بازار حکایت از این دارد که برخی از این تولیدکنندگان با ادعای ارتباط با نهادها و افراد خاص انبار کرده و به دنبال ایجاد حاشیه امن برای خود هستند. 

وی تاکید کرد: کمبود مواد اولیه مشکل اصلی ماست و با احتکار شمش‌های آلومینیوم در انبارها روز به روز مشکلات ما بیشتر می‌شود. 

 

ورق‌های آلومینیوم به حد کافی و مستمر توزیع نمی‌شود 

«ابوالفضل رضایی» دبیر سندیکای آلومینیوم درخصوص مشکلات تولیدکنندگان ظروف آلومینیوم، گفت: از سه سال گذشته تا کنون مصوبات ستاد تنظیم بازار در رابطه با روش و میزان عرضه مواد اولیه توسط شرکت های عرضه کننده رعایت نشده و این مساله موجب افزایش قیمت مواد اولیه در بازار شده است. 

وی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی از گردونه تولید خارج شدند و در سراشیبی تعطیلی قرار گرفتند و با ادامه این روند شاهد بحران کارگری عظیم در صنعت آلومینیوم خواهیم بود. 

رضایی بیان کرد: متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام قابل توجهی در این خصوص انجام نداده است. 

به گفته وی، اکنون شرکت های المهدی، هرمزان و ایرالکو توزیع مواد اولیه را برعهده دارند. 

دبیر سندیکای آلومینیوم افزود: شرکت المهدی و هرمزان از 2 سال پیش هیچ گونه عرضه‌ای در بورس کالا نداشته و این شرکت که از امکانات دولت استفاده می کند چه دلیلی وجود دارد مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی را صادر می کند و چرا اجازه می‌دهند مواد اولیه که مورد نیاز کشور است باید صادر شود.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 3-07-1397, 12:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی