به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 5 بهمن 1399

تاثیر پمپ‌ها بر کیفیت آب مصرفی

تاثیر پمپ‌ها بر کیفیت آب مصرفی

 

طبق مقررات ملی ساختمان «وجود مخزن ذخیره‌ آب در ساختمان‌های مسکونی بیش از سه طبقه یا بیش از ۱۰ واحد آپارتمانی، ضروری است». اما باید توجه داشت که ممکن است به دلیل مدت زمان ذخیره‌سازی، کیفیت میکروبیولوژیکی آب تحت تاثیر قرار گیرد و آب مصرفی آلوده شود.

برای حفظ کیفیت آب شرب مخازن ذخیره خانگی توجه مسائل بهداشتی و استاندارد بسیار ضروری است و کارشناسان باید هنگام نصب به مقاومت و طول عمر مخزن، وجود درپوش و قابلیت برداشت از شیر مخزن توجه داشته باشند.

به همین منظور محمدرضا بختیاریان؛ کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی آب و فاضلاب دانشگاه آزاد اسلامی تهران شمال و جمعی از همکارانش، تاثیر نصب پمپ و مخزن آب بر کیفیت آب مصرفی، خرابی کنتور و تعمیرات اضافی شبکه‌ توزیع آب را مورد بررسی قرار دادند.

در این پژوهش از روش مشاهده و بازدید میدانی در محدوده‌ شهرداری منطقه ۹ و ۱۰ شهر تهران انجام شد. مامورین قرائت کنتور به همراه یک لیست کنترل حاوی ۹ پرسش، وضعیت سیستم پمپ و مخزن ساختمان را مورد بررسی قرار دادند. همچنین نمونه‌های آب از نظر میکروبی، میزان کلر، دما، کدورت و PH آزمایش شدند.

نتایج این پژوهش نشان داد که احتمال آلودگی میکروبی مخازن ذخیره‌خانگی به وسیله‌ عوامل انسانی و محیطی وجود دارد. بنابراین نظارت و شستشوی دوره‌ای این مخازن بسیار مهم است و باید برای این موضوع سازوکاری نظارتی بین سازمان نظام مهندسی و اداره‌ی بهداشت در نظر گرفته شود.

همچنین در این پژوهش مشخص شد که نزدیک به پنج درصد از ساختمان‌های مورد بررسی به صورت پمپاژ مستقیم از شبکه‌توزیع آب برداشت می‌کردند که حدود ۴۰ درصد از آن‌ها مسبب تعمیرات اضافی بر اتصالات و متعلقات کنتور آب بودند و بیش از ۶۰ درصد آن ساختمان‌ها کنتور آب مشترک را پیش از موعد تعویض کرده‌بودند.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 6-06-1397, 06:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی