به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 31 اردیبهشت 1397

آينده شگفت انگيز

  ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

 

آينده شگفت انگيز

 

 

مقدمه
زندگی ده سال قبل را به یاد می‌آورید؟ دنیا کاملا" با امروز فرق داشت. دیوار برلین تازه برداشته شده بود؛ نظام کمونیستی در اروپا در حال فروپاشی بود؛ در انگلستان، محافظه‌کاران بر اریکه قدرت بودند؛ تونل زیر کانال مانش هنوز تمام نشده بود؛ در زمینه فناوری اطلاعات شرکت آی‌بی‌ام (IBM) تسلط کامل داشت؛ هیئت استانداردهای حسابداری   هنوز تشکیل نشده بود؛ و مجله اکانتنسی (Accountancy) در مقاله‌هایی پیرامون چگونگی استفاده از سیستم عامل ویندوز (Windows ), خوانندگان را متقاعد می‌ساخت که از رایانه‌هایی با 4 مگابایت حافظه موقت استفاده کنند .

سرعت و سرعت
همه چیز عوض شد و این تغییرات به سرعت صورت گرفت. اما وقتی به آغاز هزاره جدید می‏نگریم آیا می‏توانیم مطمئن باشیم که سرعت تغییر همان‌طور که بسیاری از مردم پیشگویی می‏کنند، باز هم افزایش خواهد یافت؟ جواب باید مثبت باشد. زیرا سال 2000 میلادی خواه‌ناخواه با پیشرفت فوق‌العاده‌ای در فناوری همراه بوده و این مسئله به‌طور کامل موجب تجدید ساختار حیات شرکتها و روش انجام کسب و کار شده است. برای اینکه بتوانیم در دنیای جدید حضور داشته باشیم موسسه‌های حسابرسی باید تغییر کنند و اگر بخواهیم در سال 2010 درآمد کافی به‌دست آوریم باید آماده باشیم. با وجود همة تحولات، دنیای حسابداری فرق زیادی نکرده است .انجمن حسابداران خبره انگلستان و ویلز در مقالات خود، نیروی محرکه و عوامل لازم برای تغییر در موسسه‌های حسابرسی را بیان کرده است. این عوامل عبارتند از بین‌المللی کردن تجارت، فشارهای رقابتی فزاینده، اهمیت روزافزون موسسه‌های کوچک، فشارهای اجتماعی برای مسئولیت پاسخگویی بیشتر، چالشهای فناوری اطلاعات و الگوهای در حال تغییر انجام کار .
یک مؤسسه حرفه‌ای از طریق صدور گزارشی ویژه، شرایطی را پیش‌بینی کرده است. براساس این گزارش، در سالهای آینده احتمالا" تعداد حسابداران مجرب و کارآزموده رشد فزاینده‏ای خواهد داشت و انجمن حسابداران خبره مدیریت  و انجمن حسابداران رسمی‏  تعداد اعضای خود را به دو برابر افزایش خواهند داد. تعداد دانشجویان انجمن حسابداران رسمی ‏بین سالهای 1989 و 1999 از سی‌هزار دانشجو به هفتاد و دوهزار رسیده و حدود 140 درصد افزایش یافته است. همچنین تعداد اعضای انجمن حسابداران خبره انگلستان و ویلز و انجمن رسمی‏ مالیه عمومی ‏و حسابداری ،   افزایش زیادی خواهد یافت .
        
تعداد حسابداران زن نیز روبه افزایش است. در 20 سال اخیر افزایشی مداوم و یکنواخت در تعداد زنان حسابدار وجود داشته است و همچنان ادامه دارد. علاوه بر آن زنان زیادی، پستهای مهمی‏ را در جهان اشغال کرده‌اند. در آینده حسابداران غیرحرفه‏ای حذف می‏شوند وتنها کسانی برجا می‏مانند که دارای مهارتهای تخصصی ویژه باشند .

رشد شگفت‌انگیز فناوری
اما آنچه در آینده تأثیر عمده‏ای روی موسسه‌های حسابداری خواهد داشت فناوری است. بخش چشمگیری از وظایف حسابداری همچنان به‌وسیله فناوری اطلاعات    انجام خواهد شد. بسته‌های نرم‌افزاری فناوری اطلاعات در شش سال گذشته تغییر چشمگیری داشته است. تغییر اصلی در این است که در شرایط حاضر حسابداران انواع بسته‌های نرم‌افزاری را برای انجام کارشان در اختیار دارند. پیشرفتهای فناوری، حسابداری را دگرگون می‏کند، بنابراین باید در جستجوی افرادی باشیم که بتوانند محاسبات کامپیوتری را تفسیر کنند زیرا نرم‌افزار نمی‏تواند این کار را انجام دهد. سن حسابداران آشنا با فناوری در آینده کمتر خواهد بود. اما حساسیتهای سنی نیز تا زمانی که حسابداران مجرب قدیمی ‏به دلیل پیشرفت تکنولوژی کنار گذاشته نشوند زیاد نخواهد شد. تنها موسسه‌های بزرگ نیستند که نیاز دارند از تکنولوژی جدید استفاده کنند بلکه‏ این تغییرات روی همه مؤثر خواهد بود و مهم این است که افراد فکر نکنند این مسئله فقط دامنگیر بزرگان است .
دنیای حسابداران در آینده مجازی خواهد بود. ما می‏توانیم خیلی جدی به جای مراجعة شخصی و یا ملاقات با ارباب رجوع، از طریق اینترنت با آنان ارتباط برقرار کرده و همکاری کنیم .

دنیای آب رفته
پیشرفتهای فناوری با عامل محرک دیگری برای آینده حرفه، به صورت زنجیری ناگسستنی پیوسته‌ است. گرایش به سمت جهانی شدن حرفه همواره وجود داشته است و حالا فناوری این کار را آسانتر کرده است .
دنیا کوچکتر می‏شود. این عبارت ترسناکی است ولی حقیقت دارد. فناوری موجب تحول است و این امکان را فراهم آورده است تا بتوان براحتی با مردم سراسر جهان ارتباط برقرار کرد. این امر هر مؤسسه را قادر می‏سازد تا خدمات حرفه‏ای خود را در سطح محلی، منطقه‏ای، کشوری و حتی در حد جهانی ارائه دهد .
        
آینده، موسسه‌های حسابداری را به خود خواهد دید که به عنوان قسمتی از راهبردهای جهانی شدن، با دیگر سازمانهای خدماتی از قبیل موسسه‌های حقوقی، بانکی و ارائه خدمات مالی، ارتباط برقرار خواهند کرد تا بتوانند به مشتری خدمات بهتری ارائه دهند .
جامعه حقوقی با انجام کار توسط مشاوران حقوقی (وکلای دادگستری) برای موسسه‌های حسابداری موافقت کرده اما این موضوع هنوز به‌طور رسمی‏مطرح نشده است . مقررات انضباطی متعدد برای موسسه‌های حسابرسی ممکن است مفید باشد، ولی مقررات انضباطی بسیار زیاد در حرفه حقوقی برای اهل حرفه هراس‌آور است .
یک بولتن تحقیقی ادعا می‏کند که هدف موسسه‌های حسابرسی این است که همه با هم یکی شوند (مانند فروشگاههای بزرگ که با یک بار مراجعه به آن می‏توان کلیه مایحتاج زندگی را فراهم کرد) و موسسه‌های خدمات حرفه‏ای جهانی را به‌وجود آورند تا بتوانند به مشتریان بین‌المللی خدمات ارائه دهند. وابسته کردن آنان به موسسه‌های حقوقی امری مهم و درخور توجه است، زیرا آنها اساساً از سرمایه کافی، مشتری کافی و حضور جغرافیایی خوبی برخوردارند .

نقش مشاوره مدیریت
موسسه‌های حسابرسی، مدتی طولانی است که خدمات مشاوره مدیریت    ارائه می‏کنند اما در هیچ زمانی به اندازه امروز این کار را نکرده‌اند. برای مثال 16درصد درآمد مؤسسه ک پی ام جی (KPMG) در سال 1989 از طریق مشاوره مدیریت کسب می‏شد که سال قبل به رقمی حدود 30 درصد رسید .
اعتقاد به‏اینکه حسابرسی رایانه‏ای به حسابدارانی نیاز خواهد داشت که بتوانند مهارتهای مشاوره‏ای تجاری خود را صیقل دهند، از معروفترین ایده‌هاست. مهارتهای فنی، خود به خود به دلیل فناوری اطلاعات و دلایل دیگر تغییر می‏کند. ما اکنون می‏توانیم برنامه‌هایی رایانه‏ای داشته باشیم که دفترها را تراز کنند، در حالی که عادت کرده‏ایم برای تنظیم دفترها زمان صرف کنیم و انتظار داریم مهارتهای بیشتری داشته باشیم. یک حسابدار شخصی با توانایی فنی محدود و مهارتهای جامع حرفه‏ای، عنصر مطلوبی برای آینده نیست. رشته حسابداری در درون مشاوره تجاری گسترش خواهد یافت .

لزوم کسب مهارتهای بیشتر
حسابداران در عمل باید نگرش تجاری و فراست زیادی داشته باشند و مهارتهای عمومی‏خود را ارتقا دهند. حسابداران شاغل باید مهارتهای شخصی بیشتری داشته باشند و بتوانند روی تصمیمگیری افراد تأثیرات مهمی‏بگذارند .
عوامل مؤثر بر حرفه حسابداری در آینده، بر روی صنایع و موسسه‌های حرفه‏ای دیگر نیز تأثیر خواهد داشت و این تنها خاص حرفه حسابداری نخواهد بود .
هر چه ما در کارمان بیشتر مهارت به‌دست می‌آوریم، مردم هم به چیزهایی مانند کار، سطح زندگی و محیط کار اهمیت بیشتری می‏دهند. همچنین تأکید زیادی روی توانایی مشتری وجود دارد. مشتریان هم اکنون توانایی و قدرت زیادی دارند که قیمتها را مقایسه کرده از جایی خرید کنند که بهای مناسبتری دارد. مباحث مربوط به شفافیت اطلاعات، باعث شده است که این موضوع در تمام شرکتهای دنیا، بخصوص در سیاستهای محیطی مورد توجه قرار گیرد .

راههای جدید
فشارهای وارد بر تجارت که انجمن حسابداران خبره ‏انگلستان و ویلز از آن به عنوان بزرگترین فشار برای جوابگویی یاد می‏کند می‏تواند موقعیتی عالی برای حسابداران فراهم کند. این موضوع تأثیر بزرگی بر ما دارد و نیروی بالقوه فعالیتهای ما را در ده سال آینده ضمانت خواهد کرد .
در مورد عوامل مؤثر فناوری، جهانی شدن و تغییر نگرش و ادراک مشتریان و تمایل آنها به کسب اطمینان بیشتر, فرصتهای زیادی وجود دارد تا نشان دهیم که علاوه بر اطمینان دادن به مردم در مورد گزارشهای مالی، چه خدمات دیگری نیز می‌توانیم انجام می‏دهیم .
اما تمام این تغییرات نیازمند آن است که مردم دوباره آموزش ببینند. نیاز مبرمی ‏وجود دارد به اینکه نیروی کار دوباره آموزش داده شود، و این در مورد همه مهارتها صادق است. ما دانش و آگاهی را لزوما " مبادله می‏کنیم و مردم تشخیص می‏دهند که هماهنگ کردن پیچیدگی نیروی کار، بسیار مشکل است .
اگر شما در یک مؤسسه بزرگ باشید، احتمالا" هماهنگ شدن با پیشرفت و توسعه برایتان آسانتر خواهد بود. پنج مؤسسه حسابرسی بزرگ جهان حجم زیادی از افراد تحصیلکرده سطح بالا و دارای قابلیت انعطاف در اختیار دارند که می‏توانند دوباره آموزش ببینند و مهارتهای جدید کسب کنند. ما چون در مؤسسه‌های خدماتی حرفه‏ای کار می‌کنیم باید از مشتریان خود جلوتر باشیم. ما دانش خود را می‏فروشیم پس در میدان دانش باید از همه پیشروتر باشیم. شاغلان موسسه‌های کوچکتر وقتی به کارهای ارائه شده خود دقت کنند احساس بیفایدگی نخواهند کرد .
در موسسه‌های کوچک، موضوع بحث افراد این خواهد بود که: "نگاه کنید، من کسی هستم که انعطافپذیری زیادی دارد و با موضوعات کمی ‏سروکار دارم. همه آنچه من باید انجام دهم این است که یک گام جلوتر از مشتریان حرکت کنم. اگر برخی از مشتریان من فکر می‏کنند کوچک بودن موجب پیشرفت بیشتر آنان می‏شود پس من نیز باید بتوانم از آنان جلوتر گام بردارم ".
با آینده هماهنگ شدن را می‏توان از بازیگران دنیای آینده (یعنی فناوری) یاد گرفت. مقدار بسیار زیادی از آموزشهای لازم از هم اکنون مشخص است .

تأسیس انجمنهای جدید
بحث در مورد آموزش، نقش انجمنهای حرفه‏ای حسابداری را که اهمیت اساسی در ارتقای کیفیت حرفه در آینده دارند، مطرح می‏سازد .
 
انجمن حسابداران خبره انگلستان و ویلز، در شکل فعلی خود، احتمالا" نمی‏تواند بیش از 10 سال دوام آورد. صحبت از ارتباط است؛ یک مؤسسه حرفه‏ای باید به خوبی چیزهایی را که اتفاق می‏افتد منعکس کند و مسئولیت دارد تا می‏تواند شرایط موجود را دگرگون کند. به علاوه، تعداد زیادی موسسه‌های حسابرسی در انگلستان وجود دارد که نمی‏خواهند از گردونه خارج شوند. انجمن باید بیش از گذشته به فعالیتهای تجاری و بازرگانی بپردازد .

چگونه به‏این مرحله رسیده‏ایم؟
مشکل است باور کنیم حسابداری به عنوان حرفه، 150 سال قبل متولد شده است. مهمترین تحولات تاریخی حسابداری به شرح زیر بوده است .
دهه 1850
در سال 1853 جامعه حسابداران ادینبورگ   شکل گرفت و سال بعد مجوز تأسیس دریافت کرد. در سال 1855 انجمن حسابداران و کارشناسان گلاسگو  و در 1867 جامعه حسابداران آبردین   ایجاد شد و تا حدود 25 سال حسابداران تنها اعضای این سازمانها بودند .
دهه 1870
در لیورپول، لندن، منچستر و شفیلد موسسه‌های منطقه‏ای تشکیل شدند. در سال 1880 همگی با هم ائتلاف کردند و انجمن حسابداران خبره انگلستان و ویلز را به‌وجود آوردند .
سال 1885
جامعه حسابداران و حسابرسان  تأسیس شد . این انجمن پیشرو همه موسسه‌های دیگر از جمله اتحادیه ‏حسابداران اسکاتلند  در  سال 1891 ، انجمن حسابداران رسمی  در سال 1903، انجمن حسابداران لندن  در سال 1904 و انجمن مرکزی حسابداران  در سال 1905، بود که همه آنها در سال 1941 با هم ادغام شدند و جامعه حسابداران رسمی  را که حالا انجمن حسابداران رسمی‏ نامیده می‏شود به‌وجود آوردند .
در پاسخ به‏این سئوال که چرا جوامع حرفه‏ای اسکاتلند و انگلستان از هم جدا افتادند و چرا بعد از سال 1880 سازمانهای بیشتری به وجود نیامده است جوابهای زیادی وجود دارد. ملی‌گرایی، محدودیتهای اجتماعی، نبود قوانین و آیین‌نامه‌ها و دستورها و قوانین حکومتی که بتواند از پراکندگی حسابداران و شکلگیری موسسه‌های خصوصی جلوگیری کند و همچنین این حقیقت که حسابداری تنها یک فن نیست بلکه مجموعه‏ای از فنون است, مهمترین علل موضوع فوق بودند .
شکلگیری موسسه‌ها با تصویب قانون مالی در سال 1903 تقویت شد. طبق این قانون به حسابداران، مشاوران حقوقی و وکلای مدافع اجازه داده شد تا در مراجع عمومی‏ مالیاتی حاضر شوند. در این قانون از حسابدار به عنوان فردی که عضو انجمن حسابداران رسمی است نام برده شده است .
در این سالها، مجامع حرفه‏ای تأکید زیادی داشتند که دولتهای محلی و حسابداران صنعتی، موسسه‌هایی خاص خود به‌وجود آورند. انجمن حسابداران و خزانه‌داران شرکتها  که حالا انجمن رسمی‏ مالیه عمومی‏ و حسابداری نامیده می‏شود در سال 1885 و انجمن حسابداران صنعتی  که اکنون انجمن حسابداران خبره مدیریت نامیده می‏شود در سال 1919 به وجود آمدند .
حسابداران انگلیسی و سایر افراد حرفه‏ای در سراسر دنیا پراکنده‌اند. به موازات انگلستان، از سال 1880 در کشور کانادا و از سال 1885 در استرالیا موسسه‌های حسابرسی تأسیس شد. اما موسسه‌های حرفه‏ای امریکایی برای جامعه تجاری انگلستان و حسابداران انگلیسی جذابتر بود. ادوین گوتری (Edwin Guthrie) ، عضو موسس انجمن انگلیسی حسابداران، در 1887 واسطة تأسیس انجمن آمریکایی حسابداران عمومی‏ بود که اکنون انجمن حسابداران رسمی امریکا  نامیده می‌شود .
سال 1892
این سال مقارن با تدوین مفاهیم و ادبیات حرفه حسابداری بود. تا اواخر دهه 1870 تنها مفاهیم و متون حسابداری دو طرفه که اساساً به‌وسیله استادان، بازرگانان، شاغلان و استفاده‌کنندگان نوشته شده بود در دسترس قرار داشت. حسابرسی دیکسی (Dicksee’s Auditing) کتاب اصلی حسابداری بود که در سال 1892 منتشر شد . مفاهیم مندرج در این کتاب بعد از جنگ جهانی دوم نیز بسیار مورد استفاده قرار گرفت .
سال 1909
اولین زن به عضویت موسسه‌های حرفه‏ای حسابرسی پذیرفته شد. شکلگیری و پذیرش اعضای جدید در مجامع حرفه‏ای تا سال 1920 طول کشید. در این سال یک زن فرصت آن را یافت که در انگلستان حسابدار خبره شود .
سال 1942
ابتدا اصول پیشنهادی حسابداری  و سپس بیانیه‌های استانداردهای حسابداری  و استانداردهای گزارشگری مالی   به‌وجود آمد . همچنین با پیشقدمی‏ انگلستان کمیته تدوین استانداردهای بین‌المللی حسابداری   شکل گرفت. مرکز کار این سازمان همواره در انگلستان بوده است

.

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 30-11-1393, 20:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی