به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 30 شهریور 1399

گرفتاری جدید مردم خوزستان

گرفتاری جدید مردم خوزستان

 

لیلا مرگن در شرق نوشت:  با سقوط قیمت ریال در برابر دلار، حضور گردشگران عراقی در منطقه آزاد اروندکنار توسعه پیدا کرده و این گردشگران گاهی از بازارهای آبادان هم سر درمی‌آورند. گردشگران عراقی‌ها دیگر به سوپرمارکت‌های سر کوچه خود سر نمی‌زنند.

آخر هفته‌ها پس از گشت‌وگذار در خوزستان، سوپرمارکت‌های حاشیه اروندکنار را جارو می‌کنند و با خود به عراق می‌برند. آمار دقیقی از اقلامی که در قالب تجارت چمدانی از ایران خارج می‌شوند، در دسترس نیست، اما آنچه در این قالب از مرزها بیرون می‌رود، همان مایحتاج زندگی روزمره مردم است که با ارائه یارانه‌های مختلف از سوی دولت ایران به بخش تولید و از محل فروش نفت به‌عنوان ذخایر بین نسلی تولید شده است و معلوم نیست این شیوه تجارت، چقدر بر بهبود زندگی مردم منطقه تأثیر می‌گذارد، اما آنچه مردم در‌حال‌حاضر حس می‌کنند، کمبود مواد غذایی پروتئینی به‌دلیل طمع برخی فروشندگان کالاست که نمی‌خواهند به مشتریان عرب خود «نه» بگویند. مردم آبادان و حاشیه اروندکنار بر این باورند که سوغات حضور گسترده عراقی‌ها در بازار ایران، گرانی و کمبود مواد غذایی است، اما برخی فعالان اقتصادی و مسئولان، این گفته‌ها را جریان‌سازی می‌دانند و می‌گویند توریست‌های عراقی باعث رونق تجاری منطقه شده‌اند.

شرایط این روزهای خوزستان به‌ویژه شهرهای آبادان و خرمشهر چندان مطلوب نیست. از یک سو آب بهمن‌شیر به‌دلیل کاهش آورد رودخانه، شور شده و نخلستان‌هایی که محل کسب‌و‌کار مردم بومی بوده‌اند، به‌شدت آسیب دیده‌اند و از سوی دیگر سقوط ارزش ریال در برابر دلار و هجوم گردشگران کشور همسایه، بلای جان مردم بومی ساکن حاشیه اروندرود و حتی آبادان شده است. روزهای منتهی به آخر هفته، منطقه آزاد اروندکنار شاهد حضور گسترده گردشگران عراقی است.

در رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها و بسیاری از مراکز خرید خانواده‌های عراقی را می‌توان دید که علاوه بر گشت‌و‌گذار و استفاده از خدمات داخل مرزهای ایران، اقدام به خرید اقلام و مواد غذایی مورد نیاز خود می‌کنند؛ اما ساکنان حاشیه اروندرود از حضور این میهمانان خشنود نیستند. آنها از تفاوت قوانین در دو سوی مرز گله دارند. یکی از لنج‌داران منطقه اروندکنار  می‌گوید: چرا وقتی ایرانیان بدون گذرنامه در عراق بازداشت می‌شوند، چهار ماه باید در زندان بمانند، اما عراقی‌ها بدون گذرنامه در خاک ایران تردد می‌کنند و حتی پس از سه روز حضور در ایران هم بازداشت نمی‌شوند؟

مردم جنوب غرب خوزستان از حضور عراقی‌ها در محل سکونت خود چندان خرسند نیستند، زیرا دیگر در مراکز عرضه به‌راحتی گوشت قرمز، مرغ و ماهی پیدا نمی‌کنند.

قیمت‌های این مواد برای آنها افزایش یافته است و صاحبان سوپرمارکت‌ها از عرضه محصولات پروتئینی به هم‌وطنان، خودداری می‌کنند. ساکنان حاشیه نهرهای منتهی به اروندکنار که شوری آب دام‌هایشان را کور کرده و مزارعشان را خشکانده است، نه‌تنها برای کسب درآمد با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند، بلکه برای تهیه مایحتاج زندگی خود، این روزها دچار دردسر شده‌اند.

منبع : اقتصاد آنلاین

 

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 3-06-1397, 14:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا