به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 3 خرداد 1397

بیانیه شش شبکه جهانی حسابرسی

  ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

 

بیانیه شش شبکه جهانی حسابرسی

 

مقدمه

همایش سیاستهای عمومی جهانی در روزهای هفتم و هشتم نوامبر 2006، با عنوان «نیازهای سرمایه گذاران و نقش حسابرسان چشم انداز آینده» در پاریس بر گزار شد. در این نشست که بسیاری از دست اندر کاران اصلی مرتبط با کیفیت و اتکاپذیری گزارشگری مالی که در موفقیت، ثبات و پایداری بازارهای جهانی سرمایه و اعتماد سرمایه گذاران نقشی اساسی دارد گردهم آمده بودند، چشم انداز و دیدگاههای مدیران عالی شبکه های بین المللی حسابرسی، پیرامون بازارهای جهانی سرمایه و اقتصاد جهانی مطرح شد.

شرکت کنندگان در این همایش که از اعضای حرفه حسابرسی، تدوین کنندگان ضوابط حرفه ای، و نمایندگانی از تشکلهای سرمایه گذاری، تشکیل شده بود، پیرامون نظرها و دیدگاههای خود درباره نقش حسابرسان در تامین نیازهای سرمایه گذاران و نیز افزایش و جلب اعتماد سرمایه گذاران و پشتیبانی از سرمایه سالم، به بحث و تبادل نظر پرداختند. هدف این نشست، ایفای نقشی مناسب در گسترش و پایداری بازارهای جهانی سرمایه اعلام شد که به نظر برگزار کنندگان آن مستلزم بهبودی مستمر در کیفیت، اعتماد پذیری و دسترسی به اطلاعات مالی و سایر اطلاعاتی است که سرمایه گذاران به آن نیازمندند و در پایان اظهار امیدواری شده است که این نشست باب ارتباطهایی جدید را بگشاید و در زمینه اطلاع رسانی به حسابرسان و سیاستگذاران موضوعهای مورد توجه سرمایه گذاران و نیز چگونگی اشاعه درستکاری و سلامت بازارهای جهانی سرمایه، یاور و راهگشا باشد.

متن حاضر بیانیه ارائه شده از سوی مدیران عالی اجرایی شش شبکه بزرگ بین المللی حسابرسی است که به دلیل اهمیت موضوعهای طرح شده به علاقه مندان به حرفه حسابرسی ارائه می شود.

 

اعتماد سرمایه گذاران به سادگی متزلزل می شود اما به دشواری پدید می آید و برقرار می گردد. به دنبال رسواییهای سالهای اخیر برخی شرکتهای بزرگ، قانونگذاران و حسابرسان شرکتهای عمومی، نقش بسیار چشمگیر و در خور اهمیتی در بازگرداندن این اعتماد داشتند. به عنوان رهبران بزرگترین شبکه های جهانی حسابرسی، ما ایفای سهم خویش را از طریق الزامی دوباره به رعایت بالاترین استانداردهای حرفه‌ای و اخلاقی دنبال کرده ایم. و در این راه، بر سرمایه گذاریهایی جدید و در سطح گسترده در آموزش و فناوری حسابرسی، تاکید داشته ایم. افزون بر دیگر سازمانهای دست اندرکار در بازارهای سرمایه، حرفه ما نیز دستخوش دگرگونیهای اساسی شده، به گونه ای که از حالت خود کنترلی که تا مدتهای طولانی ادامه داشته است، به سوی حرفه ای که باید تحت کنترل و نظارتی جهانی باشد، پیش می رود. اما برگرداندن اعتماد کامل سرمایه گذاران، نیازمند اقداماتی بیشتر و ژرفتر است؛ اینکه ذینفعان با نگاهی به آینده، تغییرات چگونگی تامین نیازهای سرمایه گذاران در این بازار جهانی رو به رشد را دنبال می کنند.

در چنین شرایطی است که ما این یادداشت را به عنوان آغاز آنچه امیدواریم گفتمانی اساسی پیرامون این امر باشد که چگونه گزارشگری مالی جهانی و روشهای اجرایی حسابرسی شرکتهای عمومی باید به منظور خدمت به بازارهای سرمایه سراسر جهان یکنواخت و سازگار شود، ارائه می کنیم.

ما نگاه به آینده داریم در پی آنیم که بدانیم ثبات، کارایی و رشد بازار سرمایه به چه ویژگیهایی نیازمند است. ما بر این باوریم که 6 عامل زیر اگر چه از جامعیت لازم برخوردار نیست بسیار حیاتی است:

 • سرمایه گذاران در پی اطلاعاتی هستند که به خوبی تعریف و تشریح شده و مربوط باشد؛
 • نقش ذینفعان گوناگون در این بازارها (دربرگیرنده تهیه کنندگان صورتهای مالی، تدوین کنندگان قوانین و مقررات، سهامداران، تدوین کنندگان استانداردها و حسابرسان) مورد توجه قرار گرفته است و از طریق بحثهای اثر بخش مستمر پشتیبانی می شود؛
 • حرفه حسابرسی چالاک، پرطراوت و با ثبات است و فرصتهای مناسبی را برای ذینفعان در این بازارها فراهم می آورد؛
 • به منظور ارائه اطلاعات مربوط و در خور اتکا، در زمان مناسب، نمونه گزارشگری نوینی برای کسب و کار طراحی شده است،
 • تقلبهای فراگیر و دسیسه آمیز کم و کمتر می شود؛ و
 • اطلاعات، طبق استانداردهای هماهنگ جهانی گزارش و حسابرسی می شوند.

ما به عنوان عالی ترین مدیران اجرایی 6 شبکه برجسته حسابرسی جهانی، بر این باوریم که دیدگاه مسئول منحصر به فردی بر عهده ماست که به عنوان تسهیل کننده در دادو ستدها و تعاملات تجاری، در دستیابی به این نیازهای محوری، در حال و آینده، خدمت کنیم. حرفه ما، گرچه از نظر تئوری پیشرو است، اما باز بر این باوریم نظراتی که طی این اظهاریه بیان می شود، منافع تمامی ذینفعانی را که نگران سرزندگی و عملکرد بازارهای روبه رشد سرمایه جهانی اند دربر می گیرد.

دیدگاه ما بر نیاز مستمر به اطلاعات در خوراتکا، مربوط و بهنگام شرکتها، از طریق مشارکت تمام طرفهای درگیر در بازارهای سرمایه تاکید می کند. افزون بر این، انتظارات ما درباره محتوا و زمانبندی این اطلاعات باید در استانداردهای گزارشگری پیشبینی و تشریح شود. به همین ترتیب، روشهای اجرایی که حسابرسان مستقل برای اتکا پذیر ساختن اطلاعات تهیه شده توسط شرکتها اجرا می کنند نیز باید در تدوین استانداردهای حسابرسی مورد توجه قرار گیرد.

 

 

اقتصاد پیچیده و روبه رشد جهانی

بسیاری از بازارهای سرمایه در سراسر جهان پس از سقوط سال 1929 (امریکا) دستخوش تغییرات شدیدند. کاهش بهای سهام که از سرعت و عمق بی سابقه ای برخوردار شد نشاندهنده نبود اعتماد در کیفیت اطلاعاتی بود که شرکتها در دسترس قرار داده بودند و کارگزاران فروش سهام ارائه می کردند. بعضی دولتها در پاسخ به این موضوع و در جهت کمک به بازیابی اعتماد از دست رفته، حرفه حسابداری را به همکاری فراخواندند. شرکتها ملزم شدند وضعیت مالی خود را در فواصل زمانی منظم، طبق اصول پذیرفته شده حسابداری (GAAP ) گزارش کنند دولتها نیز شرکتها را ملزم کردند حسابرسان را برای گواهی دادن به این که اطلاعات ارائه شده توسط مدیریت شرکت براستی با آن اصول مطابقت دارد، به کارگیرند. البته دنیا به گونه ای چشمگیر از سالهای 1930 تغییر یافته است. علاوه بر سایر تغییرات، اقتصاد کشورهای گوناگون، از طریق جریان داد و ستد و سرمایه، ارتباط نزدیکتری نسبت به گذشته با هم برقرار کرده اند. دگرگونیهای علمی و صنعتی، به ویژه در سطح گسترده ای از مبادلات پیشرفته و ارتباطات، فرایند جهانی سازی را تسریع کرده است. امروزه اطلاعات مربوط به بسیاری موضوعات و مفاهیم به گونه ای بسیار گسترده و سریع در دسترس است که این حجم اطلاعات درخور ارائه، حتی در دهه های اخیر پیشبینی پذیر نبود.

اینک تجارت نیز پیچیده تر از گذشته شده است. روابط قراردادی پیچیده تر و اوراق مالی منتشر شده از سوی شرکتها به منظور افزایش سرمایه و ایمن سازی خطر و ریسکهای تجاری، بسیار ماهرانه تر از اوراق قرضه و سهام منتشر شده مشابه است که در دهه های پیش به سادگی منتشر و مبادله می شود.

 

اهمیت اطلاعات در دنیای جدید

تغییرات پیشگفته در اقتصاد و فعالیتهای تجاری، الزاماتی به شرح زیر را در مورد انواع اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران از شرکتها طلب می کند که در آینده نیز ادامه خواهد داشت:

 • با آنکه ارزش بسیاری از شرکتها به داراییهای نامشهود (از جمله خلاقیت، نو آوری و وفاداری کارکنان، و روابط بین خریداران و فروشندگان عمده) بستگی دارد، اما اطلاعات مربوط به ارزیابی این داراییها به گونه ای یکنواخت گزارش نمی شود.
 • امروزه میلیاردها مردم در سراسر جهان می توانند به گونه ای سریع به اطلاعات دسترسی داشته باشند، اما هنوز وقتی اطلاعات مالی مطرح می شود. سرمایه گذاران باید منتظر انتشار اطلاعات سه ماهه، شش ماهه و یا یکساله شرکتها باشند.
 • اگر چه انقلاب فناوری اطلاعات، امکان استفاده از داده ها را به گونه ای که تا حد زیادی انتظار‌ها را برآورده سازد، آسان کرده اما گزارشهای مالی هنوز متحدالشکل است، و به اندازه کافی در دسترس بسیاری از سرمایه گذاران قرار ندارد.

کوتاه سخن آن که، همان نیرویی که ساختار اقتصاد را در تمام سطوح خود دگرگون کرده است، ضرورت تغییر ساختار انواع اطلاعاتی را که ذینفعان گوناگون از شرکتها مطالبه می کنند (در چه قالبهایی و در چه زمانهایی) نیز به پیش می کشد. در دنیای مشتری مداری مطلق (تطبیق شرایط با نیازهای کاربر)، صورتهای مالی استاندارد، کمتر و کمتر با معنا و مربوط جلوه می کند. آینده حسابرسی نیز در چنین محیطی به نیاز رسیدگی به موضوعات زیر بستگی دارد:

 • آیا فرایندی که طی آن اطلاعات شرکت گردآوری، طبقه بندی و گزارش می شود، درخور اعتماد است، و
 • آیا اطلاعات ارائه شده برای تصمیمگیری مربوط است.

افزون بر این، به دلیل وجود شرکتها و موسسات بسیار روز افزونی که در سرتا سر جهان کسب و کار مشغولند و سرمایه گذارانی که به گونه ای فزاینده، سهام این شرکتها را از هر گوشه جهان خریداری می‌کنند، ذینفعان و سرمایه گذاران به ویژه مایلند اطمینان یابند اطلاعاتی که دریافت می کنند بر پایه اصولی یکنواخت در سراسر جهان تنظیم، طبقه بندی، گزارش و حسابرسی می شود.

نقش حسابرسی شرکتهای عمومی

به عنوان رهبران بزرگترین شبکه های جهانی حسابرسی، متعهد می شویم تغییرات لازم درباره گزارشگری کسب و کار را، که مورد تقاضای ذینفعان اطلاعات است تسهیل کنیم. ما، همچنین از اشتباهاتی که از سوی برخی از اعضای حرفه در سالهای اخیر رخ داده است آگاه هستیم، و با دقت تغییرات چشمگیری را در هر دو زمینه کیفیت عملیات خدمات اعتبار دهی و نیز تاکید بر اینکه چنان رویدادهایی دیگر رخ ندهد سازماندهی کرده ایم. با این همه، موانعی در این راه وجود دارت که برای اطمینان از اینکه حرفه ما قادر به ارائه خدماتی هست که ذینفعان امروز و فردا نیاز دارند، به آن اشاره می‌شود:

 • بین شرکتها، استفاده کنندگان از اطلاعات، تدوین کنندگان قوانین و مقررات، سیاستگذاران، رسانه های گروهی و حرفه حسابرسی تفاوتهایی وجود دارد که ماهیت و میزان آن در هر کشور متفاوت است. این تفاوت شاید در رابطه با «فاصله انتظارات» مربوط به تقلب و توانایی حسابرسان در افشای آن با هزینه ای در خور پذیرش، آشکارتر است.
 • حرفه حسابرسی باید استعداد، توانایی و مهارت خود را در زمینه ارائه خدمات حسابرسی یکنواخت و با کیفیت بالا در فضا و محیط پیش رو افزایش دهد؛ هم از طریق به کارگیری افراد برجسته و هم آموزش حسابرسان در روشهای نوین حسابرسی (به ویژه در زمینه های فناوری اطلاعات، روشهای تعیین ارزش منصفانه واطلاعات روزامد و روبه رشد دنیای کسب و کار).
 • مشکلات قانونی و مقرراتی گوناگون موجود بر سرراه، آثار نامطلوبی هم بر حسابرسان و هم بر مشتریان آنان دارد. ساختارهای گوناگون حقوقی و مقرراتی، این موانع را برای شرکتها بسیار هزینه بر می سازد، در حالی که خطرات فزاینده مسئولیتها، از گزارشگری انواع اطلاعات غیر مالی و آینده محور که مطمئناً برای ذینفعان بسیار مفید است، جلوگیری می کند.

چالشی که امروزه در بازارهای سرمایه، در قبال همه ذینفعان مطرح می شود، پیروز شدن بر هر یک از این موانع، در تامین اعتماد و اطمینان نسبت به اطلاعات است که این امر از طریق فراهم آوردن اطلاعات مربوط تر و درخور اعتمادتر و سطح مناسبی از اطمینان، قابل دستیابی است. تنها، مشارکت فعال تمامی طرفهای درگیر در این موضوع پیچیده، حل مسئله را امکانپذیر می کند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل info@arshiyagroup.ir تماس حاصل فرمایید و یا به شماره 500011008069819 پیامک ارسال فرمایید

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 4-12-1393, 12:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی