به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 28 دی 1399

تولیدکنندگان محصولات لبنی زیر قولشان زدند

تولیدکنندگان محصولات لبنی زیر قولشان زدند

 

هر ساله تولیدکنندگان محصولات لبنی در صف اول درخواست افزایش قیمت هستند و می‌گویند تولید ما با ضرر است و چاره‌ای جز گرانی نداریم. خودشان مدعی هستند که از سال 93 قیمت محصولاتشان را بالا نبردند اما خریداران محصولات لبنی فراموش نکردند که هر ساله محصولات لبنی را با قیمت‌های جدید خریداری کردند و در برخی از مواقع در سال رشد قیمت دو بار اتفاق می‌افتاد.

بعد از کلی رایزنی توسط تولیدکنندگان محصولات لبنی رشد قیمت اتفاق افتاد. در تاریخ 3 مردادماه انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی قیمت‌های جدید راعلام کرد. اما قیمت‌ها با آن چیزی که در بازار هست، تفاوت‌های زیادی دارد. چرا که برخی از تولیدکنندگان رشد بیشتری را برای محصولات خود متصور هستند. طبق لیستی که حدود 8 روز پیش ابلاغ شد، افزایش قیمت بین 17 تا 32 درصد تصویب شده است. اما اگر سری به بازار لبنیات بزنید به طور قطع رشدهای بیشتری را خواهید دید.

در این میان کارگروه تنظیم بازار که اولین چراغ سبز را به تولیدکنندگان محصولات لبنی نشان داد، مصوب کرد که کیفی‌ترین شیر خام با مشخصات ۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار تحویل درب کارخانه کیلویی ۱۵۷۰ تومان خریداری شود. البته براساس این مصوبه، به ازای هر یک‌دهم درصد کاهش یا افزایش چربی، معادل ۱۵۰ ریال به قیمت خرید اضافه یا کم می‌شود.بر این اساس هر لیتر شیر نهایتاً ۳۷۰۰ تومان، هر عدد ماست دبه‌ای ۲.۵ کیلوگرمی پرچرب نهایتاً ۱۰ هزار تومان و هر عدد پنیر تتراپک ۵۲۰ گرمی نهایتاً باید ۸۰۰۰ تومان فروخته شود. اکنون می‌بینیم ماست پرچربی که دولت نرخ 10 هزارتومان برای آن مشخص کرده به قیمت 13 هزار تومان به فروش می‌رسد.

انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در تاریخ 3 مردادماه افزایش قیمت محصولات لبنی را ابلاغ کرد و قرار بود بعد از آن تولیدکنندگان، نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام کنند. اما سوپر مارکت‌ها می‌گویند، از 20روز پیش شرکت‌های لبنیاتی قیمت‌های خود را 30 درصد یا حتی بالاتر گران کردند. البته در این گرانی شیر و ماست شاگرد اول بودند و پنیر و سایر محصولات لبنی افزایش قیمت کمتری دارند. برخی از برندها نیز در همان روز اول افزایش قیمت محصولات خود را با قیمت‌های جدید ارائه کردند و این امر جای تعجب و سؤال دارد.

در این میان گفته‌های سازمان تعزیرات حکومتی جای تأمل دارد. قصد داشتیم با این مجموعه در مورد پرونده و موضوع افزایش قیمت محصولات لبنی گفت‌و‌گو بگیریم. اما آنها در توضیح این اتفاق گفتند، سازمان حمایت مسئول اعلام قیمت کالاهای اساسی به سازمان تعزیرات حکومتی است تا ما بواسطه افزایش رسمی قیمت‌ها نسبت به بررسی بازار و شکایت‌های رسیده بررسی کنیم. زمانیکه قیمت‌ها به ما اعلام نشده است چگونه می‌توان با متخلفان برخورد کرد. آنها گفتند هر زمان که قیمت کالاها افزایش پیدا می‌کرد سازمان حمایت لیست قیمت‌ها را به تعزیرات حکومتی اعلام می‌کرد ولی با‌وجود پیگیری‌های متعدد هنوز جدول قیمت ارائه نشده است و به طور قطع ما نمی‌توانیم به قیمت‌های که انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در قالب یک لیست آورده است، بسنده کنیم.

سکوت معنادار دبیر انجمن صنایع لبنی

همچنین رضا باکری دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ترجیح می‌دهد در مورد قیمت محصولات لبنی هیچ اظهارنظری نکند. وی می‌گوید: «من از تولیدکنندگان این صنف هیچ دفاعی ندارم و در مقطع فعلی سکوت بهترین موضع است.»

محمد رضا اسماعیلی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی هم افزایش قیمت را به ضرر تولیدکنندگان می‌داند و می‌گوید روز به روز سهم ایرانی‌ها از لبنیات کم می‌شود و این امر در طولانی مدت به سلامت جامعه ضرر می‌رساند.وی ادامه داد: واحدهای بزرگ صنایع لبنی بیشترین افزایش قیمت محصولات لبنی را داشتند این در حالی است که واحدهای کوچک‌تر افزایش قیمت کمتری را در نظر گرفتند. در شرایطی که نمی‌توان کمبود منابع مالی را جبران کرد بهترین گزینه این است که دولت به تولیدکنندگان و دامداران یارانه بدهد تا از طریق حداقل شاهد رشد قیمت‌ها نباشیم.

زیان مصرف کننده ها

سعید درخشانی رئیس اتحادیه سوپر مارکت‌ها هم از افزایش قیمت محصولات لبنی ناراضی است و می‌گوید: متأسفانه قیمت‌ها افزایش قابل توجهی یافته است و این امر به ضرر مصرف‌کننده است. شیر 1600 تومانی 2200 تومان شده است یا شیری که تا چند هفته پیش 2600 تومان بود اکنون به 3100 تومان رسیده است. از طرفی ماست 5500 تومانی عدد 6500 تومان را هم تجربه کرده است. سایر محصولات لبنی همچنین  افزایش قیمتی را داشتند.با توجه به این صحبت قیمت شیر 1600 تومانی 37.5 درصد افزایش یافته و شیر 2600 تومانی 19.02 درصد گران شده است. قیمت ماست 5500 تومانی هم 18.18 درصد رشد قیمت داشته است. این در حالی است که سقف افزایش قیمت محصولات لبنی 32 درصد بوده است.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 14-05-1397, 04:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسال