به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 27 اسفند 1397

رد پای دلالان در کمبود مواد اولیه بطری و بسته بندی

رد پای دلالان در کمبود مواد اولیه بطری و بسته بندی

 

در این میان برخی شرکت های تولید آب معدنی و ... ادعا کرده اند که به علت کمبود و گرانی پت و عدم امکان بسته بندی، ناچار شده اند که میزان تولید خود را کاهش دهند.

در مواجهه با این وضعیت، از یک سو مصرف کنندگان بخش پایین دستی می گویند، تولید و عرضه مواد اولیه کم شده است اما از سوی دیگر، عرضه کنندگان بخش بالادستی اعلام می کنند که با همه ظرفیت مشغول تولید محصولات اند و کاهشی در عرضه رخ نداده است.

بررسی ها نشان می دهد که هر 2 گروه درست می گویند و مشکل اصلی به دلالان و سوداگرانی باز می گردد که با سوءاستفاده از شرایط موجود و با تضییع حقوق مصرف کنندگان واقعی، مشغول خرید ارزان مواد اولیه در داخل و احتکار یا فروش گران به کشورهای همسایه هستند.

همچنین در بررسی علت کمبود و گرانی مواد اولیه بطری، رد پای تولیدکنندگان «پلی فرم» نیز دیده می شود.

تولیدکننده «پلی فرم» مواد اولیه پت را از بورس کالا گرفته و با انجام عملیات تکمیلی روی آنها باید مواد را آماده عرضه به کارخانه های تولید آب معدنی، روغن نباتی و .. کند، اما این مساله رخ نداده و تولیدات «پلی فرم سازان» به جای کارخانه های داخلی، به خارج از مرزها صادر شده است.

برای ریشه یابی عامل این کمبود در بازار پت که باعث مشکلات عدیده در صنایع آب معدنی، روغن و... شده است به سراغ بازیگران و نقش آفرینان این بازار یعنی تولیدکنندگان بالادستی، بورس کالا و مصرف کنندگان نهایی بخش پایین دستی رفتیم.

** انگشت اتهام مصرف کنندگان به سوی پتروشیمی های بالادستی

فعالان صنایع پایین دستی پتروشیمی و تولیدکنندگانی که با مواد اولیه سر و کار دارند، می گویند نوسانات نرخ ارز، باعث افزایش تمایل به صادرات محصولات پتروشیمی ها شده به طوری که آنها برای کسب درآمد بیشتر، کمتر محصولات خود را در بورس عرضه می کنند؛ از این رو تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی مرتبط با این محصولات با مشکل روبرو شده است.

«حمید صمدی» رئیس انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف  اظهار داشت: بهای مواد اولیه ظروف یکبار مصرف نسبت به پارسال تقریباً 2 برابر شده است.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 4-05-1397, 03:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی