به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 27 دی 1399

میوه‌های وارداتی گران شد

میوه‌های وارداتی گران شد

 

سالانه بیش از 120 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و نزدیک 22 میلیون تن انواع محصولات باغی در کشور تولید می شود که طبق سیاست وزارت جهادکشاورزی برای حمایت از تولید داخلی، واردات انواع میوه بجز نارگیل، آناناس، انبه و موز از سال 1390 ممنوع شده است.
هرچند که افزایش قیمت میوه های وارداتی تاثیر چندانی در سبد غذایی مردم ندارد اما به طور روانی می تواند بر نرخ گذاری سایر محصولات باغی و جالیزی اثر خود را بگذارد.
برخی کارشناسان این افزایش قیمت در میوه های وارداتی را ناشی از نوسان نرخ ارز، برخی تعلل در واردات به دلیل نوسان ها، کاهش واردات و حضور دلالان می دانند تا جایی که قیمت هر کارتن هشت تایی آناناس به 400 هزار تومان رسیده است.
دلیل اصلی افزایش نرخ میوه های وارداتی، این است که برای واردات آن ارز دولتی تعلق نمی گیرد و واردکننده باید به نرخ ارز آزاد آن را وارد کند البته در ماه های اردیبهشت و خرداد موز با نرخ ارز دولتی وارد کشور شد اما پس از آن از فهرست کالای ضروری حذف شد و دیگر ارز یارانه ای به آن تخصیص نمی یابد.
با وجود اینکه در فصل تابستان با وفور تولید میوه، صیفی و سبزی مواجه هستیم اما نرخ های بازار نشان می دهد بهای انواع میوه و صیفی تولید داخل نیز بویژه در هفته های اخیر رو به افزایش بوده و با وجود افزایش عرضه محصولاتی چون گوجه فرنگی، خیار، سیب زمینی و پیاز به بازار، قیمت آنها کاهش نداشته است.
البته به تازگی محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی علت گرانی میوه تولید داخل را سرمازدگی درختان در ابتدای فروردین ماه امسال دانسته و گفته است «وزارت جهادکشاورزی متولی قیمت گذاری این محصولات نیست».
در این پیوند «اسدالله کارگر» رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران افزود: قیمت عمده فروشی محصولات کشاورزی در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران از امروز تا هفته منتهی به 25 شهریورماه جاری، قیمت (هرکارتن 6 و 8 تایی) آناناس بین 250 تا 400 هزار تومان، موز بین 8 تا 10 هزار و 500 تومان و انبه بین 12 تا 20 هزار تومان تعیین شده است.
به گفته وی، قیمت هر کیلوگرم پسته تازه بین 30 هزار تا 50 هزار تومان است درحالی که هفته گذشته قیمت این محصول نیز بین 25 هزار تا 40 هزار تومان بود.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 20-06-1397, 10:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسال