به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

پای رشته‌های جدید به مشاغل خانگی باز شد

پای رشته‌های جدید به مشاغل خانگی باز شد

 

با نگاهی گذرا به اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه می‌توان به اهمیت کسب‌وکارهای بومی و خانگی بازار محور پی برد. در حال حاضر ایتالیا، استرالیا، انگلستان و چین از جمله کشورهای موفق در زمینه توسعه کسب و کار خانگی و کارآفرینی خانوادگی به شمار می‌روند، به نحوی که این دسته مشاغل در انگلستان به شکل حرفه‌ای و تخصصی دنبال می‌شود.

مشاغل خانگی به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که در آن یکی از افراد یا تمام اعضای خانواده در منزل مسکونی بدون ایجاد مزاحمت برای همسایگان، به تولید یا ارائه خدمات اشتغال اقدام می‌کند.

کسب‌وکارهای خانگی در دو حالت تعریف می‌شوند: در حالت اول فرد مراجعه ‌کننده با دریافت مجوز کالایی را در منزل خود تولید می‌کند و در حالت دوم افراد به صورت پشتیبان مواد اولیه کالای تولیدی را برای گروهی که در منزل فعالیت می‌کنند، تأمین کرده و به فروش می‌رسانند و درصدی از فروش را می‌پردازند.

در حال حاضر برخی دستگاه‌های اجرایی مجوز مشاغل خانگی را صادر می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به صندوق کارآفرینی امید، سازمان بهزیستی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی اشاره کرد.

بر اساس آمارها یک سوم مجوزهای صادره در حوزه مشاغل خانگی مربوط به قالیبافی است و افراد متقاضی در این بخش باید کارت مهارت قالیبافی از سازمان صنعت، معدن و تجارت داشته و سایر متقاضیان مشاغل‌خانگی نیز دارای گواهینامه‌های مهارتی فنی‌وحرفه‌ای باشند.

افراد متقاضی کسب‌وکارهای خانگی ابتدا از طریق سامانه http://www.mashaghelkhanegi.ir نسبت به ثبت‌نام و ارائه درخواست اقدام می‌کنند و پس از ثبت درخواست خود در سامانه نام دستگاه اجرایی مربوط به شغل درخواستی را دریافت کرده و برای گرفتن مجوزهای لازم به ارگان مربوطه مراجعه می‌کنند.

مشاغل خانگی چه مزیت‌هایی دارد؟

یکی از ویژگی‌های مشاغل خانگی این است که در این دسته کسب‌وکارها، تفکیک جنسیتی وجود ندارد و افراد می‌توانند با توجه به مهارتی که دارند در منزل برای خود و حتی سایر اعضای خانواده اشتغالزایی کنند. مزیت دیگر مشاغل خانگی، کاهش هزینه‌های رفت و آمد و اجاره کارگاه یا مغازه و مشکلات مربوط به ترافیک است.

هادی ابوی ـ فعال حوزه کار، در این باره می‌گوید: یکی از محاسن مشاغل خانگی این است که میز و دفتر و کامپیوتر نمی‌خواهد و افراد با یک خط تلفن یا موبایل می‌توانند خدمات مورد نیاز را ارائه داده و سفارش بپذیرند.

او امکان انتقال تجربیات در مشاغل خانگی را از دیگر مزیت‌های آن برشمرده و می‌افزاید: در حال حاضر نبود فرهنگ کار یکی از مشکلات بازار کار به شمار می‌رود و کسب‌وکارهای خانگی تا حد زیادی به ترویج و تقویت فرهنگ کار کمک کرده است.

به گفته این فعال حوزه کار افراد با هزینه اندک می‌توانند در حوزه مشاغل خانگی برای خود کسب و کاری راه بیاندازند و علاوه بر اشتغالزایی و درآمدزایی در خانه، ساعات بیش‌تری را در کنار خانواده سپری کنند. دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی اخیرا از ایجاد رشته‌های جدید متناسب با نیازهای بازار کار در حوزه مشاغل خانگی خبر داده است.

آنطور که مهناز امامدادی می‌گوید: در سال‌های اخیر حضور و مشارکت متقاضیان مرد در فعالیت‌های خانگی افزایش یافته و این امر موجب خروج نگاه جنسیتی به حوزه مشاغل خانگی شده است.

به گفته وی با توجه به ورود و افزایش فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در این حوزه، ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی به ایجاد رشته‌های جدید متناسب با نیازهای بازار کار اقدام کرده است.

منبع : اقتصاد آنلاین

 

 

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 7-06-1397, 12:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی