به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 28 خرداد 1397

استانداردهای جهانی حسابداری: آیا این پروژه موانع را از میان بر می دارد؟

  ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

 

استانداردهای جهانی حسابداری:

آیا این پروژه موانع را از میان بر می دارد؟

 

به ظاهر چنین به نظر می رسد که برنامه «همگرایی» استانداردهای حسابداری بین اروپا و ایالات متحد به خوبی در حال پیشرفت است. در ماه ژوئن سال جاری کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (USSEC ) به پیشنهادی رای داد که به شرکتهای غیر امریکایی اجازه می داد صورتهای مالی خود را با استفاده از استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRSs ) و بدون آنکه لازم باشد آنها را با اصول پذیرفته شده حسابداری (GAAP ) تطبیق دهند، منتشر کنند. تنها چند سال پیش، چشم اندازی بسیار طولانی تر از این به نظر می رسید.

براساس «نقشه راه» توافق شده بین کمیسیون یاد شده و کمیسیون اروپا (EC )، این کمیسیون پس از آن موافقت خود را با شناسایی اصول پذیرفته شده حسابداری امریکا برای استفاده در اروپا اعلام خواهد کرد. این نقشه برنامه ای کوتاه مدت برای همگرایی را در برگیرد که طبق آن استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی برای همسویی بیشتر با اصول پذیرفته شده حسابداری امریکا و بالعکس، اصلاح می‌شوند. این برنامه به علاوه، پروژه های مشترک مستمر برای بهبود درازمدت استانداردها را شامل می‌شود. زمانبندی انجام کار به وسیله دو مرجع استاندارد گذار هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری (IASB ) و هیئت استانداردهای حسابداری مالی امریکا (FASB )- مورد توافق قرار گرفته است که چندان دور از دسترس به نظر نمی رسد.

تا سال 2009 در واقع یک استاندارد جدید یکنواخت شده برای ترکیبهای تجاری باید کامل شود. برای سایر استانداردها، طبق الزامات نقشه راه باید مدارک مربوط به اتفاق نظر درباره تغییرات مورد نظر منتشر شود یا موضوع باید در دستور کار قرار گیرد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا نیز باید از نتایج الزامی شدن استفاده از استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی به وسیله شرکتهای اروپایی در سال 2005 و به کارگیری درست آنها، قانع شده باشد. به نظر می رسد مانعی بر سر راه شناسایی متقابل که سالها همه در اشتیاق آن بودند، وجود ندارد.

به این ترتیب مسئله در کجاست؟ آشکارترین شواهد مربوط به طرف اروپایی است و محور آن، هم بر محتوا و هم بر فرایند پذیرش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی تجدید نظر شده است. پروژه همگرایی از سوی طرف امریکایی تغییراتی را در مورد استانداردهایی مطرح ساخته که تنها همین اواخر به وسیله شرکتهای اروپایی به کارگرفته شده است؛

شرکتهایی که اکثریت عظیم آنها در بورس امریکا در فهرست شرکتهای پذیرفته شده قرار ندارند و چنین قصدی نیز ندارند. آنها باید هزینه تغییرات را تحمل کنند ولی به طور آشکار از مزایای حذف الزامات تطبیق صورتهای مالی با اصول پذیرفته شده حسابداری امریکا بهره ای نخواهند برد. و اگر موضوع یاد شده مسئله مهمی نباشد، پارلمان اروپا (EP ) اخیراً علاقه روزافزونی به موضوع استانداردهای حسابداری نشان می دهد و جدید ترین آنها متوجه استاندارد بین‌المللی اختلاف برانگیز گزارشگری مالی شماره 8 (IFRS8 ) است که با موضوع گزارشگری قسمتها سرو کار دارد و اولین موضوع در برنامه کوتاهمدت همگرایی هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری است. در بریتانیا، مراجع مهم سرمایه گذار گرچه با تاخیر اما به صورتی صریح نگرانی خود را درباره کاهش آشکار اطلاعات در نسخه امریکایی استاندارد به کمیته پارلمانی ذیربط در اتحادیه اروپا اعلام کرده اند.

این گروههای سرمایه گذار باید درباره زمان و ماهیت اعتراض خود به فعالان بازار توضیح دهند که چرا نگرانی خود را به شکل مناسب در فرایند رسمی نظر خواهی با هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری مطرح نکردند؟ اگر اطلاعات قسمتها در استاندارد بین المللی گزارشگری مالی شماره 8 نیازهای بزرگترین بازار سرمایه جهان را براورده می سازد، چرا همین کار را نمی تواند برای اروپا انجام دهد؟ به رغم این واقعیت، پذیرش استاندارد بین المللی گزارشگری مالی شماره 8 فعلاً تا زمان ارزیابی آثار آن توسط کمیسیون اروپا رای گیری پارلمان درباره موضوع یاد شده در سپتامبر، معلق مانده است.

به نظر می رسد مسئله واقعی بیشتر مربوط به فرایند سیاسی حاکم در اتحادیه اروپا باشد تا کیفیت و سایر ویژگیهای استاندارد بین المللی گزارشگری مالی شماره 8، ایستادگی دیرینه در مقابل خود هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری که به دلیل نبود ضوابط دموکراتیک در افراد زیادی در اروپا دیده می‌شود، موجب شده است که پارلمان اروپا این حق را برای خود در نظر گیرد که هر استاندارد بین المللی گزارشگری مالی جدید یا تفسیر رسمی را به تفصیل مورد توجه قرار دهد. این دستور عمل که عنوانی غیر متعارف دارد نشاندهنده انتقال قدرت از کمیسیون اروپا به پارلمان اروپاست و می تواند مانعی جدی برسرراه پیشرفت موفقیت آمیز نقشه راه کمیسیون اروپا و کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا باشد.

هنوز چندین موضوع مرتبط با همگرایی مطرح است که باید از مسیر دستور عمل یاد شده عبور کند و شواهدی دال بر مخالفت با آنها آشکار است، از جمله:

  • اصلاحات استاندارد بین المللی حسابداری شماره 23 (IAS23) که بر خلاف رویه های جاری غالب، منظور کردن هزینه های بهره به حساب دارایی را الزامی کرده است،
  • خاتمه دادن به ادغام نسبی مشارکتها، و
  • استاندارد جدید در مورد ترکیبهای تجاری.

استاندارد ترکیبهای تجاری که اغلب بزرگترین رویداد تجاری است که توسط شرکتها انجام می شود، مهمترین موضوع است. پیشنویس استاندارد تجدید نظر شده زمانی که برای اظهار نظر منتشر شد تقریباً در سراسر جهان باکم توجهی روبه رو شد و هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری اصلاحاتی را در مورد آن انجام داده است. مفهوم ناروشن «سرقفلی کامل» حذف شده اما الزام به هزینه منظور کردن فوری مخارج عملیات تحصیل و همچنین الزام ارائه مجدد سرمایه گذاری در شرکتها قبل از تحصیل به ارزش منصفانه در تحصیل مرحله ای و از طریق سود و زیان، حفظ شده است. به نظر می رسد سوژه‌های کافی برای پارلمان اروپا فراهم باشد.

چه خواهد شد اگر نگرش سختگیرانه اروپا باعث ایجاد تفاوتهایی بین استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی منتشر شده توسط هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری و نسخه مورد قبول اتحادیه اروپا شود؟ چنین چیزی در آغاز کار، موجب الزام تطبیق بین دو نسخه می شود. کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا روشن ساخته است که نقشه راه تنها در مورد استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی منتشر شده توسط هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری به کار گرفته می شود.

اما این مباحث چه آثاری برای پروژه استانداردهای جهانی حسابداری خواهد داشت؟ حرکت به جلو متوقف نخواهد شد، اما احتمالاً کند خواهد شد.

بسیاری بر این عقیده اند که هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری درباره تصمیمهای مربوط به همگرایی با اصول پذیرفته شده حسابداری امریکا که عامل اساسی در جهتگیری فعالیتهای هیئت است به اندازه کافی مشورت نکرده است. دستاوردهای همگرایی بین استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و امریکا به طور دقیق در زمینه هایی است که در اروپا ایجاد مخالفت و مقاومت کرده است. حل این موضوع در نهایت ممکن است موجب تاخیر در جنگ قدرت بین نهادهای اتحادیه اروپا شود. اما به نظر می‌رسد هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری در نظر دارد زمان بیشتری برای فرایند جدید پذیرش در اروپا قایل شود. به هر حال، تاخیرهای اتحادیه اروپا احتمالاً نشان از چالشهای فشرده تر برای استانداردگذاری جهانی دارد. با مشخص و ملموس شدن نتایج در کشورهای مختلف، باید تاخیر و اختلافات بیشتری ناشی از نظامهای حقوقی را انتظار داشت.

تنها می توانیم امیدوار باشیم که نتایج همگرایی و سازگاری موضوعهایی است که تنها به زمان بستگی دارد زیرا مزایای آیین جهانی برای استانداردهای حسابداری اجتناب ناپذیر است.

با پیشرفت کارهای هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری، استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی به صورتی روزافزون در سطح بین المللی به عنوان مبنایی برای مجموعه ای از استانداردهای جامع جهانی مقبولیت پیدا می کند. می توان ادعا کرد که فاصله های واقعی باقیمانده محدود است به واحدهای تجاری کوچک و متوسط (SMEs )، بیمه و صنایع استخراجی.

اگر این موارد راضی کننده باشند، زحمت استدلال برای نیاز به استانداردهای جدید یا اصلاحات مهم به دوش هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری قرار می گیرد. هیئت مجبور است نه تنها با کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا و کمیسیون اروپا بلکه با همه ذینفعان گسترده در جهان که با فشار هزینه و آموزش مربوط به ترجمه ، انتشار و به کارگیری این تغییرات روبه رو هستند، به صورت کاملتر مشورت و برنامه های کاری خود را توجیه کند.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل info@arshiyagroup.ir تماس حاصل فرمایید و یا به شماره 500011008069819 پیامک ارسال فرمایید

 

 

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 5-12-1393, 14:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی