به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 30 شهریور 1399

صرافان برای واردات ارز به تضمین نیاز دارند

صرافان برای واردات ارز به تضمین نیاز دارند

 

، دولت در مصوبه ارزی اخیر خود که چهاردهم مردادماه به تصویب رسید و از 16 مرداد اجرایی شد، اجازه واردات آزادانه طلا و ارز را با رعایت ضوابط پولشویی و نظارت بانک مرکزی داده است.
در این پیوند «رضا ترکاشوند» با اعلام اینکه واردات ارز تضمین امنیت می خواهد، اظهار داشت: صرافی ها توان وارد کردن ارز را دارند اما احساس امنیت نمی کنند؛ اگر مجوزی بدهند که علاوه بر بانک مرکزی، سیستم قضایی نیز آن را تایید کند، می توانیم بخش زیادی از نیازها را پاسخ دهیم اما این احساس امنیت ایجاد نشده است.
ترکاشوند گفت: مشکل اینجاست که امروز بانک مرکزی به ما مجوز می دهد فردا همان مجوز برای سیستم قضایی اعتباری ندارد و صراف دچار مشکل می شود؛ در چنین شرایطی کسی حاضر به ریسک کردن نیست.
وی یادآور شد: بازارهای تامین ارز کشور مشخص است و می توان از طریق همین بازارها بخش زیادی از نیازها را رفع کرد.
وی به انعقاد پیمان های پولی با ترکیه اشاره کرد و گفت: این ظرفیت چندان فعال نشده است زیرا در ماه های اخیر که ارزش پول ایران ریزش کرد، ترک ها برای استفاده از این روش رغبتی نداشتند اما اکنون که ارزش لیرهم سقوط کرده، می شود از این طریق کار کرد.

** نمی شود هم از خارج تحریم شویم و هم از داخل 
مسئولان انتظامی و قضایی در هفته های گذشته از دستگیری افرادی خبر داده اند که گفته شده رابط بانک مرکزی در بازار بوده و ارز توزیع می کرده اند؛ آیا وجود چنین افرادی در بازار صحت دارد؟
ترکاشوند اظهار داشت: در جلساتی که با مسئولان قضایی داشتیم، گفته شد ارز کشور از طریق شبکه های رسمی بانکی تامین نمی شود زیرا هیچ رابطه ای با بانک خارجی وجود ندارد بلکه افراد به شکل غیررسمی آن را وارد کشور می کنند.
ترکاشوند تاکید کرد: «وقتی ارتباطات بانکی قطع است، نقدینگی مورد نظر باید از چه کانالی تامین شود؟ جز اینکه باید از طریق افراد معتمدی که می تواند صراف، کارمند یا بازنشسته بانک مرکزی و یا هر فردی که سیستم به وی اطمینان دارد این کار انجام شود؟».
وی گفت: «نمی شود در این وضعیت هم از خارج تحریم شویم و هم از داخل تحریم کنیم، فشار بیاوریم و همه منافذی که ممکن است کمک کند و پولی برای کشور جابجا کند را ببندیم.»
این مقام صنفی تاکید کرد: «وقتی صراف را دستگیر می کنید، کارگزار وی در خارج از کشور دیگر با وی کار نمی کند پس شبکه کارگزاری آن هم مختل می شود.»
وی یادآور شد: در دوره تحریم های قبلی صرافی ها شبکه های مویرگی با خارج از کشور برای نقل و انتقال پول ایجاد کردند که اگر صراف ها احساس امنیت کنند، می شود در این دوره نیز از آن روش استفاده کرد.
ترکاشوند تاکید کرد: «با اطمینان می گویم صراف ها اکنون احساس امنیت نمی کنند در حالی که شبکه مویرکی کارگزاری خیلی قوی دارند و می توانند بخشی از مشکلات کشور را حل کنند.»

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 3-06-1397, 20:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا