به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 7 مهر 1399

عراق، مقصد کالاهای کمیاب ایران

عراق، مقصد کالاهای کمیاب ایران

 

 به‌ویژه آنکه طی چند وقت اخیر کمبود برخی کالاها نظیر پوشک و لوازم بهداشتی، حساسیت شهروندان نسبت به هر خبری مبنی بر خروج یا احتکار کالاهای مخلتف را بیشتر کرده است. اما پرسشی که در این زمینه ایجاد می‌شود این است که آیا فروش این کالاها به عراقی‌ها برای کشور ارزآوری و توجیه اقتصادی دارد یا درنهایت به زیان کشور تمام می‌شود؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، استفاده از بازارچه‌های مرزی موضوعی است که بیشتر کشورهای هم‌مرز برای بهره‌مندی از آن به توافق رسیده‌اند. در ایران نیز بازارچه‌های مرزی مختلفی تحت نظر گمرک فعالیت دارند. اما اکنون اتفاقی که فرماندار مریوان از آن خبر داده است، بر حجم نگرانی‌ها افزوده است، زیرا در شرایطی که کشور با کمبود برخی کالاها و گرانی آنها مواجه است، حتی در ازای ارزآوری صادرات این محصولات توجیه اقتصادی ندارد. به‌ویژه آنکه با کاهش ارزش پول ملی ایران طی یک سال اخیر از نرخ برابری ریال در مقابل ارزهایی نظیر دینار و افغانی کاسته شده است و کشورهای همسایه ایران سعی می‌کنند با سوءاستفاده از این موضوع سود خود را فراهم کنند. حتی بسیاری از خریداران این کالاها با استفاده از ریال کالاها را خریداری می‌کنند و آن را در کشور خود با واحد پول عراق می‌فروشند که این فعالیت، سود چندبرابری را برای آنها به‌همراه می‌آورد.

در توسعه مناطق مرزی همواره استفاده از بازارچه‌های ارزی مطلوب‌نظر دولت‌ها بوده است. از همین رو دولت‌های ایران نیز همواره برای تامین ارز کشور و برطرف‌کردن نیازهای معیشتی مرزنشینان بهره‌مندی از این بازارچه‌ها را مدنظر داشته‌اند. اما به‌دلیل اوضاع نه‌چندان مطلوب همسایگان ایران، کشور ما همواره به‌عنوان تامین‌کننده کالا شناخته می‌شود، تا اینکه بخواهد از طریق کشورهای هم‌مرز کالا وارد کند. با این حال ورود و خروج کالاها، به‌ویژه کالاهای اساسی با مقررات و ضوابطی همراه است و گمرک کشور اجازه خروج برخی کالاها را نمی‌دهد. با این حال هفته گذشته صحبت‌های فرماندار مریوان نشان از بروز سهل‌انگاری‌هایی در این آمدوشدها داشت. محمد شفیعی در کارگروه توسعه صادرات و شورای ساماندهی مبادلات ارزی به ورود تعداد زیادی مسافر عراقی از مرز باشماق به مریوان اشاره کرد و گفت: «در چند هفته گذشته روزانه 2۳۰۰نفر از کشور عراق وارد مریوان شده‌اند. با خریدهای زیاد روزانه این مسافران و بازگشت دوباره به عراق، کالاهای اساسی زندگی در مریوان نایاب شده و بحران جدی در حال شکل‌گیری است.» همین صحبت‌ها کافی بود تا نسبت به این اقدام فضاسازی صورت بگیرد. با این حال برخی معتقدند که فروش کالا به عراقی‌ها می‌تواند برای کشور سود و ارزآوری داشته باشد. این اتفاق را در شرایطی می‌توان به فال نیک گرفت که مازاد کالا در کشور وجود داشته باشد و شهروندان ایرانی از خرید یک محصول بی‌نیاز باشند. اما گزارش‌ها حاکی است که هجوم عراقی‌ها به بازارهای مریوان باعث کمیاب و نایاب‌شدن برخی کالاها شده است. این امر علاوه بر اینکه درنهایت موجب گران‌شدن کالاهای خارج‌شده از کشور می‌شود، فرصت سوء‌استفاده به برخی سودجویان را در داخل می‌دهد. بدین معنا که ممکن است برخی اقدام به احتکار کالا کنند و آن را گردن عراقی‌ها بیندازند. همچنین تخصیص ارز 4200تومانی به کالاهای اساسی طمع عراقی‌ها را برای خرید این کالاها نیز بیشتر می‌کند، آنها ممکن است با خرید همین کالاها با ریال ایران، بار دیگر آن را به دلار بفروشند و به ایران صادر کنند. در نتیجه انتظار این است که با اعمال مقررات سختگیرانه گمرکی از خروج اینچنینی کالاها جلوگیری شود. همچنین تمام قصور را در این زمینه نمی‌توان متوجه دولت دانست. برخی فروشندگان نیز در توزیع کالاهای خود باید دقت داشته باشند تا باعث سوء‌استفاده نشود. همچنین در خوشبینانه‌ترین حالت عراقی‌ها این کالاها را برای مصرف روزانه خود استفاده می‌کنند. اما در این حالت هم این یارانه‌ای است که از جیب مردم ایران به آنها پرداخت می‌شود. در واقع شهروندان ایرانی مالیات پرداخت می‌کنند تا این کالاها با یارانه به دست آنها برسد، اما گاهی این کالاهای یارانه‌ای و ارزان‌سازی‌شده به دست عراقی‌ها، افغانستانی‌ها و پاکستانی‌ها و... می‌رسد و در نهایت به ضرر منافع و منابع ملی تمام می‌شود و ممکن است آثار سوء اقتصادی و اجتماعی فراوانی را بر جای گذارد. البته مردم این کشور هم از هم‌کیشان ما هستند و شیعیان زیادی در این کشور زندگی می‌کنند و جزو وظایف دینی ماست که در شرایط سخت از آنها حمایت کنیم، اما زمانی که اقتصاد ایران خود با بحران معیشتی مواجه است، به‌نظر می‌رسد تامین نیازهای اولیه شهروندان ایرانی باید در اولویت قرار بگیرد.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 27-06-1397, 04:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا