به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 2 خرداد 1397

لوكا پاچولي

  ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

 

لوكا پاچولي

 

 

 

 حسابداران حرفه‌اي و دانشگاهي عموماً لوكاپاچولي را به عنوان يك دانشمند حسابداري و، با لقب "پدر حسابداري" مي‌شناسند. اما در حقيقت پاچولي يك رياضي‌دان بود و آثار برجسته‌اي را در اين حوزه منتشر كرده است. در آن زمان حسابداري شاخه‌اي از رياضيات به شمار مي‌آمد و پاچولي اولين كسي بود كه رساله‌اي در باب حسابداري در كتاب مشهورش، پوهش نامه‌ي فلسفي حساب هندسه، نسبت و تناسب به چاپ رساند. نوشتاري كه با عنوان لوكاپاچولي مي‌خوانيد اگر چه كوششي برايمعرفي پاچولي به عنوان يك رياضي دان است اما زندگي‌نامه‌ي نسبتاً كاملي از لوكاپاچولي به دست مي‌دهد. حسابدار اميد دارد كه اين اثر توانسته باشد جاي خالي يك اثر كامل درباره‌ي زندگي لوكاپاچولي را پر كند.

پدر لوكا پاچولي شخصي به نام بارتولومئو پاچولي بود، اما پاچولي در خانه‌ي پدري رشد نكرد. او دوران كودكي را نزد خانواده بفولئي در شهر سان سپولكرو كه در آن جا متولد شده بود گذراند. اين شهر در مركز ايتاليا در حدود 60 كيلومتري شهر پروجا واقع است. تا آن جا كه به زندگي پاچولي مربوط مي‌شود، شايد مهم‌ترين ويژگي اين شهر بازرگاني كوچك اين بود كه پيرودلا فرانچسكو در آنجا هنركده و كارگاهي داشت و به رغم ماموريت‌هايش به ديگر شهرها، بعضي اوقات را در آن جا مي‌گذراند.

اگرچه ما چيز كمي از اوان زندگي پاچولي مي‌دانيم، اما مي‌توانيم حدس بزنيم كه او حداقل بخشي از آموزش خود را در هنركده‌ي دلافرانچسكو در سان سپولكرو دريافت كرده است. دليلي كه بر حدس ما مهر تاييد مي‌زند اين است كه پاچولي دانش گسترده‌اي از آثار پيرودلا فرانچسكو داشت و نوشته‌هاي پاچولي سخت تحت تاثير آثار پيرو قرار دارد.

هنوز پاچولي نوجوان بود كه از سان سپولكرو به شهر و نيز رفت و به خدمت آنتونيو رومپيانسي بازرگان ثروتمندي درآمد كه خانه‌اش در محله‌ي مرفه نشين گوييدچا در ونيز قرار داشت. به گمان يكي از تاريخ نگاران پاچولي رياضيات پايه را قبلاً در سان سپولكرو به خوبي آموخته بود و حتماً مي‌بايست از آموزش خوبي برخوردار بوده باشد كه به عنوان معلم سرخانه‌ي سه پسر رومپيانسي انتخاب شد. به هر حال پاچولي در شهر و نيز فرصتي يافت تا مطالعات رياضي‌اش را در سطح بالاتري زير نظر دومينيكو براگادينو ادامه دهد. در اين دوران پاچولي هم به خاطر تدريس به عنوان آموزگار و هم در تجارت به عنوان همكار رومپيانسي تجاربي كسب كرد.

پاچولي در همين اثنا در شهر ونيز اولين اثرش كتابي در زمينه‌ي حساب را نوشت، و آن را به كارفرمايش اهدا كرد. نگارش اين كتاب احتمالاً در سال 1470 در سال مرگ رومپيانسي به پايان رسيد. مطمئناً پاچولي تمام مردم درست كار و صديق روزگارش را مي‌شناخت، كه ونيز را به مقصد رم ترك كرد، و در آنجا چند ماه از عمرش را در خانه‌ي لئونه باتيستا آلبرتيني (دبير ديوان كليساي كاتوليك) گذراند. آلبرتيني علاوه بر اين كه رياضيدان و شاگرد ممتازي بود، روابط ديني خوبي را هم براي پاچولي فراهم نمود. از اين زمان به بعد پاچولي به مطالعه‌ي الهيات پرداخت، و پس از چند سال در فرقه‌ي فرانسيسكن راهب شد.

در سال 1477 پاچولي زندگي مسافرتي خود را با تدريس در دانشگاه‌هايمختلف در زمينه‌ي رياضي، به‌ويژه حساب آغاز كرد. او از سال 1477 تا 1480 در دانشگاه پروجا تدريس مي‌كرد و در آنجا دومين اثرش را در زمينه‌ي حساب براي كلاس‌هايي كه تدريس مي‌كرد نوشت. وي زماني كه در دانشگاه زارا تدريس مي‌نمود سومين اثرش در باب حساب را نوشت. هيچ يك از سه كتابي كه در باب حساب نوشت چاپ نشد و از اين ميان فقط كتابي كه براي دانشجويان دانشگاه پروجا، سپس در دانشگاه ناپل، و بعد در دانشگاه رم تدريس كرد. مطمئناً پاچولي در همين دوران با دوك اوربينو آشنا شد. در سال 1477، پاپ چهارم، فدريكو دو مونته فلترو را به مقام دوك اربينو منصوب كرد. به نظر مي‌رسد پاچولي چند سالي معلم گويدوبالدو پسر فدريكو بود، كسي كه بعد از مرگ پدرش در سال 1482 آخرين حكمران مونته فلترو شد. دربار اوربينو مركز برجسته‌ي فرهنگي بود و پاچولي بايد چند سالي را با آن تماس نزديكي مي‌داشت.

در سال 1489 پاچولي بعد از اين كه دو سال را در رم گذراند، به زادگاهش سان سپولكرو بازگشت. با وجود اين در شهرش همه چيز بر وفق مرادش نگذشت. پاپ امتيازاتي را به او اعطا كرد كه عليه او در ميان فرقه‌هاي مذهبي ديگر حسادت‌هايي را برانگيخت. در حقيقت در سال 1491، پاچولي از تدريس بازماند. البته اين حسادت‌ها به دليل دانش و فرزانگي وي با احترام همراه بود. به همين خاطر در سال 1493 از وي براي موعظه در اعياد چله‌ي روزه‌داري دعوت به عمل آمد.

در اين مدت در سان سپولكرو، پاچولي روي يكي از مشهورترين آثارش، پژوهش نامه فلسفي حساب هندسه، نسبت و تناسب كار مي‌كرد كه آن را به گوييدوبالدو، دوك اوربينو تقديم كرد. در 1494 پاچولي به ونيز سفر كرد تا پژوهش‌نامه ي فلسفي (سوما) را چاپ كند. اين اثر خلاصه‌اي از رياضياتي را در بر مي‌گرفت كه تا آن زمان شناخته شده بود، اگرچه تا حدودي انگاره‌هاي خلاقانه را نشان نمي‌داد. اين اثر درباره‌ي، حساب، جبر، هندسه و مثلثات بود و به رغم نداشتن خلاقيت، مبنايي براي پيشرفت عمده‌ي رياضي اروپا كه در زمان كوتاهي پس از آن اتاق افتاد، فراهم ساخت. نويسنده‌اي درباره‌ي پژوهش نامه مي‌گويد: ... ... اين اثر بخش خاصي از جامعه را خطاب قرار نمي‌دهد، يك دائره‌العمارف 600 صفحه‌اي به زبان ايتاليايي است كه شامل رساله‌اي به زبان ايتاليايي است كه شامل رساله‌اي عمومي در باب حساب نظري و عملي، عناصر اوليه‌ي جبر، جداول پولي، اوزان و اندازه‌هاي مورد استفاده در ايالت‌هاي گوناگون ايتاليا، رساله‌اي در زمينه‌ي دفترداري دوبل، و مختصري از هندسه‌ي اقليدسي ... مي‌باشد. او هم چنين به وام‌گيري آزاد از آثار دانشمنداني چون اقليدس، بوئينوس، ساكروبوسچو، فيبوناجي ... اقرار نموده است. بخش هندسه‌ي پژوهش‌نامه‌ي فلسفي لوكاپاچولي (و نيز 1494) به زبان ايتاليايي يكي از اولين كتب رياضي چاپ شده است. پاچولي به گسترده‌گي از كتاب اصول اقليدس استفاده نموده است و بخش‌هايي از آن را بازگو مي‌كند. وي هم‌چنين به كارهاي لئوناردو پيزايي (فيبوناجي) اشاره مي‌كند. از جنبه‌هاي جالب ديگر كتاب پژوهش نامه‌ي فلسفي (سوما) آن است كه به بازي‌هاي شانسي (بخت آزمايي) پرداخته است. پاچولي هم‌چنين مساله‌ي "نقطه‌ها" را مطالعه كرد. گرچه راه حلي كه وي ارائه داد نادرست مي‌باشد.

لئودويكو اسفورزا دومين پسر فرانچسكو اسفورزا بود كه دوك ميلان شد. وقتي در سال 1466 فرانچسكو مرد، گالئازو اسفورزا برادر بزرگ‌تر لودويكو دوك ميلان شد.

در 1476 گالئازو به قتل رسيد و پسر هفت ساله‌اش دوك وان شد. در 1480 لودويكو بر اثر توطئه، نايب السلطنه اين پسر جوان شد و با حمايت شديد هنرمندان و آموزش، بهترين دربار را در سراسر اروپا، در ميلان بر پا كرد. در 1482، لئوناردو داوينچي به عنوان نقاش و مهندس دربار به خدمت لودويكو درآمد. در 1494 لودويكو دوك ميلان شد و در حدود 1496 پاچولي را به ميلان دعوت كرد تا در دربار لودويكو اسفورزا رياضيات تدريس نمايد. اين دعوت احتمالاً به خاطر تشويق لئوناردو داوينچي بود كه علاقه‌ي زيادي به رياضيات داشت. در ميلان، پاچولي و لئوناردو خيلي زود دوستان نزديكي شدند. آنها مدت‌ها درباره‌ي رياضيات و هنر بحث مي‌كردند و هر دو از يكديگر بهره‌ي فراواني بردند. در اين دوران پاچولي كار بر روي دومين اثر مشهورش، نسبت‌هاي الهي را آغاز كرد و تصاوير متن آن را لئوناردو رسم كرد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل info@arshiyagroup.ir تماس حاصل فرمایید و یا به شماره 500011008069819 پیامک ارسال فرمایید

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 5-12-1393, 03:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی