به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

کد رهگیری فقط برای ۶۵درصد معاملات مسکن درخواست می‌شود

کد رهگیری فقط برای ۶۵درصد معاملات مسکن درخواست می‌شود

 

مصطفی قلی خسروی افزود: دریافت کد رهگیری از هرگونه پولشویی و سوداگری در حوزه معاملات مسکن جلوگیری می کند.
وی گفت: هیچ یک از مشاوران املاک حق ندارند برای دریافت کد رهگیری از متعاملان وجهی دریافت کنند و هرگونه خرید و فروش مسکن یا اجاره در دفاتر مشاوران املاک باید با دریافت کد رهگیری انجام شود.

** افزایش اجاره بها کمتر از 30 درصد 
نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور از افزایش 50 درصدی قیمت مسکن در برخی مناطق شهر تهران و تاثیر 30 درصدی بر اجاره بها خبر داد.
خسروی بیان کرد: وقتی قیمت مسکن گران می شود به تبع آن قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی نیز افزایش می یابد اما باید مالکان توان مالی مستاجران خود را ارزیابی کنند که آیا مستاجر می تواند اجاره بهای خود را به موقع پرداخت کند.
«قیمت اجاره مسکن در ماه های اخیر افزایش یافته و بسیاری از مستاجران را با مشکلات زیادی روبرو کرده است».

** مشاوران املاک کمیسیون قانونی خود را دریافت کنند
نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور گفت: در دولت گذشته قرار شد به ازای هر 100 میلیون معامله مسکن، نیم درصد کمیسیون از فروشنده و نیم درصد از خریدار دریافت شود.
خسروی افزود: این نیم درصد را تا 500 میلیون تومان افزایش دادند، در حالی که نظر ما دریافت یک درصد از فروشنده و یک درصد از خریدار است.
به گفته وی، در بسیاری از کشورهای جهان حق کمیسیون مشاوران املاک 6 درصد است؛ در حالی که در ایران یک درصد تعیین شده است.
وی پیشنهاد کرد اگر حق کمیسیون مشاوران املاک 2 درصد تعیین شود، بسیاری از تخلفات و فساد در این بخش از بین می رود.
«با این همه هیچ مشاور املاکی حق ندارد قراردادهای منعقده را به بهانه دریافت کمیسیون، پس از امضای آن در دفاتر خود نگه دارد و هیچ کس نیز حق ندارد بیع بگیرد و مسکن یا مورد معامله را برای خریدار نگهداری کند».
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: با برنامه ریزی مناسب مدت رسیدگی به شکایت مردم و مشاوران املاک در اتحادیه به 10 روز کاهش یافته است.
به گفته وی، پیش از این نتیجه رسیدگی به شکایات مردم در اتحادیه 2 تا سه ماه طول می کشید.

** هموطنان از خرید خانه در کشورهای خارجی خودداری کنند 
رئیس اتحادیه مشاوران املاک نسبت به تبلیغات ماهواره‌ای برای خرید ملک در خارج کشور با هدف سرمایه‌گذاری یا مهاجرت و اخذ اقامت هشدار داد و گفت: پیشتر عده ای از هموطنان در دبی مسکن خریداری کردند اما به علت معادلات اقتصادی همه آنها در این کشور ورشکست شدند.
خسروی افزود: بارها اعلام کرده ایم هموطنان از خرید مسکن در کشورهای خارجی (جمهوری آذربایجان، دبی، گرجستان و ترکیه) خودداری کنند زیرا هیچ کشوری با خرید مسکن اقامت نمی دهد.
وی تاکید کرد: درباره خرید مسکن در ترکیه برای صدور اقامت بسیار تبلیغ می کنند، در حالی که با مطالعه قوانین ترکیه چنین چیزی وجود ندارد.
داده های مرکز آمار ترکیه نشان می دهد که شهروندان ایرانی با خرید ۹۴۴ واحد مسکونی در شهرهای مختلف این کشور، بیشتر از سه برابر مدت مشابه سال قبل، واحد مسکونی در این کشور خریداری کرده‌اند.
بر اساس گزارش اعلام شده از سوی مرکز آمار ترکیه، عراقی ها با خرید هزار و 987 واحد مسکونی در این کشور در صدر فهرست شهروندان کشورهایی قرار دارند که در ترکیه به خرید خانه مبادرت ورزیده اند.
این داده های آماری نشان می دهد که ایرانی ها پس شهروندان عربستان سعودی، در رتبه سوم این فهرست قرار دارند.
بیشترین فروش منازل مسکونی به اتباع خارجی در شهر استانبول به تعداد سه هزار و 999 واحد بوده است و شهرهای آنتالیا و بورسا در رتبه دوم و سوم جای دارند.

** مردادماه؛ رشد خرید و فروش مسکن در کشور و کاهش در تهران 
خسروی گفت: از ابتدای مرداد ماه تا بیستم این ماه در مقایسه با مدت مشابه پارسال خرید و فروش مسکن در کشور 26 درصد افزایش اما در تهران کاهش یافت. 
وی ادامه داد: در 20 روز مرداد ماه در مجموع 295 هزار و 589 مبایعه نامه در دفاتر مشاوران املاک کشور به ثبت رسید که در مقایسه با مرداد ماه 96 حدود 26 درصد افزایش نشان می دهد. 
خسروی افزود: در این مدت کل قراردادهای ثبتی در کشور 552 هزار و 640 فقره بود که در مقایسه با 520 هزار و 790 قرارداد مرداد ماه سال گذشته بیش از 6 درصد رشد کرد. 
در این مدت 250 هزار و 831 اجاره نامه در سراسر کشور منعقد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 280 هزار و 78 مورد بود، حدود 10 درصد کاهش یافت. 
همچنین در 20 روز نخست مرداد ماه 149 هزار و 615 مبایعه نامه و قرارداد اجاره در تهران به ثبت رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال هشت درصد کاهش را نشان می دهد. 
رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: در این مدت 74 هزار و 282 قرارداد خرید و فروش در تهران به ثبت رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پنج درصد کاهش یافت. 
به گفته خسروی، در مدت یادشده 74 هزار و 171 قرارداد اجاره در تهران در دفاتر مشاوران املاک تنظیم شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 83 هزار و 500 فقره بود، حدود 11 درصد کمتر شد.

منبع : اقتصاد آنلاین

 

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 3-06-1397, 21:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی