به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 1 بهمن 1399

ظریف راهی آکتائو قزاقستان شد

ظریف راهی آکتائو قزاقستان شد

 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صدر  یک هیأت سیاسی و حقوقی به منظور شرکت در نشست وزرای امور خارجه کشورهای ساحلی خزر تهران را به مقصد آکتائو قزاقستان ترک کرد.

نشست وزرای خارجه پنج کشور ساحلی خزر (ایران، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، روسیه و قزاقستان) قرار است امروز (شنبه) و یکشنبه نیز پنجمین اجلاس سران در بندر آکتائو قزاقستان برگزار شود.

نشست کارشناسی نیز طی روزهای 18 و 19 مرداد ماه در آکتائو برگزار شد.

حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان نیز در این نشست حضور می‌یابد و گفته می‌شود که کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در این نشست به امضای سران حاضر خواهد رسید.

پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور پیش از این درباره سفر روحانی گفته بود: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر بعدازظهر شنبه 20 مردادماه کشورمان را به مقصد آکتائو قزاقستان ترک می‌کند.

وی مهمترین برنامه رئیس‌جمهور در این سفر دو روزه را شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر اعلام کرد که طی آن، علاوه بر بیانیه مشترک، چندین سند مهم و راهبردی همکاری در حوزه خزر توسط مقامات 5 کشور ساحلی امضا خواهد شد.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس‌جمهور گفت: ملاقات دوجانبه با رئیس‌جمهور قزاقستان و برخی سران حاضر در اجلاس و بررسی و توسعه روابط دوجانبه از دیگر برنامه‌های رئیس جمهور در سفر به قزاقستان است.

 پنجاه و دومین نشست گروه کاری تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر دو ماه پیش در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد.

ابراهیم رحیم‌پور معاون سابق آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه در این زمینه در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد درباره کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر که گفته‌ می‌شود از جمله دستورکارهای اجلاس آکتائو است، عنوان کرد: این کنوانسیون دارای یک مقدمه و 24 ماده است که برخی از آنها بندهای متعددی دارد و در خصوص همه‌ چیز بحث می‌شود که همه این موارد قانونمند خواهد شد که از جمله آنها بحث کشتیرانی، ماهیگیری، محیط زیست، تحقیقات و پژوهش، امنیت، حوادث غیرمترقبه، عبور کشتی‌های جنگی، موافقتنامه‌های امنیتی و همچنین قاچاق انسان و مواد مخدر است.

رحیم‌پور همچنین بیان کرد که علاوه بر کنوانسیون در حاشیه نشست سران چندین موافقتنامه نیز امضا خواهد شد.

نشست سران کشورهای ساحلی خزر نخستین بار به پیشنهاد «صفر مراد نیازف» رئیس جمهور وقت ترکمنستان و با هدف تعیین رژیم حقوقی دریای خزر و با حضور روسای جمهور وقت ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان در اردیبهشت ماه 1381 در عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان برگزار  شد و تهران نیز 24 مهر ماه 1386 میزبان دور دوم این نشست بود.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 21-05-1397, 01:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی