به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : شنبه ، 31 تیر 1396

ثبت شرکت

اخلاق زدائی (De-ethicalization)

 

ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

 

 

 

 

اخلاق زدائی (De-ethicalization)

 

مشکل اخلا‌ق چه از نوع خوب و چه از نوع بدش این است که وقتی به آدم می‌چسبد، دیگر نمی‌توان آن را از خود زدود، به‌خصوص اینکه بعضی وقتها قضاوت در مورد خوب و بد هم دشوار است. مثلاً‌ اگر کسی یک کار حسابرسی را از شما بگیرد این خیلی بد است و خلا‌ف موازین حرفه‌ای است؛ ولی اگر شما کار کس دیگری را بگیرید اتفاقا خیلی هم خوب است و باعث رشد و توسعه فرهنگ حسابدهی و حساب‌خواهی خواهد شد .
ما اصولا‌ چند جور اخلا‌ق داریم :
 
یکی اخلا‌ق اقتصادی یا اخلا‌ق در اقتصاد است که مادر همه اخلا‌قها است و در بازار و به‌ویژه در بازار آزاد (Free Market)   رواج دارد. این اخلا‌ق مثل خود اقتصاد نصفش زیر زمین است که ماهیتاً جزو اخلا‌قهای بد حساب می‌شود. اما نصفه دیگر که بسیار هم کاربردی است از نوع خوب است و فقط به فکر منافع عمومی است و البته منافع عمومی هم چیزی نیست جز منافع دورووری‌ها یا به قول خودمان  اشخاص وابسته (Related  Parties)  . این اخلا‌ق چون قابل فروش است به آن «Maketable Ethics» هم گفته می‌شود و اگر به زور نمادش را نبندند و یا باز نکنند، چون حجم مبنایش نامحدود است همیشه برایش، هم به اندازه کافی عرضه وجود دارد و هم تقاضا .
 
یک نوع اخلا‌ق دیگر هم داریم که اخلا‌ق در خانواده است که به دلا‌یل اخلا‌قی، دیگر نداریم .
 
نوع سوم اخلا‌ق مربوط به حوزه‌ای است که نه چیزی از آن می‌دانیم و نه‌باید بدانیم و نه اصلا‌ً به حرفه ما مربوط است .
 
یک نوع دیگر اخلا‌ق، اخلا‌ق توجیهی (Justifiable Ethics)  است و آن اخلا‌ق هنجار وکمیابی است که نه در کتاب ادب‌الکبیر و ادب‌الصغیر ابن‌مقفع پیدا می‌شود و نه در اخلا‌ق نیکوماخوس ارسطو. این اخلا‌ق که مظهر حسابدهی (Accountability)   است بسیار به بودجه و امکانات وابسته است. یعنی اگر اشکالی، اشتباهی یا حادثه‌ای رخ داد مسئول، آن را به نبود بودجه و امکانات نسبت می‌دهد؛ درست مثل: نبود حق‌الزحمه، زمان و نیروی انسانی کافی در حسابرسی .
اما؛ اینها هیچکدام به ما مربوط نیست. آنچه به ما مربوط است آئین‌رفتار حرفه‌ای است و درستکاری و بی‌طرفی و ... .
اولین حسابرسی که به دلیل اشتباه، قصور یا تخلف استعفا بدهد و یا حداقل بلایی سر‌خودش بیاورد، قهرمانی است که راه را برای اشاعه اخلا‌ق فراهم کرده است

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره جهت امور ثبت شرکت به سایت www.arshiyagroup.irr مراجعه نمایید و یا با ایمیل info@arshiyagroup.ir تماس حاصل فرمایید

دفاتر پستی منتخب

موضوع : مقالات

تاریخ : 12-12-1393, 12:00

 

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت سهامی خاص :
ثبت شرکت برای خارجی ها

اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
قالیشویی در شهران|درب ضد سرقت|کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی