به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 25 فروردین 1400

تحول در عناصرسه‌گانه پتروشیمی ایران

تحول در عناصرسه‌گانه پتروشیمی ایران

 

در همین راستا به نظر می‌رسد با توجه به تغییراتی که اخیرا در هر 3 این بخش‌ها رخ داده و هنوز نیز در حال ادامه یافتن است، باید سال 97 را سالی مهم برای پتروشیمی‌ها ارزیابی کرد.

صنعت پتروشیمی ایران در آستانه یک تحول است که پتانسیل این را دارد تا سرمایه‌های مردمی را به سوی خود جذب کند. آن‌طور که اخبار واصله هم از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی حکایت دارند در هفته آتی «سقف رقابت» پتروشیمی‌ها در بورس کالا برداشته می‌شود. این موضوع طبق نظر کارشناسان رشد خوبی را برای ارزش شرکت‌های پتروشیمی به همراه خواهد داشت. اتفاقی که در نهایت سرمایه‌ها را به سوی طرح‌های پتروشیمی ایران هدایت خواهد کرد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد واقعی شدن قیمت‌های محصولات پتروشیمی در بورس نیز در نهایت تاثیر مثبتی روی فضای این صنعت خواهد داشت.

پتروشیمی در ایران سالانه نزدیک به 50 میلیون تن کالا تولید می‌کند و مهم‌ترین صادرات غیر نفتی محسوب می‌شود. محمد حسن پیوندی قائم مقام وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران اسفند ماه سال 92 عنوان کرد که «پایه‌های جنبش دوم صنعت پتروشیمی اکنون زده شده است. پایه‌هایی که درصورت به نتیجه رسیدن درآمد پتروشیمی در کشور را از 20میلیارد دلار به 40میلیارد دلار می‌رساند.

پتروشیمی‌ها از جمله سهم‌های مهمی هستند که روزانه در بازار سرمایه تهران معامله می‌شوند. این گروه سهمی بیش از 20 درصد از کل معاملات در این بازار را دارد. از سوی دیگر، طبق اظهاراتی بیژن زنگنه وزیر نفت ایران این صنعت به 70 میلیارد دلار جذب سرمایه برای پیشبرد اهداف خود نیاز دارد. عددی که در نبود گزینه «سرمایه‌گذار خارجی» به دلیل تحریم‌ها، بازار سرمایه برای آن تعیین‌کننده خواهد بود.

واحدهای پتروشیمی، به ویژه از آن‌جایی روی اقتصاد ایران تاثیر می‌گذارند که تامین‌کننده خوراک واحدهای پایین‌دست در حوزه‌های مختلفی از ظروف یک‌بار مصرف گرفته تا دارو هستند. نحوه مبادلات تولیدکنندگان محصولات اولیه پتروشیمی که عمدتا توسط 20 پتروشیمی در ماهشهر 16 پتروشیمی در عسلویه و تعدادی واحدهای پراکنده در ایران تامین می‌شود، برای سال‌های اخیر بورس کالا بوده است.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 25-06-1397, 10:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی