به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 2 خرداد 1398

آخرین وضعیت قانون منبع بکارگیری بازنشستگان بررسی شد

آخرین وضعیت قانون منبع بکارگیری بازنشستگان بررسی شد

 

عباسعلی کدخدایی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه فرارسیدن روز خبرنگار را تبریک و یاد و خاطره شهدای خبرنگار را تبریک گفت.

وی درباره لایحه تامین مالی ترویسم گفت: عدم مغایرت این لایحه با شرع مقدس و قانون اساسی در جلسه شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان از عدم تایید طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس به دلیل سه مغایرت با قانون خبر داد و اظهار داشت: طرح منع بکارگیری بازنشستگان در جلسه شورای نگهبان هرچند در یک نوبت بررسی شد ولی نیازمند جمع‌بندی نهایی هستیم و سعی می‌کنیم نظر نهایی تا مهلت نهایی اعلام کنیم.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان نسبت به تخلفات مطرح شده برخی از نمایندگان در جلسه استیضاح وزیر کار و درخواست آنها برای دریافت امتیاز و رانت قصد ورود ندارد؟ خاطرنشان کرد: آنچه خلاف باشد و از سوی نمایندگان مطرح شود را در بررسی صلاحیت‌ها در دور بعد مدنظر خواهیم داد.

وی درباره وضعیت شهردار تهران پس از تصویب طرح منع بکارگیری بازنشستگان هم ابراز داشت: ما در مورد مصادیق اظهارنظر نمی‌کنیم. وقتی قانون تصویب می‌شود خود شامل مصادیقی است. اکر این مصوبه تایید نهایی شود شامل همه مصادیق است و اگر ناقص بلشد باید در مجلس اصلاح شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین وضعیت تعیین رجل سیاسی هم بیان کرد: آنچه برعهده ما بود در قالب تعریف مصادیق رجل سیاسی انجام شد و در جزییات باید مجلس وارد شود. مجلس مشغول بررسی این موضوع است و ما منتظر بررسی نهایی آنها هستیم.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت‌‌‌های کارآمدتر چه اقداماتی انجام می‌دهد، یادآور شد: شورای نگهبان دستگاه شایسته‌‌‌سنجی ندارد و برای تعیین میزان و ترازویی که شایستگی افراد را نشان دهد نه چنین دستگاهی را و نه چنین اختیاراتی را دارد.

وی افزود: آنچه شورای نگهبان انجام می‌‌‌‌‌دهد در چارچوب قانون است که برای انتخابات ریاست جمهوری شرایط و امکانات حداقلی را در نظر گرفته که قابلیت ارزیابی دارد و کیفی است و نیازمند بررسی‌‌‌های دقیق‌‌تر است.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه متاسفانه شورای نگهبان در این حوزه اختیاراتی ندارد، عنوان کرد: ما فقط می‌‌‌توانیم در تایید حداقلی و حداکثری وارد شویم. عدم احراز به معنای عدم شناخت و عدم ادراک است. به همین دلیل در بسیاری از عدم احرازها وقتی علائم محرزه را یافت می‌‌‌شود نظر شورای نگهبان برای صلاحیت یا عدم صلاحیت اعلام می‌‌شود.

کدخدایی با تاکید بر اینکه ما در حوزه انتخابات حوزه حداقلی داریم، گفت: رقابت‌‌‌های فزاینده سیاسی نیازمند ابزار خاصی است و در این حوزه نیازمند تشکل های سیاسی ثبت شده در جامعه هستیم. شایستگی ها را احزاب مشخص می کنند. اخیرا نماینده یکی از شهرها حزب متبوع اعلام موضع کرد چون تعاریف و چارچوب ها در حزب تعریف شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه تایید صلاحیت‌ها، تایید افراد چک سفید امضای شورای نگهبان نیست، اظهار داشت: در هر مرحله و دوره صلاحیت‌‌‌ها مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد. این تنها ابزاری است که ما داریم. مکانیزم‌‌‌های دیگر هم باید وجود داشته باشد ما قانون نظارت بر نمایندگان که یک قانون حداقلی است را نیز داریم. نماینده‌ای که در یکی از کشورها سخنی خلاف حزب زد آن حزب واکنش نشان داد. در این زمینه قانون تنقیح قوانین نیز به تصویب رسیده است. یکی از بندهای مصوباتی که امروز ارائه شد به تنقیح قوانین مربوط بود.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 21-05-1397, 02:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی