به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 7 مهر 1399

وقتی زنجیره‌ای‌ها حمایت می‌شوند

وقتی زنجیره‌ای‌ها حمایت می‌شوند

 

نگاهی که در کل دنیا به گسترش این فروشگاه‌ها وجود دارد بر مبنای شفافیت و عرضه بی‌واسطه است و آن را در قالب اصلاح توزیع و حذف واسطه‌ای می‌خوانند. این روال در برنامه ششم توسعه از سوی دولت مورد توجه قرار گرفت و مقرر شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعطای مجوزهای مختلف شرایط ایجاد فروشگاه‌هایی از این نوع را افزایش داده و سهم این فروشگاه‌ها در اقتصاد توزیع خرده‌فروشی را به 20 درصد برساند. این روال اگرچه با استقبال خوبی از سوی بخش خصوصی فعال در این بخش مواجه شد اما به دلیل برخی بروکراسی‌های اداری این سهم تاکنون تنها به 10 درصد رسیده است. دردولت یازدهم با نگاه محمد نعمت‌زاده وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت به این بخش به نظر می‌رسید این روال سرعت گرفته و بر تعداد فروشگاه‌های زنجیره‌ای با هدف کوتاه کردن دست واسطه‌ها افزوده شود اما این روال از آن سرعتی که تصور می‌شد برخوردار نشد. در دولت دوازدهم نیز در شرایطی که به نظر می‌رسد سابقه وزارت بازرگانی محمد شریعتمداری به این بخش کمک خواهد کرد تا روند مجوزهای اینچنینی تسریع شود اما حرکت خاصی مشاهده نشد، تا اینکه روز شنبه به یکباره نامه نماینده‌های مجلس این روال را وارد شرایط جدیدی کرد.

نامه‌نگاری مجلسی‌ها

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به محمد شریعتمداری وزیر صنعت ،معدن و تجارت با موضوع حمایت از فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای، خواستار بازنگری درمحدودیت‌های ایجاد شده، برای این بخش از سیستم عرضه کشور شدند. در نامه نمایندگان آمده است: « فروشگاه‌های زنجیره‌ای علاوه بر ایجاد امکان دسترسی به کالاهای مرغوب، متنوع و باقیمت‌های مناسب برای عامه شهروندان، با توزیع کالاهای طرح تنظیم بازار جهت رفاه حال اقشار کم‌درآمد جامعه گام برمی‌دارند ضمن اینکه زمینه‌های ایجاد اشتغال پایدار را برای جوانان در بخش‌های مختلف و متنوع این فعالیت به وجود می‌آورند.» همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌شان خواستار بازنگری و اصلاح مفاد نامه فوق شدند. در ادامه این نامه‌شان با اشاره به دستورالعمل وزیر نوشته‌اند: «نامه وزیر موجب محدودیت‌هایی در فعالیت‌های حاضر و برنامه‌های توسعه‌ای فعالین این بخش که باعث از بین رفتن حمایت از تولیدات داخل و ارایه آن به مراجعه‌کنندگان و نیز حذف امکان اشتغال‌زایی پویا برای جوانان کشور شده است.» البته پیش‌تر محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن وتجارت به ‌عنوان رییس هیات عالی نظارت در نامه‌ای با ۷بند محدودیت‌هایی را برای فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای ابلاغ کرده بود.

نامه هفت‌بندی وزیر صنعت

اخیرا محمد شریعتمداری در نامه‌ای به مسائل فروشگاه‌های زنجیره‌ای پرداخته بود. بندهای این نامه به شرح زیر بود:

1- طبق مفاد قانون صنفی، یکسانی و مشابهت در فعالیت صنفی، شرط لازم برای تشکیل یک اتحادیه است و اجتماع فعالیت‌های گوناگون صنفی همگن (سوپرمارکت، بستنی‌فروشی، فرش‌فروشی، چرم، پوشاک و...) به اعتبار اشتراک در مالکیت یا برند، در زیرمجموعه یک اتحادیه، صنفی مغایر قانون است و علاوه بر این اعمال وظایف قانونی اتحادیه‌های ذی‌ربط و اتاق‌های اصناف شهرستان را مختل می‌کنند. بنابراین هر فرد صنفی و حقیقی یا حقوقی صرف‌نظر از تعداد فروشگاه همگن، مکلف است تا ضمن عضویت در اتحادیه شهرستان مربوطه پروانه کسب هر فروشگاه را مطابق با سازوکار پیش‌بینی‌شده در تبصره (3) ماده «12» قانون صنفی اخذ نماید.

2- مطابق تبصره (7) ماده «21» قانون نظام صنفی تشکیل اتحادیه کشوری در مواردی است که تعداد واحدهای صنفی در هر استان جهت تشکیل اتحادیه به حد نصاب مقرر در این ماده نرسد. بنابراین تشکیل اتحادیه کشوری صرفا برای «فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای» که همزمان کالاهای متنوع و مرتبط با صنوف مختلف (غیر همگن) را عرضه می‌‌نمایند، مجاز است.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 26-06-1397, 18:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا