به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 5 بهمن 1399

همکاری‌های ریلی چین و ایران، بی‌توجه به تحریم‌ها

<!--StartFragment-->

همکاری‌های ریلی چین و ایران، بی‌توجه به تحریم‌ها

<!--EndFragment-->

 

اتصال خط آهن چین به ایران یکی از بخش های پروژه بزرگ 900 میلیارد دلاری «جاده ابریشم جدید» چین بود که از سال 2013 میلادی آغاز شد و بهار امسال به بهره برداری رسید.

محور اصلی «جاده ابریشم جدید» چین که به عنوان 'یک کمربند، یک جاده' (One Belt, One Road) شهرت یافته است مجموعه‌ای از خط آهن است که چین را به کشورهای اروپایی و آسیایی از جمله ایران متصل می کند.

به دنبال افتتاح خط آهن چین ایران، قطارهای تجاری چین از بایانور در شمال چین مسیر هشت و هزار و 352 کیلومتری را 15 روزه طی می‌کنند و به تهران می‌رسند به این ترتیب زمان ضروری برای رسیدن کالا از چین به ایران، به نسبت حمل کالا از طریق دریا، دستکم 20 روز کاهش می‌یابد.

اما جدا از همکاری ریلی ایران و چین در قالب 'راه ابریشم جدید'، در حال حاضر نیز دو کشور در ساخت چندین خط آهن در داخل ایران با یکدیگر همکاری می کنند چینی ها تجربه زیادی در ساخت راه آهن در جهان دارند این کشور اکنون با 22 هزار کیلومتر خط ریلی برای قطارهای تندرو به دارنده وسیعترین و طویل ترین شبکه ریلی پرسرعت در سراسر دنیا تبدیل شده است.

این آمار در واقع ثابت می کند که اگر تمام خطوط ریلی پرسرعت دنیا در کنار هم ارزیابی شود باز هم شبکه راه آهن تندرو چین از آن طویل تر است.

چین در مجموع دارای 124 هزار کیلومتر خط ریلی است که شبکه پرسرعت آن به 22 هزار کیلومتر می رسد و تاکنون هفت میلیارد سفر از طریق آن انجام شده است.

چین همچنین در ساخت تجهیزات ریلی شامل وسایل مربوط به کنترل قطارها، تولید قطعات، امنیت ترابری و فناوری ساخت و راه اندازی ترن های پرسرعت پیشرو کشورهای دیگر جهان است.

وزارت راه آهن چین پیش بینی کرده است که طول خطوط سریع ریلی این کشور تا سال 2025 میلادی به 38 هزار کیلومتر و تا سال 2030 میلادی به 45 هزار کیلومتر خواهد رسید.

در عین حال چین موفق به ساخت قطاری تندرو از نسل جدید ترن ها شده است که به گفته مسئولان راه آهن این کشور با سرعتی معادل 400 کیلومتر در ساعت حرکت می کند.

این کشور در ساخت قطارهای تندرو در جهان سریعترین رشد را دارد و در سال های اخیر موفق شده است در بازارهای داخلی و خارجی مشتریان فراوانی برای این فناوری داشته باشد.

ساخت خط آهن شیراز - مشهد از جمله پروژه هایی است که چینی ها با 700 میلیون دلار قرارداد ساخت آن را از اواخر سال گذشته آغاز کرده اند.

راه آهن سریع السیر تهران - قم - اصفهان از دیگر پروژه هایی است که با مشارکت چینی ها در حال اجرا است.

سرعت زیرسازی این خط آهن که با مشارکت شرکت 'سی آر آر سی' چین در حال اجراست.

بر مبنای 350 کیلومتر در ساعت و بهره برداری 300 کیلومتر طراحی شده است ارزش قرارداد ساخت این خط آهن 1.7 میلیارد دلار است که 1.5 میلیارد دلار توسط اگزیم بانک چین و 200 میلیون دلار هم توسط ایران تامین می‌شود.

در حال حاضر چندین شرکت خط آهن چینی در حال بررسی قراردادهای خود با ایران برای مشارکت در طرح های مختلف راه اهن هستند.

مدیر فروش شرکت ملی راه اهن و صنایع لوکوموتیوسازی چین (crrc) در مورد همکاری های دو کشور در حوزه راه آهن معتقد است تحریم‌های آمریکا در مورد ایران نمی تواند مشکلی بر سر راه همکاری‌های دوجانبه ایجاد کند چون محصولات این شرکت در داخل چین تولید می‌شوند.

 

منبع :  اقتصاد آنلاین 

 

 

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 23-05-1397, 00:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی