به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 22 فروردین 1400

سلامت‌آب‌زیرزمینی تهران درخطر

سلامت‌آب‌زیرزمینی تهران درخطر

 

بخشی از بحران آب ریشه‌های زیست محیطی دارد و براساس ویژگی‌های منطقه جغرافیایی که ایران در آن قرار گرفته به وجود آمده است. با این وجود باید این نکته را بپذیریم که برخی سیاست‌های مسئولان و برنامه‌ریزی‌های غیرعلمی که برای محیط زیست کشور انجام شده بحران کم آبی را در ایران تشدید کرده و چشم انداز خطرناکی را پیش روی ما قرار داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، به همین دلیل نیز باید در کنار عوامل طبیعی، سیاست‌های اشتباه محیط زیستی مدیران را در به وجود آوردن بحران کنونی آب تأثیرگذار دانست. به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی بحران آب به عنوان مهم‌ترین چالش آینده ایران  با پروفسور پرویز کردوانی دارنده مدال ملی و نشان عالی دانش و چهره ماندگار جغرافیای کشور گفت‌وگو شده است که در ادامه می‌خوانید.

ریشه بحران کنونی آب در کشور بیشتر به عوامل طبیعی و کاهش میزان بارندگی بازمی‌گردد یا اینکه سیاست‌ها و برنامه‌های محیط زیستی مدیران کشور را به سمت خشکسالی و بحران آب برده است؟

در گذشته مردم به صورت سنتی زندگی می‌کردند و جمعیت جامعه نیز کم بود. به همین دلیل میزان آبی که در کشور وجود داشت برای زندگی آنها کافی بود. با این وجود هنگامی که جمعیت افزایش پیدا کرد آب بیشتری مصرف شد و از سوی دیگر کره زمین به سمت گرم شدن حرکت کرد و به همین دلیل میزان بارندگی کاهش پیدا کرد. نکته دیگر اینکه مبنای آب هر کشور میزان بارندگی است که در طول یک سال در آن کشور صورت می‌گیرد و آب‌هایی که از دیگر کشورها وارد می‌شود جزء منابع آبی آن کشور به شمار نمی‌رود. کشور ما نیز در یک منطقه کم آب کره زمین قرار گرفته و به همین دلیل اگر ما به همان اندازه که آب بارندگی به زیرزمین می‌رود و آب‌های زیرزمینی را تشکیل می‌دهد از آب‌های روی زمین استفاده کنیم مشکلی برای تأمین آب خود نخواهیم داشت. با این وجود اگر جمعیت افزایش پیدا کند، تکنولوژی بیشتر شد و مصرف آب بیشتر شد تعادل بین آب‌های زیرزمینی و آب‌های مصرفی برای مردم به هم می‌خورد و به همین دلیل ما با بحران آب مواجه خواهیم شد. در شرایط کنونی برخی از مسئولان عنوان می‌کنند که مثلا تا20 سال دیگر در ایران آب وجود نخواهد داشت. این در حالی است که من با این دیدگاه موافق نیستم و معتقدم اگر بتوانیم آب را به خوبی مدیریت کنیم در آینده با بحران آب مواجه نخواهیم شد. برخی نیز مطرح کرده‌اند بنده پایان آب در ایران را 50 سال دیگر قلمداد کرده ام. این در حالی است که من عنوان کرده‌ام پایان آب در تهران50 سال دیگر خواهد بود. در شرایط کنونی تهران هیچ رودی ندارد اما به اندازه سه رود فاضلاب تولید می‌کند.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 27-06-1397, 05:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی