به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 6 مهر 1399

ابهام در پیش فروش‌های خودرو

ابهام در پیش فروش‌های خودرو

 

مهم‌ترین ابهامی که در این پیش‌فروش به چشم می‌خورد، معلوم نبودن کالاها و کلی بودن عناوین است؛ به نحوی که این شرکت در صدر بخشنامه صادره آورده است: « در زمان ارسال دعوتنامه، خودروهای قابل عرضه به مشتریان مشخص و اعلام خواهند شد». به این معنا که مشتری در ابتدای امر نمی‌داند کدام یک از محصولات این شرکت را خریداری کرده و همین موضوع محل تردید و ابهام قانونی است زیرا در عقد بیع باید مبیع و کالای موضوع فروش و ثمن معامله معلوم و مشخص باشند.

در اینجا ثمن یا همان مبلغ مشخص است اما مبیع معلوم نیست و به باور برخی از حقوق‌دان‌ها به دلیل آنکه در این معامله اصول اساسی عقد بیع رعایت نشده عقد باطل است. اما برخی دیگر می‌گویند که این معامله مشارکت در تولید است و مشمول قواعد مرسوم بیع نیست که اگر این طور نیز باشد، شرکت خودروسازی ایران‌خودرو باید از ابتدا به مشتریانش توضیح می‌داد که چه شرایط قانونی بر موضوع جاری است.

اجحاف به مصرف‌کنندگان

حسن کیا، استاد دانشگاه و وکیل دادگستری در این خصوص گفت: «در حوزه حقوق خریداران و مصرف‌کنندگان کالا و در جهت صیانت از حقوق آن‌ها، قوانین مهمی تدوین شده است که بسیاری از خریداران از این قوانین و حقوق خود مطلع نیستند. یکی از موارد مصرفی حوزه خودرو بحث پیش فروش خودروهاست. گاهی خریداران به علت عدم آگاهی‌شان از جزییات حقوق خود در مقابل شرکت‌های خودروساز، از سر بی‌اطلاعی یا به دلیل برخی اجحاف‌ها متضرر می‌شوند. در آیین‌نامه قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو مواردی به عنوان مقررات امری تصریح شده که نادیده‌گرفتن آن‌ها خلاف قانون و قابل پیگرد است. برای مثال عرضه‌کنندگانی که مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت را ندارند اما اقدام به عرضه خودرو می‌کنند مرتکب تخلف شده‌اند. همچنین فروشندگان خودرو حق ندارند بیش از ۵۰درصد از مبلغ را به عنوان پیش‌فروش براساس آیین‌نامه مذکور از متقاضی دریافت کنند.

در ماده۳ این قانون اعلام شده عرضه‌کننده موظف است در سامانه اطلاع‌رسانی خود، نسبت به فروش اینترنتی محصولات با قید مشخصات خودرو و شرایط فروش از قبیل نشان تجاری، نوع، تیپ، رنگ، تجهیزات درخواستی، قیمت خودرو، سود مشارکت، زمان تحویل و سایر موارد مرتبط اقدام کند و در تبصره آن اعلام شده عرضه‌کننده موظف است حداقل دو روزکاری قبل از اجرای فرآیند فروش شرایط موصوف را اطلاع رسانی عمومی کند. طبق ماده۴ این قانون عرضه‌کننده موظف است قیمت نهایی محصولات خود به همراه قید نوع، تیپ، رنگ و متعلقات، ضوابط و روش‌های مختلف فروش و فرآیند خرید را به صورت شفاف و روشن مطابق جدول زیر تهیه و در پایگاه اطلاع رسانی و نمایندگی‌های مجاز فروش خود، در دسترس متقاضیان خرید قرار دهد و وفق تبصره یک این ماده حداکثر مبلغ قابل دریافت در قراردادهای پیش فروش معادل 50درصد قیمت فروش نقدی محصول مورد نظر در هنگام عقد قرارداد است. بر مبنای تبصره دو این ماده سود انصراف و خسارت تاخیر مندرج در بخش ضوابط فروش، به صورت روزشمار محاسبه می‌شود. مطابق ماده پنج این قانون عرضه‌کننده موظف است قبل از اقدام به پیش فروش خودرو، مجوز مربوط شامل تعداد خودروی قابل عرضه را از وزارت اخذ کند؛ بنابراین آگهی‌های پیش‌فروش شرکت‌های مختلف خودروساز و عرضه‌کننده خودرو که شرایط مواد فوق را رعایت نکرده‌اند و هیچ مشخصاتی از خودروی پیش‌فروش شده یا قیمت نهایی آن یا سایر موارد را اعلام نکرده‌اند خارج از قانون عمل کرده و به حقوق مصرف‌کنندگان تجاوز کرده‌اند. حتی موافقت ثبت‌نام‌کنندگان با این شرایط مبهم نیز موجب قانونی‌شدن چنین توافقات و شبه عقودی نشده و از منظر حقوقی و براساس فرموده پیامبر اکرم(ص) که از غرر و ضرر نهی فرموده‌اند و معامله که در آن احتمال ضرر برود باطل است، هیچ اثر حقوقی بر چنین توافقاتی بار نمی‌گردد. از قانون و آیین‌نامه اجرایی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو هم که بگذریم، وفق قانون مدنی نیز در عقد بیع باید مبیع و کالای موضوع فروش و ثمن معامله معلوم و مشخص باشند. ماده٣٣٨ قانون مدنی اعلام می‌کند: «بیع عبارت است از تملیک عین به عوض معلوم» و ماده٣٤٢ همین قانون اعلام می‌دارد: «مقدار و جنس و وصف مبیع باید معلوم باشد و تعیین مقدار آن به وزن یا کیل یا عدد یا ذرع یا مساحت یا مشاهده تابع عرف بلد است». بنابراین هر نوع پیش فروش خودرو خلاف مقررات فوق الذکر فاقد مشروعیت بوده و قانونی نیست و خریدار باید از ابتدا بداند چه مدل خودرویی و با چه مشخصات و قیمتی را پیش خرید می‌کند».

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 25-06-1397, 12:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا