به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 2 خرداد 1398

بهره‌وری آب در بخش کشاورزی به ۴۴درصد افزایش یافت

بهره‌وری آب در بخش کشاورزی به ۴۴درصد افزایش یافت

 

محمود حجتی با اشاره به اینکه سال گذشته ۹ هزار میلیارد تومان برای اصلاح و توسعه زیرساختها در بخش کشاورزی سرمایه گذاری شده است، افزود: علاوه بر این ۴ هزار میلیارد تومان نیز برای اجرای شبکه های نوین آبیاری و بهره گیری از منابع آبهای مرزی و طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان صرف شده است.

وی گفت: این میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به منظور افزایش بهره وری آب در تاریخ کشور بی سابقه بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی مساحت شبکه های نوین آبیاری را در مزارع ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: سال گذشته ۲۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش شبکه های نوین آبیاری قرار گرفت.

حجتی گفت: حدود ۷ درصد از کل منابع آب قابل استحصال کشور در بخش کشاورزی صرفه جویی شده ضمن اینکه استفاده از دانش و فناوری های نوین در بخش آبیاری، بهره وری در مصرف آب را افزایش داده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: بر اساس گزارشهای موجود بهره وری آب از ۳۷ درصد به ۴۴ درصد افزایش یافته که عدد خوبی است.

حجتی خاک ورزی و آماده سازی مکانیزه اراضی، اصلاح بذر و نهال و انتقال فصل کشت را از جمله اقدامات انجام شده برای کاهش مصرف آب دانست و گفت: هم اکنون به منظور افزایش بهره وری آب، بذر اصلاح شده چغندر قند با تولید ۱۰ تن در هر هکتار به کشاورزان معرفی شده و با مصرف یک متر مکعب آب ۶۰۰ کیلو شکر تولید می شود.

وی افزود: برای افزایش تولید، ارتقای کیفیت محصول، صرفه جویی در زمان تولید و صرفه جویی در مصرف آب کشت نشا محصولات بویژه محصولات سبزی و صیفی توسعه یافته است و امروز میلیاردها نشاء از محصولات مختلف در گلخانه ها تولید می شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با کشت نشاء در مصرف آب ۳۰ درصد صرفه جویی و در برخی اراضی امکان چهار دوره کشت محصول در زمین فراهم می شود.

حجتی توسعه گلخانه ها را از دیگر برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش مصرف آب دانست و افزود: با انتقال کشت سبزی و صیفی به گلخانه مصرف آب در تولید این گروه از محصولات ۹۰ درصد کاهش می یابد.

وی گفت: طرح توسعه گلخانه های کوچک با برنامه کشت تلفیقی محصولات در مناطق روستایی از مهمترین برنامه های وزارتخانه است و تسهیلات اجرای طرح از وام یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری توسعه روستایی تامین می شود.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 22-05-1397, 17:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی