به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 2 خرداد 1397

پتانسیل دگرگون کننده تجارت دو سوی اقیانوس اطلس

  ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

پتانسیل دگرگون کننده تجارت دو سوی اقیانوس اطلس

پتانسیل دگرگون کننده تجارت دو سوی اقیانوس اطلس

پس از هیاهوی سریع و ظاهرا هماهنگ در اروپا و ایالات متحده، طرح منطقه تجارت آزاد اتحادیه اروپا آمریکا توجه رسانه ها را چندان جلب نکرده است. سه دلیل برای این مساله وجود دارد و هر سه به محدودیت گسترده تر درمورد سیاست گذاری مناسب اقتصادی در حوزه ملی و هماهنگی موثر فرا مرزی اشاره می کنند.

 

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در ماه فوریه در سخنرانی سالانه خود یک «تجارت جامع فرا اقیانوسی و شراکت سرمایه گذاری» را با اروپا برمبنای تجارتی «منصفانه و آزاد» پیشنهاد داد. دولت او این مساله را به عنوان بخشی از رویکرد جامع برای ایجاد «مشاغل پردرآمد برای آمریکایی ها» درنظر گرفت.

این پیشنهاد جسورانه اوباما به سرعت و با اشتیاق مورد قبول اروپایی ها قرار گرفت. خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا و هرمان فن رمپوی، رییس شورای اروپا، با شرکت در برنامه های رادیویی و تلویزیونی این پیشنهاد را یک «ابتکار» نامیدند. آنها با ذکر این مطلب که این پیشنهاد نرخ سالانه رشد اقتصادی اروپا را به اندازه ۵/۰ درصد افزایش خواهد داد، اعلام کردند: مذاکرات رسمی به سرعت آغاز خواهند شد. در ابتدا، اندکی اقبال عمومی نسبت به این پشنهاد وجود داشت. این پیشنهاد دو منطقه بزرگ جهان را به مفهوم ملی، منطقه ای و جهانی دربر می گیرد. اما با درک این حقیقت که این توافقنامه ذات تجارت جهانی و شبکه تولید را به طور اساسی تغییر خواهد داد، علاقه مندی به آن ازمیان رفت.

یک علت ازبین رفتن این علاقه مندی در شروط اولیه ریشه دارد. این شروط سود مستقیم از افزایش تجارت را محدود و در عین حال چشم انداز تنش ها و درگیری ها را گسترده تر می کند. برمبنای توافقنامه های تجارت آزاد، بیشترین سود زمانی حاصل می شود که این توافقنامه ها بین اقتصادهایی با ویژگی تعرفه بالا، سطح پایین تجارت و دارای همپوشانی اندک در زمینه الگوهای مصرف و تولید، به دست آمده باشند. اما این مساله درمورد اتحادیه اروپا و آمریکا صدق نمی کند. متوسط سطح تعرفه فقط ۳ درصد است. اکنون تقریبا ۲۰ درصد از واردات آمریکا از اتحادیه اروپا است و ۱۱ درصد واردات این اتحادیه از آمریکا است. همچنین با توجه به مشابهت سطح درآمد سرانه و گرایش های فرهنگی، میزان همپوشانی تولید و مصرف قابل توجه است.

اما با این وجود، به لطف تخصیص بهتر منابع، نظام هماهنگ تر سرمایه گذاری، استانداردهای قوی تر و حذف قوانین منسوخ، در این دو منطقه پتانسیل های مثبتی وجود دارد. بخش های هوا فضا، تکنولوژی زیستی، لوازم آرایشی و دارویی ازجمله بخش هایی هستند که می توان بر آنها سرمایه گذاری کرد. همچنین پتانسیل هایی برای اصلاح رویکردهای ناکارآمد در زمینه غذا و کشاورزی، به ویژه در اروپا وجود دارد.

دلیل دوم برای ازمیان رفتن توجهات به این پیشنهاد مشارکت، بحث ها پیرامون موضوعی وسیع تر است. یعنی سیل بی پایان برنامه های سیاسی کوتاه مدت موجب شده است اروپا و آمریکا نتوانند بر پروژه های بلندمدت و ساختاری تمرکز کنند. در اروپا، بحث های گسترده در زمینه این پیشنهاد، در پی نتیجه انتخابات ایتالیا تضعیف شد. این انتخابات نشان داد چطور شهروندان ناامید در بسیاری از کشورها احزاب و وضع سیاسی موجود را نمی پذیرند. درنتیجه، پیگیری اهداف بلندمدت سیاسی دشوارتر شده است، که این مساله به تردیدها درباره مسیر دقیق اقتصاد اروپا و یکپارچگی مالی دامن می زند.

در آمریکا، آشفتگی به شکل یک چالش مالی کوچک درآمده است. عملکرد نادرست کنگره آمریکا دوباره مردم این کشور را ناامید کرد. آمریکا با کاهش اجباری هزینه ها رو به رو است که این مساله به رشد اقتصادی، اشتغالزایی و کاستن از درآمد و نابرابری مالی لطمه می زند.

با کنار هم قرار گرفتن مشکلات اروپا و آمریکا، مانع دیگری بر سر دستیابی به این توافق که باید ظرف دو سال به نتیجه برسد، ایجاد می شود.

به رغم همه مذاکرات انجام شده درباره چالش های جهانی و مسوولیت های مشترک، دلیل سوم به ضعف در زمینه گفت وگوهای سیاسی جهانی مربوط است. نشست ماه گذشته گروه ۲۰ در شرایطی پایان یافت که یک نشست پرهزینه دیگر نتوانست نتیجه مطلوبی به همراه داشته باشد. این گونه نشست ها به جای تسریع هماهنگی سیاسی مناسب، به طور سهوی خودشیفتگی را پرورش داده اند. این سه دلیل همگی تاسف انگیز هستند. آنها ناتوانی غرب در تغییر روش های کوتاه مدت به منظور پاسخگویی به خطرات و فرصت های مربوط به تجدید ساختار ملی و جهانی را نشان می دهند.

وعده حقیقی تجارت آزاد دو سوی اقیانوس اطلس در پتانسیل این توافقنامه برای دگرگون کردن تجارت جهانی، شبکه تولید و سازمان های چندجانبه، به نفع همه نهفته است در سطح عمومی، این توافقنامه سیستم کنونی چهار بلوکی را که عملکرد ضعیفی دارد به سه بلوک و در نهایت به دو بلوک با عملکرد بهتر تبدیل می کند. سیستم چهار بلوکی فعلی شامل چین، اروپا، آمریکا و بقیه کشورها هستند و سیستم دوبلوکی چین و اتحادیه اروپا/آمریکا را شامل می شود.

این ساختار جهانی، این پتانسیل را دارد که اتحاد میان مدت بهتری را برای کاهش موانع تجاری، تعیین استانداردهای مناسب و ارتقای همکاری های سودمند دوجانبه، به وجود آورد. همچنین، هماهنگی در مورد قوانین و مقررات جهانی، از جمله قوانین حقوقی بخش مستغلات و تجارت خدمات را تسهیل می کند. از سوی دیگر، سازمان های چندجانبه را وادار می کند برای حفظ روابط کنونی خود، دست به اصلاحات بزنند.

پیشنهاد تجارت آزاد دو سوی اقیانوس اطلس به طور بالقوه دگرگون کننده است. این پیشنهاد زمانی مطرح شد که غرب به دلیل آشفتگی های کوتاه مدت و تداوم رخوت سیاسی به طور فزاینده درحال تضعیف است. با این وجود رسیدن به این چشم انداز چندان محتمل نیست. این پیشنهاد این پتانسیل را دارد که به عنوان کاتالیزوری برای پذیرش رویکردهای سیاسی در زمینه واقعیت های موجود، عمل کند، اما در معرض مفاهیم احمقانه قرن بیستمی و موسساتی قرار گرفته است که به کندی خود را با چالش ها و فرصت های قرن بیست و یک تطبیق می دهند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ایمیل info@arshiyagroup.ir تماس حاصل فرمایید و یا به شماره 500011008069819 پیامک ارسال فرمایید

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 29-11-1393, 00:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی