به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 31 اردیبهشت 1397

مقاله بذر امید در زندگی خود بکارید (تئوری امید اشنایدر)

  ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

 

 مقاله بذر امید در زندگی خود بکارید (تئوری امید اشنایدر)

 

 

وقتی که در راه رسیدن به اهدافتان با مانعی مواجه می شوید، چه می کنید؟ تسلیم می شوید یا آنکه به دنبال راه چاره ای می گردید و سعی می کنید مانع را دور بزنید؟

اگر معمولاً به دنبال راه چاره ای برای موانع می گردید می توان گفت که دید امیدوارانه ای نسبت به زندگی دارید.

چارلز ریچارد اشنایدر روانشناس مثبت گرا معتقد بود که افرادی که تفکر امیدوارنه ای دارند علاوه بر اینکه دستاوردهای بیشتری در زندگی خواهند داشت از سلامت بهتری نیز برخوردار خواهند بود.

اشنایدر در طول فعالیت علمی خود شش کتاب و ۲۶۲ مقاله در زمینه تاثیر امید بر وجوه مختلف زندگی مانند سلامت، کار و تحصیل منتشر کرد.

بر اساس نظر اشنایدر سه فاکتور برای ساخت تفکر امید لازم است:

۱) اهداف یعنی زندگی کردن بر محور هدف

۲) مسیرها: یافتن راههای مختلف برای رسیدن به اهداف

۳) عاملیت: باور به اینکه می توانید تغییر ایجاد کنید و به اهداف خود برسید

اشنایدر افراد دارای تفکر امید را اینچنین توصیف می کند: افرادی که دارای اهداف مشخص بوده و دارای تصویری روشن از مسیرهای رسیدن به این اهداف هستند و حتی در صورت مواجه شدن با مانع در راه رسیدن به هدف استقامت می کنند.
alireza-d
2014-Oct-26, 10:01
کاربرد نظریه امید

شما چه بعنوان یک مدیر یا یک فروشنده می توانید از این نظریه برای استفاده بهتر از امکانات و فرصتهای خود استفاده کنید و به همکاران خود نیز در این زمینه کمک کنید. این نظریه باعث می شود که با پیگیری اهداف درست خود زندگی رضایتمندانه تری را تجربه کنید.

ظرفیت و توانایی ما برای تفکر امید در دوران کودکی ایجاد می شود و رشد می کند. از بدو تولد، شروع می کنیم به کشف و ایجاد ارتباط بین وقایع و چیزها و فهم اینکه چه چیزی همزمان با چه چیز دیگری اتفاق می افتد تا زمانی که به درک علت و معلول می رسیم و این تصور که یک چیز می تواند منجربه چیز دیگری شود. این پایه و اساس تفکر “مسیر” است که یکی عناصر نظریه امید اشنایدر را تشکیل می دهد.

در حدود یک سالگی، “تولد روانی” اتفاق می افتد، و ما احساس هویت می کنیم. همچنین در این سن است که ما متوجه می شویم ما می توانیم منجر به اتفاقی شویم یعنی می توانیم کارهائی انجام دهیم که تغییراتی در محیط بوجود بیاورد. این درک مبنای تفکر “عاملیت” نظریه امید است.

این دو فاکتور یعنی تفکر مسیر و تفکر عاملیت با یکدیگر به ما وسیله ای می دهد که برای پیگیری اهداف مورد نیاز است. بر اساس تحقیقات سال ۱۳۹۹ اشنایدر، افرادی که امتیاز بالاتری در شاخصهای امید بدست می آورند دستاوردهای موفقیت آمیز بیشتری نسبت به دیگران در عرصه های ورزشی و علمی دست می یابند. به نظر اشنایدر همین موفقیتها باعث افزایش اعتماد به نفس و رفاه در این افراد می گردد.
alireza-d
2014-Oct-26, 10:03
۱) تفکر هدف گرا

اهداف و تفکر هدف گرا، مبنای نظریه امید است. اهداف می تواند بلند مدت یا کوتاه مدت باشد. آنها را می توان در یک جمله بیان کرد، مثلاً “من فروش به … را انجام می دهم” یا ممکن است فقط یک تصویر ذهنی باشد مثل اینکه خود را در حال بستن قرارداد با …. تصور کنید

اشنایدر در هنگام مصاحبه با سوژه های تحقیق خود متوجه شد که هنگامی که اهداف قابل دستیابی است آنها امیدوارانه صحبت می کنند اما با این حال سایه ای از شک و دودلی وجود دارد.

در مورد اهداف خود فکر کنید آیا آنها قابل دستیابی ولی چالش برانگیز هستند؟ از روش SMART برای هدف گذاری خود استفاده کنید یعنی آنها باید مشخص، قابل دستیابی، قابل اندازه گیری، مرتبط و دارای زمان تحقق باشند.

اگر در نقش رهبری هستید و مدیریت افرادی را بر عهده داریدبه آنها در هدف گذاری کمک کنید یا به آنها یاد بدهید که بیانیه ماموریت شخصی خود را بنویسند.

۲) یافتن مسیرهای رسیدن به هدف

لابد شنیده اید که می گویند بن بست معنائی ندارد یا راهی خواهیم یافت یا راهی خواهیم ساخت. تفکر “مسیر” به همین باور برمی گردد که می توانید برای رسیدن به هدف خود مسیرهای عملی پیدا کنید. یافتن مسیر های مختلف نیازمند خلاقیت و عزم راسخ است.

نگاهی به اهداف خود بیاندازید. چگونه می توانید آنها را محقق کنید؟ فهرستی از گامهایی که برای رسیدن به آنها لازم است تهیه کنید.

سعی کنید موانع، پیچیدگیها و ریسکهای مسیری را که مشخص کرده اید مشخص کنید و فعالیتهای جایگزین را در صورت بروز هر کدام از آنها مشخص کنید. افراد تیپ ۶ انیگرام معمولاً در این کار تبحر ویژه ای دارند. اما باید حواستان باشد که پیش بینی مشکلات امید را تحت الشعاع قرار ندهد و موجب تعلل نشود. ( مطالب حل مساله در این وب سایت می تواند در این مورد به شما کمک کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره جهت امور ثبت شرکت به سایت www.arshiyagroup.ir مراجعه نمایید و یا با ایمیل info@arshiyagroup.ir تماس حاصل فرمایید .
تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 19-12-1393, 12:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی