به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 30 دی 1399

ساماندهی مهاجرت به شهرهای اقماری

ساماندهی مهاجرت به شهرهای اقماری

 

این افزایش قیمت‌ها سبب مهاجرت مستاجران تهران به شهرهای اقماری شده و باعث نگرانی عامه مردم و امکان مهاجرت اجباری آنها با ادامه روند افزایشی قیمت اجاره‌بها به حاشیه‌های دورتر شده است.

همچنین هراس مسئولان از امکان ایجاد مشکلات ترافیکی و حمل‌ونقلی در مسیر رفت‌وآمد مردمی که هنوز برای کار بین تهران و شهرهای اقماری در رفت‌وآمد هستند، از دیگر مسائلی است که ایرج رهبر، کارشناس مسکن درباره آنها می‌گوید: «باید با برنامه‌ریزی درست این مهاجرت‌ها را طوری هدایت کنیم که مردم به جای قبلی خود بازگردند. این مساله نیازمند برنامه‌ریزی است. برای مثال کشاورزی یک اشتغال مناسب است، در صورتی که سیستم‌های مدرن آبیاری و کمک‌های کافی برای ایجاد اشتغال برای این کار در نظر گرفته شود، قطعا در پی آن نیاز به مسکن و مایحتاج دیگر نیز حل می‌شود.

مهم‌ترین مساله ایجاد اشتغال است، اشتغالزایی در بخش‌هایی چون خدمات و صنعت و دادن امتیازهایی چون معافیت مالیاتی می‌تواند تشویق‌هایی از سوی دولت برای ایجاد اشتغال باشد. در صورتی که سرمایه‌گذاران برای اشتغالزایی تشویق شوند، قطعا این مساله حل می‌شود. اگر برنامه‌ریزی در این زمینه می‌شد، که نشده است، قطعا شاهد مشکلات اینچنینی نبودیم. اما هنوز راه‌هایی برای کنترل این اتفاق‌ها وجود دارد و برای حل این مشکلات صرفا یک برنامه‌ریزی دقیق لازم است.»

طبق گزارش‌های اخیر متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در خرداد امسال شش میلیون و ۴۹۰هزارتومان برآورد شده است که نسبت به اردیبهشت امسال 4/8درصد و نسبت به خرداد سال گذشته 5/44درصد افزایش داشته است که همین امر باعث مهاجرت مستاجران تهرانی شده است. به نظر شما علت مهاجرت مستاجران تهرانی به شهرهای اقماری چیست؟ نبود قدرت خرید و افزایش نامتناسب قیمت مسکن نسبت به درآمد عامه مردم بر این مهاجرت‌ها تا چه اندازه تاثیرگذار است؟

این مساله طبیعی است، چرا که بازار مسکن حدود پنج سال در رکود بسر می‌برد که این موضوع باعث انباشت تقاضا می‌شود و افزایش تقاضا به دنبال خود افزایش قیمت را به همراه دارد. البته در پنج سالی که بازار مسکن در رکود بود قدرت و توانایی خرید مردم نیز پایین آمده بود و این افزایش قیمت بیشتر به دلیل سوداگری و هجوم سرمایه است که به وجود آمده و مسلما بالارفتن توان و قدرت خرید مردم سبب ایجاد چنین تغییری در قیمت بازار مسکن نشده است. به نظر من در حال حاضر این روند صعودی متوقف شده است و درواقع به شدت قبل با افزایش قیمت مسکن مواجه نیستیم و این به نبود قدرت خرید مردم در این بخش بازمی‌گردد. در واقع نیاز وجود دارد و سالیانه ما به یک میلیون واحد در بخش مسکن نیاز داریم، در صورتی که توان پاسخگویی به این میزان نیاز را نداشته باشیم سبب انباشت تقاضا خواهد شد؛ مساله‌ای که بازار مسکن همچنان با آن مواجه است. البته افزایش حقوق متناسب با قیمت مسکن تاثیر چندانی در خرید مسکن ندارد، چرا که توان پس‌انداز و منابع مالی به حقوق بستگی ندارد و این مساله به پشتوانه نیاز دارد. این مشکل با پس‌انداز افراد به کمک دولت و ارائه تسهیلات بانکی قابل حل است. لازم به ذکر است که مشکل دیگری به نام نبود تولید مسکن ارزان‌قیمت نیز وجود دارد، اما زمانی که تولید را متوقف می‌کنیم و عرضه به میزان تقاضا وجود نداشته باشد، نمی‌توان انتظار قیمت پایین داشت.

 

منبع : اقتصاد آنلاین

موضوع : اخبار روز

تاریخ : 26-04-1397, 20:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا
پوشک بزرگسال