به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : سه شنبه ، 6 تیر 1396

ثبت شرکت

پژوهش‌هاي تجربي حسابداري


ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

 

پژوهش‌هاي تجربي حسابداري

مقدمه

در چند دهه گذشته، اهداف، روش‌شناسي‌ها، و فلسفه‌هاي زير ساختي پژوهش حسابداري عميقاً دگرگون شده است. اين دگرگوني‌ها تا اندازه زيادي بازتابي از تغييرات در نظريه اقتصاد مالي1 است. حتي عمده‌اي بر اين باورند كه عميقاٌ از آنها نشأت گرفته‌اند. روندهاي كنوني پژوهش حسابداري در بطن سه رويكرد عمده به پژوهش و نظريه حسابداري پرورش يافته‌اند. امروزه در اكثر نوشته‌هاي دانشگاهي اين سه رويكرد را با نام‌هاي رويكرد كلاسيك، رويكرد پژوهش‌هاي مبتني بر بازار،‌ و رويكرد اثباتي رده بندي مي‌كنند. اين نوشتار كوششي براي بازنگري و موشكافي تمام اين پژوهش‌ها نيست، اما بر آن است تا 1) سرشت پژوهش‌هاي حسابداري را بنمايد، 2) ربط ‌پذيري اين پژوهش‌ها را با تحليل گري مالي نشان دهد، و 3) يافته‌هاي پژوهش‌ها را خلاصه كند.

سه رويكرد به نظريه حسابداري ـ نگاه كلي

پيكره 1، سه رويكرد به نظريه حسابداري ر بازنمايي مي‌كند. رويكرد اول، رويكرد كلاسيك‌ به نظريه حسابداري،‌ تا پيش از نيمه اول دهه 1960 رايج بود و هنوز هم چارچوب زير ساختي اكثر مقررات و ضوابط حسابداري كنوني را تشكيل مي‌دهد. اين رويكرد مي‌كوشد تا بر پايه چشم‌اندازهاي نظري، "درست‌ترين" بازنمايي حسابداري را از واقعيت حقيقي2 (اما مشاهده ناپذير) شرح و بسط دهد.

رويكرد دوم را عموماً پژوهش‌هاي حسابداري مبتني بر بازار مي‌نامند. اين پژوهش‌ها اساساً با نگرشي اقتصادي به رويكرد كلاسيك شكل گرفتند و مدعي هستند كه رويكرد كلاسيك اساساً آزمون پذير نيست. اين رويكرد اصولاً به واكنش‌هاي بازار در برابر (يا همبستگي‌هاي بازار با) داده‌هاي حسابداري گزارش شده مي‌پردازد. پژوهش‌هاي مبتني بر بازار نقش اطلاعات حسابداري را با مشاهده روابط ميان سود‌هاي گزارش شده حسابداري و بازده‌هاي بازار، استنتاج مي‌كنند.

رويكرد سوم در پي استيلاي بي‌چون و چراي مكتب اقتصاد اثباتي پديدار شد. به همين دليل نيز به رويكرد نظريه حسابداري اثباتي موسوم است. با اين كه اين رويكرد نيز به واكنش‌هاي مشاهده پذير نسبت به ارقام حسابداري مي‌پردازد اما كانون تمركزش چيز ديگري است. همان‌گونه كه پيكره 1 نشان مي‌دهد رويكرد اثباتي چشم‌اندازهاي پژوهش حسابداري را به دو دسته تقسيم مي‌كند. نخست، اين رويكرد، علاوه بر بازارهاي مالي، ديگر عرصه‌هاي تأثير‌پذير از صورت‌هاي مالي را در بر مي‌گيرد: مانند طرح‌هاي پاداش مديران، مشروط تعهدآور بدهي‌ها، و انبوهي از مقررات ارگان‌هاي دولتي كه شركت را متأثر مي‌كنند. دوم و از اولي هم مهم‌تر، چون طبق اين رويكرد صورت‌هاي مالي بر عرصه‌هاي ديگر نيز تأثير دارند، بنابراين همواره محرك‌هايي وجود دارند كه باعث مي‌شوند سيستم‌هاي حسابداري به مدد بازخورد،‌ علاوه بر اندازه‌گيري نتايج تصميمات بر آنها نيز تأثير بگذارند. اين برهم كنش‌هاي بازخوردي نه تنها بر تصميمات عملياتي مديريت كه بر گزينش‌هاي مديريت از ميان انبوه روش‌هاي گزينه حسابداري تأثير مي گذارند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل info@arshiyagroup.ir تماس حاصل فرمایید و یا به شماره 500011008069819 پیامک ارسال فرمایید

دفاتر پستی منتخب

موضوع : مقالات

تاریخ : 4-12-1393, 08:00

 

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
قالیشویی در شهران|درب ضد سرقت|کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی