به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 31 اردیبهشت 1397

استانداردهای بین‌المللی حسابداری و کشورهای خاورمیانه

هدیه ویژه طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی
ثبت شرکت – تغییرات – ارائه صورتجلسات –پلمپ دفاتر – کد اقتصادی –حسابداری – ثبت محدود

 

استانداردهای بین‌المللی حسابداری و کشورهای خاورمیانه

 

مطلب حاضر نتایج بررسیهای انجام‌شده درباره وضعیت استانداردهای بین‌المللی حسابداری در کشورهای خاورمیانه را نشان می‌دهد .
کشورهای خاورمیانه علاوه بر تفاوتهای فراوان، شباهتهای بسیاری نیز دارند. کشورهایی مانند مصر و ترکیه دارای اقتصاد پیشرفته و نیازمند جلب سرمایه‌گذاری هستند، در حالی‌که کشورهای ثروتمند نفتخیزی مانند عربستان‌سعودی و کویت از سرمایه کافی برای سرمایه‌گذاری در بازارهای خارجی برخوردارند. در هر حال این کشورها به توسعه بازارهای بورس و استفاده از استانداردهای بین‌المللی حسابداری برای تقویت آن نیازمندند .
در انجام این بررسی، از اطلاعات تهیه شده توسط کمیته تدوین استانداردهای بین‌المللی حسابداری (IASC) ، که در حال حاضر به نام هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری (IASB) عمل می‌کند، استفاده شده است. اطلاعات مورد استفاده دارای کمبودهایی نیز بوده است. اطلاعات برخی کشورها کامل به‌نظر می‌رسید در حالی‌که برخی کشورهای دیگر اطلاعات کافی نداشتند. در بررسی، به این نکات پرداخته شد: که آیا انجمنهای حسابداری این کشورها، عضو فدراسیون بین‌المللی حسابداران (IFAC) هستند، چگونه اصول (استانداردهای) حسابداری تعیین می‌شود، و همچنین پذیرش استانداردهای بین‌المللی حسابداری به‌منظور ارائه اطلاعات در بازارهای بورس چگونه است .
به‌علاوه تلاش شد اطلاعاتی درباره شرکتهای داخلی و خارجی پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهیه شود. برای این منظور، با استفاده از اطلاعات جمع‌اوری شده توسط فدراسیون بین‌المللی بورس (IOSCO) ، اطلاعاتی درکلیه موارد برای بعضی کشورها به‌دست آمد، در حالی‌که برای بعضی کشورهای دیگر اطلاعات محدود به موارد خاص بود. برای تعداد کمی از کشورها نیز هیچ‌گونه اطلاعاتی به‌دست نیامد .
جدول 1 خلاصه‌ای از اطلاعات قابل دسترس در کشورهای خاورمیانه را ارائه می‌کند. اولین ستون نشان می‌دهد که آیا انجمن حسابداری کشور مورد نظر عضو فدراسیون بین‌المللی حسابداران هست یا خیر. ستون دوم وضعیت پذیرش استانداردهای بین‌المللی حسابداری در سازمان بورس را نشان می‌دهد. ستون سوم اطلاعاتی درباره اصول (استانداردهای) حسابداری قابل اجرا در کشورهای خاورمیانه ارائه می‌کند. ستون چهارم و پنجم به‌ترتیب تعداد شرکتهای داخلی و خارجی را نشان می‌دهد. کشورهای الجزایر، عمان، قطر و امارات متحده عربی از جمله کشورهایی هستند که هیچ اطلاعاتی از آنها به‌دست نیامد. در مورد کشورهای عراق، لیبی، سودان فقط اطلاعات مربوط به اعضای فدراسیون بین‌المللی حسابداران در دسترس بود. در مورد مصر، کویت و ترکیه کلیه اطلاعات مورد نیاز به‌دست آمد. مابقی کشورها که در جدول 1 فهرست شده‌اند دست کم یک مورد از اطلاعات خواسته شده را نداشتند. اطلاعات به‌دست آمده درباره اصول حسابداری مورد اجرا در سوریه و تونس بیانگر این است که این اصول شبیه استانداردهای بین‌المللی حسابداری است. اطلاعات به‌دست آمده در مورد تعداد شرکتهای داخلی و خارجی پذیرفته‌شده در این جدول می‌تواند شاخصی برای اندازه‌گیری و همچنین رتبه بین‌المللی بودن سازمانهای بورس یاد شده، در اختیار خواننده قرار دهد.

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 12-12-1393, 10:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی