به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 30 دی 1399

میزان ذرات معلق هوای تهران در مناطق مختلف مشخص نیست

میزان ذرات معلق هوای تهران در مناطق مختلف مشخص نیست

 

محمد کاظمی با اشاره به اینکه مسئله آلودگی هوا یکی از مهم­ترین مشکلاتی که مردم شهر تهران با آن دست‌وپنجه نرم می­‌کنند، اظهار کرد: بررسی‌های صورت گرفته نشان می­‌دهد که ذرات معلق با قطر کوچک‌تر از ۲.۵  میکرون عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت هستند به­‌ طوری­‌که بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در سال گذشته منشا ۱۰۱ روز از ۱۰۸ روز هوای ناسالم در شهر تهران، غلظت بیش از حد مجاز  ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکروندر هوا بود البته این روند در آمار سال­‌های پیش نیز قابل‌مشاهده است.

وی ادامه داد: ذرات معلق برخلاف دیگر آلاینده­‌های هوا که به­ صورت گاز هستند، به صورت جامد و مایع در هوا پراکنده شده‌اند و به دو گروه ذرات معلق اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند. ذرات معلق اولیه ذراتی هستند که به­‌صورت مستقیم از منابع آلاینده به هوای محیط وارد می‌شود و قابل‌اندازه­‌گیری هستند درحالی­‌که ذرات معلق ثانویه در ابتدا در اشکال مختلف گازی وارد جو می‌شوند و بر اثر فعل‌ و انفعالات موجود در هوا مانند واکنش­‌های فوتوشیمیایی، هیدرولیز، چگالش و اکسیداسیون تغییر فاز می‌دهند و به شکل جامد درمی‌آیند.

این کارشناس سیاستگذاری حوزه محیط زیست با بیان اینکه ذرات معلق ثانویه از آلاینده­‌های دیگر به وجود می­‌آیند و دارای انواع مختلفی هستند، تصریح کرد: سولفات‌ها (SO۴۲)، نیترات‌ها (NO۳) و ترکیبات آلی ثانویه از مهمترین آن‌ها هستند بنابراین برای کاهش آلودگی هوای شهر تهران لازم است که ابتدا منابع منتشرکننده این آلاینده به­‌طور دقیق شناسایی شود و به این کار اصطلاحاً منشأ یابی ذرات معلق می‌گویند.

کاظمی تاکید کرد: با توجه به اینکه ذرات معلق ثانویه به­ صورت مستقیم قابل‌ اندازه‌گیری نیستند، تخصیص سهم منابع انتشار آن‌ها کمی پیچیده­‌تر از ذرات معلق اولیه خواهد بود بنابراین حساس­‌ترین مرحله در منشأیابی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، درنظرگرفتن ذرات معلق ثانویه است.

وی افزود: یکی از در دسترس­‌ترین مطالعاتی که در کشور در زمینه منشا یابی آلاینده­‌ها صورت گرفته گزارش سیاهه انتشار آلایندگی شهر تهران است. این مطالعه که توسط شرکت کنترل کیفیت هوا منتشر شده، میزان انتشار (تناژ) تمام آلاینده­‌های معیار هوای شهر تهران را در سال ۹۲ بیان کرده است. این گزارش بسیار مورد توجه مسئولان قرار گرفته است و در تحلیل­‌های مختلف سهم منابع انتشار آلاینده­‌ها، نتایج آن را ملاک ارائه آمار خود قرار می­‌دهند. با توجه به اینکه ذرات معلق، آلاینده اصلی هوای شهر تهران هستند، این مطالعه سهم منابع مختلف در تولید ذرات معلق شهر تهران را مطابق این شکل ارائه داده است.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 1-06-1397, 08:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی