به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 4 خرداد 1398

توقف صادرات مرغ در دو سال اخیر

توقف صادرات مرغ در دو سال اخیر

 

برومند چهار آیین در نشستی خبری در پاسخ به پرسش درباره آخرین وضعیت ابلاغ نرخ جدید مرغ از سوی دولت اظهارداشت: قیمت جدید مرغ هنوز ابلاغ نشده و ما همچنان منتظر هستیم این اتفاق رخ دهد.

وی با بیان اینکه در جلسات کارشناسی متعددی که در سازمان حمایت با حضور مسئولان مربوطه برگزار و قیمت کارشناسی مرغ ۹۲۵۰ تومان تعیین شد، افزود: پیشنهاد ما برای قیمت این کالا ۹۶۰۰ تومان بود اما در نهایت ۹۲۵۰ تومان مورد توافق قرار گرفت و از هفته آخر ماه مبارک رمضان ما منتظر ابلاغ آن هستیم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور با اشاره به اینکه عدم ابلاغ این قیمت کارشناسی شده دو پیام نامطلوب برای تولید و بازار دارد، اظهارداشت: زمانی که سود اقتصادی تولیدکننده تامین نشود، رغبتی به تولید پیدا نمی کند و وقتی که تولید نشود، با کاهش عرضه و افزایش چشمگیر قیمت در بازار مواجه خواهیم بود که زیان این مسئله برای مصرف کنندگان خواهد بود.

چهارآیین با تاکید بر اینکه عدم ابلاغ قیمت، همان سرکوب قیمت کارشناسی شده است، گفت: در شرایط کنونی قیمت های دستوری جواب نمی دهد و دولت نمی تواند با این شرایط بازار را کنترل کند.

این فعال بخش خصوصی در پاسخ به پرسش دیگر درباره آخرین وضعیت صادرات مرغ از کشور گفت: صادرات این کالا در سال های ۹۶ و ۹۷ تقریبا متوقف شده است، ضمن اینکه ما در سال ۹۵، ۷۰ هزار تن صادرات مرغ از کشور داشتیم.

چهارآیین با بیان اینکه کشورهای واردکننده مرغ از ایران (عراق و افغانستان) تقاضا دارند که مرغ صادراتی به این کشورها سایز بوده و وزنی معادل یک کیلو و ۲۰۰ گرم داشته باشد، گفت: در کشور ما مرغ درشت تولید می شود که متوسط وزن آن بین یک کیلو و ۷۰۰ تا یک کیلو و ۸۰۰ گرم است و حتی در مواردی از این میزان نیز وزن بیشتری دارد، بنابراین می توان گفت عدم سایز بودن مرغ های تولیدی یکی از موانع اصلی صادرات ما است.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده مرغ در کشور ما نسبتا بالا است، گفت: دلیل بالا بودن قیمت تمام شده تولید در کشورمان این است که حلقه های مرتبط با صنعت طیور در ایران مستقل از هم فعالیت می کنند. به عنوان مثال واحدهای تولیدکننده جوجه یکروزه، کشتارگاه ها، کارخانه ها و ... مستقل از هم مشغول به فعالیت هستند که همین مسئله باعث می شود قیمت افزایش یابد.

چهارآیین تصریح کرد: بنابراین قیمت ما رقابتی نیست و دولت نیز مشوق های صادراتی برای این منظور اختصاص نمی دهد، ضمن اینکه ما از دولت تقاضا کرده ایم به جای مشوق صادراتی، تسهیلات کم بهره ارائه کند تا صادرکنندگان بتوانند صادرات انجام دهند.

وی گفت: پیش بینی می شود اگر بتوانیم مرغ سایز تولید کنیم و تسهیلات کم بهره بگیریم، موفق به صادرات ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن مرغ از کشور خواهیم شد.

چهارآیین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مصرف مرغ سایز در جامعه باید فرهنگسازی شود، اضافه کرد: مرغ درشت هم چربی بالایی دارد و هم هضم و جذب آن در بدن به سختی انجام می شود و هضم و جذب مرغ سایز ۵ درصد از مرغ درشت بالاتر است.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 4-05-1397, 10:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی