به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 23 فروردین 1400

موانع و راهکارهای واگذاری طرح‌های عمرانی چیست؟

موانع و راهکارهای واگذاری طرح‌های عمرانی چیست؟

 

انباشت مشکلات متعدد و مختلف در برخورد با طرح های عمرانی، طی سالیان متمادی موجب شده است که انبوه این طرح ها تبدیل به نقطه بحرانی در مدیریت بخش عمومی شود و اصلاحات جدی در سازوکارهای این طرح ها الزامی باشد. تعریف و تصویب طرح های فاقد توجیه کافی اقتصادی و زیست محیطی و آغاز طرح های متعدد با تصور یا تظاهر به وجود توجیه صرفاً اجتماعی یکی از این مشکلات است. 

در ادامه این گزارش عنوان شده که آغاز پروژه با مطالعات ناقص و نادرست در کنار ارجاع کار و مناقصات غیردقیق به همراه اعمال نفوذ و سوگیری و همچنین افزایش دائمی حجم و ابعاد پروژه در طول دوره ساخت و در نهایت عدم تکافوی اعتبارات تخصیص داده شده از مشکلات دیگر فرآیند پدیدآوری این پروژه ها بوده و انباشت مجموعه این مشکلات، شرایط کنونی را ایجاد کرده است.

برای مدیریت این وضعیت، تاکنون بارها احکامی قانونی تصویب و ابلاغ شده است. از بین این احکام، آنهایی مفیدتر و مؤثرترند که بتوانند فضا و رفتارهای بازیگران را به سوی حداکثر شفافیت و کارآمدی سوق دهند. به علاوه یکی از چاره های کاهش مشکل طرح های عمرانی استفاده از روش های مشارکت یا واگذاری این طرح هاست. اما باید توجه داشت که اولا این راه حل مانند هر راه حل دیگری، محدوده و محدودیت هایی دارد و ثانیاً همین چاره نیز به نوبه خود، نیازمند بسترها و مقدماتی است. 

در این گزارش عنوان شده که شاید مهمترین دلیل عدم دستیابی به نتایج مورد انتظار از این راه حل طی چند سال بیان مکرر نام این روش ها و انتظار مستمر از آنها، همین عدم توجه به جوانب و اجزای موضوع بوده باشد. این راهکار بدون در نظر گرفتن اقدامات مکمل، مانند سامانه معامالت الکترونیک پروژه ها و سامانه اولویت بندی پروژه ها و هیئت های رفع عدم انطباق در فرآیندهای واگذاری، ابتر و ناکارآ خواهد بود. 

در بخش دیگری از این گزارش به بررسی اهم موانع و راهکارهای واگذاری و مشارکت در طرح های نیمه تمام پرداخته شده است. در این قسمت از گزارش آمده که بررسی و تحلیل موانع و راهکارهای شناسایی شده برای فصول منتخب مختلف نشان می دهد که برخی از موانع در اغلب پروژه ها و فصول وجود دارد. عدم کفایت اطلاعات فنی و اقتصادی طرح ها،  فقدان چارچوب استاندارد گزارش های توجیهی که موجب عدم امکان ارزیابی بانک ها و درنتیجه عدم اطمینان بانک ها برای تأمین مالی می شود، افزایش حجم پروژه در طول دوره احداث و فربه شدن دائمی طرح ها،  تعارض منافع اداری مدیران مرتبط و میدانی دولت با روش واگذاری و مشارکت، تعارض منافع مالی بدنه دولت که برای اجرای پروژه ها، اقدام به تشکیل انواع شرکت تعاونی و دیگر تشکیلات اقماری کرده اند و رویکرد غالب مدیران دولت به اینکه فقط پروژه هایی را که خودمان صلاح بدانیم برای واگذاری اطلاع رسانی می کنیم، از جمله این موانع است.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 19-06-1397, 15:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی