به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 10 آبان 1399

احتمال قاچاق برنج به کشورهای همسایه

احتمال قاچاق برنج به کشورهای همسایه

 

مسیح کشاورز  با انتقاد از عملکرد سیاست‌گذاری‌های دولت در حوزه نظارت بر واردات برنج و برخورد سلیقه‌ای برخی ارگان‌های دولتی اظهار داشت: از یک طرف دولت از ما می‌خواهد که برای تامین مابه‌التفاوت نیاز و تولید برنج به عنوان یکی از کالاهای اساسی در کشور وارد عمل شویم و حتی به عنوان بخش خصوصی سعی کرده‌ایم تا مقداری ذخیره استراتژیک برای تحریم‌های احتمال آبان ماه داشته باشیم، اما از طرف دیگر سازمان‌هایی مانند نیروی انتظامی و تعزیرات برنج‌های وارداتی موجود در انبارها را احتکار می‌نامند.

کشاورز در توضیح بیشتر این موضوع خاطرنشان کرد: تاجری که برنج وارد می‌کند، آن را یک روزه وارد بازار نمی‌کند، بلکه باید به مرور آن را توزیع کند، اما آقایان ابتدا انبارها را پملب می‌کنند و سپس می‌گویند مدارک و مستندات بیاورید که چه تاریخی ثبت سفارش شده،  چه زمانی وارد کشور شده و آیا در سامانه جامع انبارها ثبت شده است و تازه باید تاجر وارد کننده تمام مدارکش را بین 10 روز تا یک ماه ببرد و بیاورد تا ثابت کند که احتکار کننده نیست.

وی به این نکته اشاره کرد که امسال 900 هزار تن برنج وارد شده که 200 هزار تن آن در گمرکات در حال تخصیص ارز و ترخیص است و بخشی هم بارگیری شده و در راه است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پاسخ به سؤال که برخی می‌گویند برنجی که با ارز یارانه‌ای وارد کشور شده با شیطنت برخی فعالان بازار به صورت قاچاق از مرز عراق و با ارز آزاد کیلویی دو دلار یعنی رقمی حدود 20 هزار تومان خارج می‌شود، با رد این موضوع گفت: سازمان حمایت با توجه به نرخ ارز یارانه‌ای برنج وارداتی را کیلویی 7 هزار تومان در مبادی ورودی قیمت‌گذاری کرده که در نهایت باید 8 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد و اصلا امکان چنین موضوعی با حجم زیاد وجود ندارد، مگر اینکه در حد کم و توسط ساکنان محلی مرزی این اتفاق بیفتد. مضاف بر اینکه وقتی محموله‌های برنج از گمرکات خارج می‌شود، به سمت انبارهای اصلی در استان‌های اصفهان، تهران،‌مشهد و شهرهای استان مرکزی هم حرکت می‌کند، اما متاسفانه ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیروی انتظامی را توجیه نمی‌کند که ما قاچاق داخلی نداریم. بلکه باید مبادی خروجی به سمت عراق، افغانستان و ترکیه را کنترل کنیم. چرا که یک بخش اندکی از قاچاق تولیدی برنج اتفاق افتاده که جلوی آن را گرفته‌اند.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 30-05-1397, 16:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا