به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 30 شهریور 1399

تولید ۴ میلیون تن محصولات لبنی

تولید ۴ میلیون تن محصولات لبنی

 

مصرف لبنیات با بودجه مردم گره خورده است. وقتی قیمت لبنیات گران می‌شود سرانه مصرف هم نزول پیدا می‌کند. آمار 14 ساله کشور نیز نشان می‌دهد در سال‌هایی که قیمت تغییرکرده از سرانه مصرف شیر بشدت کم شده است. اگر بخواهیم میزان مصرف انواع شیر پاستوریزه در سال 83 را در مناطق شهری بررسی کنیم، می‌بینیم که هر فرد سالانه به‌طور متوسط 30.94 کیلوگرم مصرف داشته که این عدد در پایان سال 96 برای هر نفر به 17.34 کیلوگرم رسیده است. طبق پیش‌بینی فعالان این صنف در سال‌جاری میزان مصرف انواع شیر پاستوریزه در مناطق شهری با کاهش بیشتری (16کیلوگرم) روبه‌رو شود. در حالی که آمار مصرف انواع شیر پاستوریزه کاهشی است وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرده است میانگین مصرف سرانه شیر در دنیا برای هر نفر ۱۰۹ کیلوگرم و در ایران (مناطق شهری و روستایی) ۱۱۰ کیلوگرم است. در کشورهای اروپایی این سهم به 350 تا 380کیلوگرم برای هر فرد است. کارشناسان معتقدند اگر در ایران این عدد به 150 کیلوگرم برسد هم راضی کننده است.

فاصله معنادار مصرف شیر در ایران و سایر کشورها

براساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی فائو در سال 2007 میلادی مصرف سرانه شیر در ایران حدود 66 کیلوگرم در سال بوده است. در همان سال به جز افغانستان و عراق که آمار دقیقی از آن‌ها موجود نبوده مصرف شیر در ایران کمتر از همه کشورهای همسایه بوده است. در سال 2007 به‌طور متوسط هر شخص در پاکستان سالانه 160 کیلوگرم، در ترکیه 138 کیلوگرم و در جمهوری آذربایجان 119 کیلوگرم شیر مصرف کرده است. کشور فنلاند در شمال اروپا بیشترین مصرف شیر را در جهان دارد و هر شهروند این کشور به‌طور متوسط سالانه 361 کیلوگرم شیرمصرف کرده‌ است. در بیشتر کشورهای اروپایی و مخصوصا اروپای غربی، مصرف سالانه شیر بیش از 200 کیلوگرم برای هر شخص است.

روند کاهش مصرف ضمن آن‌که به سلامتی کشور صدمه وارد می‌کند در طولانی مدت به ضرر تک تک تولیدکنندگان فعال در این حوزه نیز خواهد بود. طی سال‌های اخیر تولیدکنندگانی که صادرات ندارند، کاهش تولید را دنبال کردند و اکنون برخی از آنها مجبور به تعدیل نیرو شدند چرا که تولید دیگر برای آنها صرفه اقتصادی ندارد. این روند یکی از آسیب‌های مهم به صنعت لبنیات است. یکی از دلایلی که باعث شده قیمت لبنیات از سال 90 گران شود، قیمت شیر خام است.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 26-06-1397, 03:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا