به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 5 بهمن 1399

به رسمیت شناختن بازار واقعی ارز، مهمترین اقدام بانک مرکزی بود

به رسمیت شناختن بازار واقعی ارز، مهمترین اقدام بانک مرکزی بود

 

رییس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه اقدام اخیر بانک مرکزی در به رسمیت شناختن بازار ثانویه بسیار موثر و ضروری بود افزود: دولت با تصمیم 21 فروردین خود واقعیت  بازار ثانویه را انکار کرد و بدون آنکه به نیازهای واقعی در بازار پاسخ روشنی دهد، به آن عنوان قاچاق داده بود، اما اکنون با اصلاح رویکردهای در پیش گرفته درصدد است تا آرامش نسبی در بازار ایجاد شود.

وی ادامه داد: پذیرش واقعیت بازار ارز که در حال حاضر از سوی بانک مرکزی انجام شده مهمترین تحول رخ داده در حوزه  ارزی کشور در یک ماه اخیر بوده و تعمیق و ضابطه مندی  این بازار باید در دستور کار قرار گیرد.

این صاحب نظر اقتصادی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی بانک مرکزی به تدریج  باید به گونه ای رفتار کند که نرخ ارز در بازار ثانویه به سمت نرخی که نظام اقتصادی کشور را به تعادل می رساند حرکت کند افزود:  در این صورت به تدریج نرخ بازار آزاد نیز به سمت نرخ تعادلی نزدیک شده و دیگر شاهد سه نرخ در بازار ارز نخواهیم بود. ضمن آنکه وقوع این امر، نظام اقتصادی کشور خود را با این نرخ هماهنگ خواهد کرد. آنگاه وظیفه بانک مرکزی کنترل نوسانات شدید قیمتی خواهد بود.

مظاهری خاطرنشان کرد: من همواره طرفدار نظام تک نرخی ارز بوده ام، اما در شرایط فعلی دولت قصد دارد قیمت کالاهای اساسی را کنترل و با قیمت مناسبتری به مردم عرضه کند و به همین دلیل نرخ 4200 تومانی را برای این دسته از کالاها در نظر گرفته است. این تصمیم درستی است که مردم، به خصوص حقوق بگیران را در مقابل تورم شدید و ناگهانی در حوزه هزینه های معیشتی حمایت می کند. روش این حمایت البته توسط دولت طراحی و اجرا می شود و امیدوارم تجربه سبد کالای اوایل دولت اول آقای روحانی را در این خصوص تکرار نکنند.

وی افزود: بنابراین به جز یارانه ای که دولت به صورت نقدی یا کالابرگ یا قیمت ارز به کالاهای اساسی می دهد، بازار ارز باید به سمت تک نرخی برود  و آن نرخ واحد با قیمت تعادلی باشد. در غیر این صورت تفاوت نرخ سنا با نرخ بازار آزاد زیاد خواهد شد و کالا و خدمات در بازار براساس آن نرخ آزاد تعیین خواهد شد. این مابه التفاوت هم رانتی خواهد شد که  از جیب مردم و دولت خارج و به جیب عده ای معدود خواهد رفت.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 25-06-1397, 04:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی