به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 2 مهر 1399

نوسازی ناوگان اتوبوسی هم‌چنان متوقف است

نوسازی ناوگان اتوبوسی هم‌چنان متوقف است

 

آلودگی هوای تهران معضل نام‌آشنایی است که همه، راه‌حل آن را توسعه حمل و نقل عمومی عنوان می‌کنند. اتوبوس یکی از انواع وسایل حمل و نقل عمومی است که در حال حاضر فرسودگی‌ آن‌ها خود تبدیل به یک معضل شده است. در این زمینه با پیمان سنندجی،مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی با حضور در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین درباره آخرین وضعیت نوسازی ناوگان و خبرهای این حوزه توضیح داد.

مشروح این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید؛

چند درصد اتوبوس‌های تهران از اول مهر که شرط حضور در شهر  دارا بودن معاینه فنی است به دلیل دودزا بودن از دور خارج می‌شوند؟

سنندجی: در ابتدا همه ما باید بدانیم که اتوبوس دیزل دود تولید می‌کند، مثل این است که چشم شما ضعیف باشد، اگر از عینک استفاده نکنید نمی‌توانید ببینید، اتوبوس دیزل هم اگر دود نکند نمی‌تواند حرکت کند؛ اما مسئله این است که چه دودی؟ دودی که مشکل کمی ایجاد کند و میزان کدری آن کمتر از 2ppm باشد.

 این مسئله در مرکز معاینه فنی تشخیص داده می‌شود، وقتی مرکز معاینه فنی به یک اتوبوس برگه معاینه فنی می‌دهد، به معنای آن است که اجازه تردد در شهر دارد، از طرف دیگر سن فرسودگی تعیین شده است و بر اساس آن سن هر اتوبوس باید زیر 8 سال باشد؛ به عبارتی ما در سن فرسودگی هم مسئله ایمنی را داریم و هم مسئله آلودگی؛ بنابراین باید نو‌سازی ناوگان انجام بگیرد.

اما اکنون که نمی‌توانیم نو‌سازی کنیم، تمام اتوبوس‌ها باید معاینه فنی داشته باشند. تا کنون 96 درصد از اتوبوس‌ها معاینه فنی دریافت کرده‌اند و از ابتدای مهر به اتوبوس‌هایی که معاینه فنی نداشته باشند مطلقا اجازه تردد نخواهیم داد، نمی‌گویم چنین اتوبوس‌هایی نداریم، اما کم و در حد 1 تا 2 درصد است.

نصب فیلتر اتوبوس‌ها هم باید در مرکز معاینه فنی انجام شود که برای آن هم در حال برنامه‌ریزی هستیم. در هر صورت در مهرماه ما ناچاریم که همین ناوگان را داشته باشیم، 55 مدرسه کودکان استثنایی را به طور رایگان با اتوبوس‌های دارای ویلچر و اتوبوس‌های خاص سرویس‌دهی می‌کنیم ضمن اینکه امسال به دلیل فرسودگی و خرابی اتوبوس‌ها در 62 نقطه از تهران سیستم‌های امداد مستقر خواهیم کرد.

تعدادی ناوگان در بخش خصوصی و در حوزه دربستی‌ها فعالیت می‌کنند، قصد داریم آنها را تحت پوشش قرار دهیم و در ساعت‌های پیک وارد کنیم تا تمام توقفی‌ها را هم برطرف کنیم که بتوانیم فشاری که ناشی از افزایش 20 درصدی مسافر در مهر ماه وجود دارد را  کاهش دهیم.

از نو‌سازی ناوگان چه خبر، آیا قرار است که اتوبوس جدید به ناوگان شهری وارد شود؟

 دولت مصوبه‌ای دارد مبنی بر این که از محل صرفه‌جویی سوخت تا 50 درصد پول اتوبوس را خواهد داد، به این صورت که اگر ما یک اتوبوس دیزل را از رده خارج کردیم و یک اتوبوس را گاز سوز کردیم، دولت به ازای هر پیمایش، 19 درصد سن به ما پول خواهد داد، ما تمام کار‌ها را انجام دادیم و 6 ماه است که پیگیری می‌کنیم؛ اما متأسفانه هنوز اجرایی نشده است.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 26-06-1397, 23:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا