به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 15 اسفند 1399

تیزاب هم کمیاب شد

تیزاب هم کمیاب شد

 

کارشناسان حوزه کشاورزی معتقدند که افزایش نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت کالاهای وارداتی، از عمده علل بروز این مشکل به شمار می رود و موجب شده باغداران ملایری تیزاب مورد نیاز برای خشک کردن محصول انگور خود را به بیش از 2 برابر قیمت پیشین تهیه کنند.

این مشکل اما از چشم مسئولان دور نمانده و به تازگی نمایندگان مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی همراه با بیش از 50 تن از دیگر نمایندگان مجلس، نامه ای خطاب به وزیران جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت نوشته و خواستار تامین پودر کربنات پتاسیم برای خشک کردن انگور و حل سریع این مشکل شده اند.

این در حالی است که گفته می شود تیزاب مورد نیاز باغداران توسط یک شرکت بخش خصوصی تامین شده و در گمرک بندر شهد رجایی منتظر ترخیص است و با وجود پیگری های انجام شده از سوی نمایندگان مجلس و وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، هنوز مشکل ترخیص این کالا به طور کامل حل نشده است.

در همین زمینه بانک مرکزی با استناد به اینکه هنگام گشایش اعتبار برای واردات این ماده، صد درصد بهای کالا پرداخت نشده است، اعلام می کند که امکان تامین ارز برای این محصول وجود ندارد و در طرف دیگر بر اساس نظر کارشناسی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیاز سالانه به یکهزار و 800 تن پودر کربنات پتاسیم و تولید نشدن آن در داخل کشور، واردات این محصول را در فصل های مورد نیاز ضروری می کند.

حال اما با فرا رسیدن فصل برداشت انگور در ملایر، باغداران مجبورند تا چند برابر قیمت از تیزاب های غیر استاندارد و صنعتی موجود در بازار خریداری کنند که در صورت تأمین نشدن این ماده، احتمال بروز خسارت سنگین به باغداران ملایری وجود دارد و چه بسا صادرات و ارز آوری این محصول را نیز با چالش های جدی مواجه کند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: با پیگیری های مستمری که طی روزهای گذشته داشتیم، بخشی از موانع وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برای ترخیص پودر کربنات پتاسیم از گمرک بندر شهید رجایی حل شد.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 27-06-1397, 09:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی