به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : دوشنبه ، 31 اردیبهشت 1397

تهدید تجارت آزاد با توافق های دو جانبه

ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
کمترین هزینه و هدیه ویژه و فروشگاه اینترنتی طراحی سایت

تهدید تجارت آزاد با توافق های دو جانبه

 

تهدید تجارت آزاد با توافق های دو جانبه

ظاهرا گفت وگوهای تجارت جهانی دوحه بدون هیچ گونه ناله و زاری در سال جاری محکوم به مرگ است.در حالی که احتمالا بخش کوچکی از این پروژه نجات خواهد یافت واقعیت مهم این است که این موضوع شکستی منحصر به فرد در مذاکرات تجاری چند جانبه به شمار می رود. مذاکراتی که اقتصاد جهانی را از جنگ دوم جهانی به بعد دگرگون کرده اند.

 

بسیاری از مذاکرات هفتگانه پیشین از جمله نشست اروگوئه که به تاسیس سازمان تجارت جهانی (WTO) در سال ۱۹۹۵منجر شد سال ها طول کشید، اما هیچ یک از این نشست ها نادیده گرفته نشد و مورد بی مهری قرار نگرفت. بی علاقگی این روزها اگر چه مختص به نشست دوحه نیست، اما به طور ویژه در ایالات متحده مشهود است. باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا در دومین مبارزات انتخاباتی خود درباره این موضوع سکوت کرد. این در حالی است که با ترس و لرز در اولین مبارزات انتخاباتی اش در این باره سخن گفته بود.

مذاکرات موفق تجاری چند جانبه به طور معناداری به جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، شکل داده است. جهانی که به شدت زندگی میلیون ها انسان را ارتقا داده است. بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ تنها یک نفر از هر پنج نفر در جامعه ای که اقتصاد باز داشت، زندگی می کرد، امروز اما این رقم به ۹ نفر از هر ۱۰ نفر افزایش یافته است.

از سیستم تجاری مبتنی بر قانون که توسط GATT و WTO توسعه یافتند، به طور واقعی توسط کل جامعه جهانی استقبال شده است. این سیستم یک نقشه راه موثر برای اقتصادهای از پیش برنامه ریزی شده و مقوم تولید داخلی فراهم کرد و همبستگی آنها با بازار جهانی را تسهیل کرد. هستی سیستم مذاکرات چند جانبه دو اصلِ عدم تبعیض و درمانِ ملی را در بر می گیرد.اصل اول در لغت نامه مذاکرات تجاری به عنوان اصل «مورد علاقه اکثر کشورها» توصیف شده است.اصلی که اساسا در پی تاکید بر این است که مزایای تجاری ایجاد شده برای یک کشور، همه کشورها را در بر می گیرد. اصل دوم مستلزم این است که دولت های عضو، درمان مشابهی را برای تجارت بین شرکای محصور در مرزهای ملی، فراهم آورند.

اصل عدم تبعیض اطمینان می دهد که تجارت جهانی به «ملغمه ای» از توافق های ترجیحی تجارت دوجانبه تبدیل نشده است. افزون بر این، یک چارچوب چند جانبه برای مذاکرات تجاری به دولت های ضعیف تر شرایط متعادل تری می دهد. شرایطی که در قیاس با وضعیتی که آنها در مذاکرات دوجانبه مثلا با چین، ایالات متحده یا اتحادیه اروپا مواجه می شوند، عادلانه تر است.

در واقع آنچه ما در سال های اخیر دیده ایم، هجمه ای فزاینده به توافق های دو جانبه از سوی بلوک ها و کشورهای تجاری عمده است. ظاهرا این موضوع در عمل همه توجه آنها را جلب می کند.WTO به حاشیه رانده شده است و حتی آنچه در حال حاضر در نشست ناقص دوحه حاصل شده است، برخلاف توافق نهایی به دست آمده ظاهر می شود.

تخریب اعتبار WTO – که روزگاری به عنوان بزرگ ترین پیشرفت در حکمرانی جهانی ِ الهام گرفته شده از نهادسازی دوره پس از جنگ ستایش شد هنوز هم ممکن است ادامه یابد. بدتر اینکه این موضوع می تواند اثری جدی روی نه تنها تجارت، بلکه روی روابط سیاسی داشته باشد.

یکی از موفقیت های بزرگ WTO تنظیم سیستمی است که به اصطلاح مکانیزم حل و فصل اختلاف را تامین می کند. این سیستم که موفقیتی بی نظیر بوده است، یک سیستم موثر شبه قضایی به منظور حل اختلاف ها میان شرکای تجاری به جهان عرضه کرده است؛ اما موفقیت مداوم آن به اعتبار WTO بستگی دارد.

به طور قطع، هجمه کنونی به توافق های تجاری دو جانبه با افزایش گرایش به مکتب حمایتی همگام بوده است.به طور مثال، از ۲۰۰۸ تا کنون۴۲۴ اقدام جدید از نوع توافق های دوجانبه در اتحادیه اروپا وجود داشته است.افزون بر این، تعرفه های غیرتبعیضی اتحادیه اروپا به طور کامل برای ۹ شریک تجاری عملی است.

بدون شک، ما چشم اندازی از یک توافق تجارت آزاد دوجانبه بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده را خواهیم داشت؛ اما احتمال انعقاد قرارداد اتحادیه اروپا ژاپن هم اینک غیرمحتمل است، همان طور که

«مشارکت فراپاسیفیکی» که قرار است موانع تجارت میان ایالات متحده و کشورهای عمده آسیا وآمریکای لاتین را رفع کند، غیرمحتمل است. اگر هر دو این موارد به تصویب می رسیدند که من تردید دارم، سهم عظیمی از تجارت جهانی در چارچوبی تبعیضی اجرا می شد.

برخی افراد چنین ریسک هایی را ساماندهی می کنند. در مه ۲۰۱۱،«جادیش باگواتی»از دانشگاه کلمبیا و من، ریاست یک گروه سطح بالا را برعهده داشتیم. گروهی که به منظور تلاش برای پیش بردن فرآیند مذاکرات چند جانبه با حضور نخست وزیران بریتانیای کبیر، آلمان، ترکیه و اندونزی تشکیل می شد. حامیان ما از توصیه های ما استقبال کردند؛ اما آن نشست ها و سایر تلاش ها جذابیت کمی داشتند.

زمان برای معکوس کردن پیوند به ظاهر مستحکم دوجانبه گرایی زیاد دیر نشده است؛ اما تنها شیوه برای انجام این کار همگام شدن با مذاکرات WTO است. حتی اگر نشست دوحه نمی تواند به نتیجه دست یابد،احتمالا مسیرهای دیگری وجود دارند. مسیرهایی مانند اجرای آنچه تاکنون توافق شده است. یک راه حل جایگزین دیگر می تواند وجود داشته باشد و آن پیش بردنِ مذاکرات بین کشورهای مصمم در منطقه اقیانوس آرام با سایر اعضای WTO است.

اما اگر قرار است به جای اینکه به عقب بازگردیم به جلو پیش برویم، به ویژه ایالات متحده باید نقشی ساختاری در چند جانبه گرایی ایفا کند. ایالات متحده باید دوباره تجارت چند جانبه رهبری کند، همان طور که در گذشته انجام داد. البته این بار باید این کار را در کنار چین انجام دهد.

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 29-11-1393, 18:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی