به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 6 اردیبهشت 1397

رابرت کوهن مائوتز - مولف و مدرس حسابداری‌

  ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

 

رابرت کوهن مائوتز - مولف و مدرس حسابداری‌

 


رابرت کوهن مائوتز(Robert Kuhn Mauts) فرزندویلیام فردریک(William Frederick)  و کارولین باربارا(Caroline Barbara)  در دوازدهم آوریل 1915 در فورت‌ویلیام(Fort William) شهر انتاریو(Ontario)  در کانادا به‌دنیا آمد. خانواده او امریکایی بودند و در همان سال اول تولد او به‌امریکا بازگشتند وابتدا در و ابتدا در مینه سوتا(Minnesota)  و سپس نورت‌داکوتای‌شمالی( North Dakota) ساکن شدند. رابرت کوهن‌مائوتز تحصیلات ابتدایی ومتوسطه را در مدارس محلی نورت داکوتا ی شمالی به‌پایان رساند و در 1933 ازدبیرستان‌مرکزی‌گراند فورکس(GrandForks) فارغ‌التحصیل شد.

وی درجه لیسانس خود را در سال 1937 از دانشگاه نورت داکوتا ی شمالی و فوق‌لیسانس و دکتری را به‌ترتیب در سالهای 1938 و 1942 از دانشگاه ایلینویز(Illinois)  دریافت کرد و در سال 1940 به‌عضویت انجمن حسابداران رسمی ایلینویز درآمد.

وی پس از اتمام تحصیلات با سمت حسابرس به موسسه دیلویت هاسکینز اند سلز(Delloitte Haskins ِ Sells) در شیکاگو و پس از یک‌سال (43-1942) داوطلب ورود به ارتش در جنگ جهانی دوم شد (45-1943). پس از جنگ در سال 1945 به موسسه دیلویت هاسکینز اند سلز بازگشت و یک‌سال دیگر در آنجا مشغول بود. سپس به‌منظور تحصیل تجربه‌های کاری بیشتر، قبل از ورود به عرصه آموزش، به موسسه حسابرسی الکساندر گرانت(Alexander Grant)  پیوست که نسبت‌به موسسه قبلی کوچکتر بود. در پاییز سال 1948 به‌دنبال دعوت واحد حسابداری دانشگاه ایلینویز به آن دانشگاه بازگشت و در سالهای 49 -1948 به‌عنوان استادیار، در 54-1949 به‌عنوان دانشیار و از 1954 تا 1972 نیز به‌عنوان استاد به‌کار پرداخت.
در بخشی از دوران آخرکارش (1962 تا 72) دارای کرسی استادی پاول ولدان(Powell Weldon)  در حسابداری بود. در سال تحصیلی 69-1968 به‌عنوان اولین استاد مدعو وابسته به انجمن حسابداران رسمی امریکا(AICPA) ، در دانشگاه مینه‌سوتا تدریس کرد. در فوریه 1972  دانشگاه ایلینویز را ترک کرد و شریک موسسه حسابداری ارنست اند وینی(Ernst       Whinney) شد. وی در تدوین چشم‌اندازهای موسسه کمک بسیاری کرد و همچنین سخنگوی موسسه در برابر هیئت استانداردهای حسابداری مالی(FASB)  و سایر مراجع بود.

در اواخر سال 1978 به سن‌قانونی بازنشستگی موسسه رسید و مدیرمرکزپیتون(Paton)  که کار آموزش و تحقیق حسابداری را در دانشگاه میشیگان برعهده داشت، شد و تا سال 1985 که از دانشگاه بازنشسته شد در دانشگاه میشیگان به فعالیت مشغول بود.

مائوتز در طی دوران کاری پربارش تماس خود را با حرفه حسابرسی حفظ کرد و گسترش داد. او در انجمنهای حسابداری حرفه‌ای بسیاری فعالیت داشت و مدتی طولانی ضمن عضویت در انجمن حسابداری امریکا(AAA) ، انجمن حسابداران رسمی امریکا، جامعه حسابداران رسمی ایلینویز و جامعه حسابداران رسمی اوهایو(Ohio) ، در حوزه‌های متعدد و کمیته‌های مختلف مشغول بود.

 وی در سال 1965 ریاست انجمن حسابداری امریکا را برعهده داشت و چندسال (61 -1958 و 66-1963) عضو کمیته اجرایی آن  بود. وی از طرف همکارانش در سالهای 1958 تا 61 به‌عنوان سردبیر اکانتینگ ری‌ویو(Accounting Review)  انتخاب شد؛ همچنین به‌عنوان اولین سردبیر اکانتینگ‌ هاریزونز (Accounting Horizons)  از 1985 تا شماره اوت 1988 فعالیت داشت و در انجمن حسابداران رسمی امریکا نیز عضو کمیته رویه‌های حسابرسی (65-1963)، عضو شورا (65-1962) و هیئت مدیره (70-1969) بود. او یکی از اعضای اولیه هیئت استانداردهای حسابداری صنعتی1 (77-1971) و همچنین عضو شورای مشورتی استانداردهای مالی در هیئت تدوین استانداردهای حسابداری مالی بود. رابرت مائوتز در سالهای 77-1976 عضو کمیته صورتهای مالی تلفیقی2 فدرال در وزارت دارایی امریکا بود و در سالهای 1966 تا 1977 به‌عنوان مشاور دیوان محاسبات3 ایالات متحد انجام وظیفه کرد.

 از اول ژانویه 1981 به سمت اولین حسابدار در هیئت نظارت که به‌طور مستقل وظیفه نظارت بر واحد اجرایی کمیسیون بورس اوراق بهادار بخش حسابداران رسمی امریکا را برعهده داشت، منصوب شد. او همچنین عضو انجمن مدیران ارشد مالی4 بود.

مائوتز تاثیر زیادی بر ادبیات حسابداری داشته است؛ خصوصاً در حوزه حسابرسی و حسابداری مالی. تالیفات او طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود، از پژوهشی برروی اصول و مفروضات حسابداری (1965) تا گزارشگری شرکتهای دارای فعالیت متنوع (1968).

یکی ازکارهای ابتکاری اوکه به‌همراه حسین شرفA. Sharaf) ( Hossein از دانشگاه قاهره تالیف کرده است فلسفه حسابرسی5 است که توسط انجمن حسابداری امریکا در سال 1961 منتشر شد و از آزمونهای فلسفی عمده در آزمون برد تخصصی محسوب می‌شود.

رابرت کوهن مائوتز مقالات متعددی برای مجله‌های حرفه‌ای نوشت و کتابها و جزوات زیادی تالیف کرد، از جمله: گزارشگری مالی شرکتهای دارای فعالیت متنوع6 (1968)، حسابداری کارکردی: میانه7 با ‌همکاری مایر(Mayer)  در سال 1950، یک روش حسابداری درگزارشگری مبادلات مالی (1951)، وظایف حسابداران جزء (1953)، مبانی حسابرسی (1954) و در 1964 بیانیه اصول و مفروضات حسابداری با همکاری دماریس(DeMaris) ، فیس(Fess) ، مایر، پری(Perry) ، یات(Wyatt)  و زیمرمن.(Zimmerman)

 از تالیفات دیگر او: کمیته‌های حسابرسی با ‌همکاری نومن(Neuman)  در سال 1970، تاثیر موقعیتها برکاربرد اصول حسابداری8 (1972)، افشای اطلاعات مالی در اقتصاد رقابتی با همکاری می(May)  در 1978، کنترل داخلی در شرکتهای امریکایی: وضعیت موجود (1980) و معیاری برای کنترل مدیریت (1981) را می‌توان نام برد.

مائوتز در سال 1942 دکترای خود را در رشته حسابداری از دانشگاه ایلینویز دریافت کرد. این دوره دکترای حسابداری برای اولین بار در جهان در دانشگاه ایلینویز برپا شده بود و پروفسور مائوتز به‌عنوان کاندیدای این رشته با مطالعات و سعی و تلاش خود اعتبار زیادی به‌آن بخشید و نقش برجسته او در سالهای بعد در حوزه آموزش و نظارت بر پایان‌نامه‌ها هر چه بیشتر به اعتلای این دوره افزود.

مشخصه اصلی تمامی تالیفات مائوتز سادگی و ایجاز آنهاست و کسانی که مفتخر به آشنایی و همکاری با او بوده‌اند اذعان می‌دارند که او فردی سختکوش، پرکار، صادق و آماده در کمک به همکاران جوانتر بخصوص در فعالیتهای تحقیقاتی بوده است.

به پاس فعالیتهای گسترده او در آموزش حسابداری و در حرفه، بسیاری از مراجع معتبر حسابداری از او تقدیر کرده‌اند؛ از جمله: مدال طلایی انجمن حسابداران رسمی امریکا در 1979، جایزه بنیاد حسابداری آلفاکاپاپسی(Alpha Kappa Psi)  در 1971، جایزه دیوان محاسبات امریکا در 1976، تقدیرنامه به‌خاطر نقش برجسته او در ادبیات حسابداری از طرف انجمن حسابداری امریکا در 1970، جایزه مربی برجسته حسابداری از انجمن حسابداری امریکا، پذیرش در تالار مشاهیر حسابداری در 1978 و عضویت در بتاگاماسیگما(Beta Gamma Sigma) ، بتا آلفاپسی(Beta Alpha Psi)، فی‌کاپا فیPhi Kappa Phi) )ودلتا سیگماپی(Delta Sigma Pi) .

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره جهت امور ثبت شرکت به سایت www.arshiyagroup.ir مراجعه نمایید و یا با ایمیل info@arshiyagroup.ir تماس حاصل فرمایید .

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 13-12-1393, 14:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی