به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

نظام حسابداري و گزارشگري مالي در هلند

 

  ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

 

نظام حسابداري و گزارشگري مالي در هلند

 

 

 

در حسابداري هلندي چندين مقوله متناقض و جالب توجه به چشم مي‌خورد. گزارشگري مالي و حسابداري مالياتي دو فعاليت مجزا هستند. با وجود اين، نظام حسابداري، بدون تاثير پذيري شگرف از بازار سهام شرح و بسط يافته است. حسابداري هلند تا حد زيادي از انگلستان و ايالات متحد تاثير پذيرفته است و در مقايسه، شباهت كم تري با كشورهاي اروپايي دارد. بر خلاف ديگر كشورهاي اروپايي، حسابداري حرفه‌اي به طور قابل توجهي متاثر از استانداردها و مقررات است زيرا اصولاً هلند را مي‌توان كشوري با قوانين مدون به حساب آورد. حسابداري در هلند همان گونه كه در اولين مقاله‌ي بخش گزارشگري بين المللي در شماره 151 حسابدار مطرح گرديد، شاخه‌اي از اقتصاد بازرگاني در نظر گرفته مي‌شود. در نتيجه اكثر انديشه‌ها وتصميم‌‌هاي اقتصادي، صرف مقوله‌ها و اندازه‌گيري‌هاي حسابداري مي‌شود و حسابداران بسيار خبره و كاردان اغلب از استادان نيمه وقت دانشگاه‌ها هستند. بنابراين انديشه‌هاي علمي و نظري، تاثير به سزايي بر رويه‌هاي اجرايي دارد. حسابداران هلندي هم چنين به نظرات و ديدگاههاي خارجي نظر دارند، هلندي‌ها خود از طرفداران نخستين استانداردهاي بين المللي براي حسابداري و گزارشگري مالي هستند و به بيانيه‌هاي كميته‌ي بين‌المللي استانداردهاي حسابداري توجه اساسي نشان مي‌دهند و در تدوين رويه‌هاي قابل قبول، سهم مهمي دارند. هلند هم چنين مركز فعاليت چندين شركت چند مليتي بزرگ در دنيا، از جمله فيليپس، رويال هلند، شل و يوني لور است. اين شركت‌ها از دهه‌ي 1950 در فهرست شركت هاي بين المللي ثبت شده اند و تحت تاثير حسابداري خارجي ( به ويژه انگلستان و ايالات متحد) هستند. اين شركت‌هاي چند مليتي بر گزارشگري مالي ديگر شركت‌هاي هلندي تاثير مي‌گذارند. به هر جهت تاثير بازار بورس آمستردام در كم ترين حد ممكن است زيرا اين بازار،راه حلي مناسب براي تامين سرمايه‌ي شركتها به حساب نمي‌آيد.

مقررات و اجراي عمليات حسابداري

در هلند مقررات حسابداري تا 1970 يعني زماني كه لايحه‌ي صورت‌هاي مالي سالانه وضع گرديد، آزاد بود. اين لايحه قسمتي از يك برنامه‌ي عظيم و گسترده پيرامون تغييرات در قانون شركت‌ها در جهت تطابق با مقررات اتحاديه اروپا است. از ميان مواد عمده‌ي لايحه‌ي سال 1970 مي‌توان به موارد ذيل اشاره كرد:

1-        صورت‌هاي مالي سالانه، بايد نشانگر تصوير شفاف و منصفانه‌اي از وضعيت مالي و نتايج آن در يك سال باشد و تمام اقلام موجود در آن بايد به طور مناسب طبقه بندي و توصيف گردند.

2-        صورت‌هاي مالي متناسب با رويه‌هاي منطقي تجاري ارائه مي‌شود ( يعني اصول حسابداري، قاعدتاً بايد مورد قبول اتحاديه‌ي بازرگاني باشد).

3-               مباني اظهار داراييها، بدهي‌ها و تعيين نتايج عمليات بايد افشاء شود.

4-        ثبات رويه در ارائه‌ي صورت‌هاي مالي و اندازه گيري‌ها رعايت شود و هر گونه اثرات با اهميت ناشي از تغيير در اصول حسابداري به نحو مطلوب افشاء شود.

5-               اطلاعات مالي مقايسه‌اي دوره‌ي قبل بايد به نحو مطلوب در صورت‌هاي مالي و يادداشت‌هاي همراه افشا شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل info@arshiyagroup.ir تماس حاصل فرمایید و یا به شماره 500011008069819 پیامک ارسال فرمایید

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 9-12-1393, 15:09

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی