به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 30 دی 1399

رئیس انجمن پسته ایران: تولید ۸۰درصد کاهش یافت

رئیس انجمن پسته ایران: تولید ۸۰درصد کاهش یافت

 

محسن جلال‌پور رئیس انجمن پسته ایران و رئیس سابق اتاق بازرگانی در صفحه فضای مجازی خود نوشت: چینی‌ها پسته را به‌عنوان آجیل شاد می‌شناسند چون ظاهرش به‌گونه‌ای است که انگار می‌خندد. اما درگیری تجاری رئیس‌جمهور آمریکا با چین ممکن است شکست بزرگی برای کشاورزان پسته‌کار آمریکا باشد که عملاً با تعیین تعرفه قافیه را به ایرانی‌ها می‌بازند.

سؤال آمریکایی‌ها این است: آیا این اقدامات شما حفظ امنیت ملی بود، آقای ترامپ؟

بعد از آن که دونالد ترامپ تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم و بعد از آن تعرفه واردات کالاهای چینی را معادل 50 میلیارد دلار بالا برد، پکن هم درصدد جبران برآمد. چین تعرفه واردات پسته آمریکایی را از 5 به 45 درصد در سال جاری افزایش داده است. این اقدام چین دقیقاً منطقه‌ای را هدف قرار می‌دهد که جمهوری‌‌خواهان در آن آسیب‌پذیرند. حدود 99 درصد پسته آمریکا در دره «سن‌خواکین» کالیفرنیا تولید می‌شود، منطقه‌ای که خاستگاه جمهوری‌خواهانی مانند دیوید والادو، جف دنهام و دوین نانز است.

این منطقه به‌تازگی هم با محدودیت‌هایی برای پمپاژ آب دلتای رودخانه سن‌خواکین ساکرامنتو مواجه شده است. افزایش قیمت آب در یک دهه گذشه باعث شده است تا کشاورزان زیادی در این منطقه به‌جای کشت یونجه و دیگر محصولات ارزان‌قیمت به تولید محصولات مغزدار مانند پسته و بادام رو بیاورند. درست است که این محصولات نیز آب زیادی لازم دارند اما به‌لطف تقاضای فزاینده در جهان به‌ویژه چین، قیمت‌شان نیز بالاست.

بیش از نیمی از پسته تولیدشده در آمریکا به خارج صادر می‌شود و چین و هنگ‌کنگ به‌تنهایی نیمی از صادرات پسته آمریکا را خریداری می‌کنند. در ده تا دوازده سال گذشته ارسال پسته از کالیفرنیا به چین 1300 درصد رشد داشته است.

آمریکا سال گذشته بزرگترین صادرکننده پسته در جهان بود (217599 تن) و ایران با اختلاف نه‌چندان زیادی (144300 تن) در جایگاه دوم. صادرات پسته دیگر کشورها چندان به‌چشم نمی‌آید پس تنها جایگزین پسته کالیفرنیا در چین پسته ایران است. سؤال این است که؛ آیا واقعاً ارزش دارد که دونالد ترامپ افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم را به‌خاطر منافع ملی پس بگیرد چرا که چین هم در پی جبران و شلیک به‌سوی دشمن تجاری خود است؟

در عین حال اداره کنترل منابع آب ایالت کالیفرنیا این ماه قیمت آب را برای تحویل بالا برده است تا از ماهی‌ها و آبزیان حفاظت کند. با افزایش قیمت آب و پیش آمدن مسئله جدیدی به‌نام تعرفه‌ها برای کشاورزان پسته‌کار سخت است که بتوانند از این کار سود ببرند.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 31-04-1397, 09:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسالتعمیر لباسشویی آبسالکرکره برقی پارکینگدرب ضد سرقتصندلی پلاستیکی