به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 30 خرداد 1397

نقش بازرگانان ایرانی مقیم چین در توسعه صادرات

هدیه ویژه طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی
ثبت شرکت – تغییرات – ارائه صورتجلسات –پلمپ دفاتر – کد اقتصادی –حسابداری – ثبت محدود

نقش بازرگانان ایرانی مقیم چین در توسعه صادرات

نقش بازرگانان ایرانی مقیم چین در توسعه صادرات

ارتباطات به عنوان یک عامل رقابتی کلیدی در اقتصاد جهانی محسوب می شود. ایجاد روابطی خوب که منجر به تجارتی موفق شود، عاملی اساسی در موفقیت کسب وکار است.

امروزه اقتصاد چین، یکی از اقتصادهای برتر رقابتی جهان است که در صورت برنامه ریزی و رفتار حساب شده فرصت های بی نظیری را در اختیار کشورمان قرار می دهد؛ به خصوص که مسوولان کشور حجم تجاری دو کشور را بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار برای ده سال آینده هدف گذاری کرده اند. حجم تجارت بین دو کشور در سال گذشته ۴۵ میلیارد دلار بوده و افزایش محسوسی در سال ۹۱ نداشته و تراز مثبت به نفع ایران بوده است. به نظر می رسد در صادرات به چین، سهم کالاها و خدمات غیرنفتی نسبت به محصولات نفتی حجم بیشتری را به خود اختصاص دهد. با این فرض با سازماندهی می توان به هدف گذاری ذکر شده در بالا دست یافت. بازرگانان ایرانی مقیم در چین از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در توسعه صادرات جمهوری اسلامی ایران به آن کشور هستند، چرا که در آن کشور حضور دارند و به فعالیت های اقتصادی اشتغال می ورزند.

اگرچه شبکه های آنلاین و توسعه فناوری اطلاعات و به ویژه پایگاه های اطلاع رسانی در چین، ایران و دیگر کشورهای جهان، دسترسی به فهرست واردکنندگان چینی و اطلاعات تجاری مورد نیاز را برای بازرگانان و صادرکنندگان ایرانی تسهیل کرده، اما این موضوع به هیچ وجه نه تنها از اهمیت نقش بازرگانان ایرانی در چین کم نکرده، بلکه روز به روز در کشوری با کارکردی نسبتا پیچیده که هنوز حق معنوی اثر به خوبی رعایت نمی شود و به رغم اشرافیت فرهنگ رفتاری کنفسیوس در عامه مردم آن کشور، اخلاق تجاری آنقدرها رعایت نمی شود و مردمی که به خارجی ها دیر اعتماد می کنند، نقش آنان را پر رنگ تر کرده است.

می توان دلایل پررنگ بودن نقش بازرگان ایرانی مقیم چین در توسعه صادرات را به شرح زیر ذکر کرد:

بازرگانان ایرانی مقیم چین به سبب حضور فعال خود و به دلیل مدیریت و اقدامات اجرایی روزمره با همکاران و مشتریان چینی در بازار هدف قادرند اطلاعات دست اولی در مورد اوضاع اقتصادی و اجتماعی، روند عرضه و تقاضا، تحولات قیمت ها، فعالیت های رقبا، نمایشگاه های تجاری، کالاهای رقیب، دستورالعمل های بانکی، مالی، تجاری و نظایر آنها را کسب کرده و این آگاهی را به هموطنان همکار خود به صورت مستمر در حاشیه تعاملات منتقل

کنند.

حدود یک پنجم مردم جهان به زبان چینی صحبت می کنند. اکثریت قریب به اتفاق بازرگانان ایرانی مقیم چین فارغ التحصیل دانشگاه های آن کشور بوده و مسلط به زبان، آداب، رسوم و فرهنگ آن کشور هستند و به خوبی رفتار آنان را می شناسند، عمل و عکس العمل آنان را پیش بینی می کنند و به همین دلیل به سهولت با مقامات و صاحبان کسب وکار در چین ارتباط موثر برقرار می کنند و به راحتی و به سادگی و با گرمی مورد پذیرش آنان قرار می گیرند.

بازرگانان ایرانی مقیم چین براساس اصول اسلامی و اخلاقی، رفتاری مناسب با همکاران اجتماعی و شرکای چینی خود دارند و جزو بهترین شهروندان خارجی مقیم آن کشور محسوب می شوند. این نوع رفتار موجب شده تا اقدامات اجرایی و تصمیم گیری های مدیریتی در چین در قبال اینگونه اشخاص سریع تر به نتیجه مطلوب برسد.

تمامی بازرگانان ایرانی مقیم چین، شرکت تجاری ثبت شده مطابق با قوانین آن کشور دارند و به صادرات و واردات مشغولند و همچون یک شرکت ۱۰۰ درصد چینی مالیات، بیمه و حقوق کارمندان محلی خود را به موقع پرداخت می کنند و امور اداری را به صورت قانونی دنبال می کنند و به همه این دلایل دولت های محلی از آنان رضایت مندی دارند.

برقراری روزمره ارتباط مستقیم با مدیران ارشد و تراز اول بنگاه های اقتصادی و شرکت های تجاری و صنعتی، تشکل ها و سندیکاها، روسای سازمان ها و مقامات تصمیم گیرنده در شهرهای اقامت در چین، تسهیل کننده امور بوده و به مراتب تاثیر و اهمیت بیشتری از دورکاری و مکاتبه دارد.

بازرگانان ایرانی مقیم چین در کمک به موفقیت آمیز بودن مذاکرات و هماهنگی، ساماندهی گروه ها و هیات های تجاری و پذیرش آنان در چین نقش مهمی ایفا کرده اند.

نظرات مشورتی و اجرایی بازرگانان ایرانی مقیم چین از دیدگاه بازرگانانی که برای نخستین بار به حوزه فعالیت آنها وارد می شوند و درصدد مذاکره فنی، انعقاد قراردادهای تجاری، سرمایه گذاری یا اعطا کنندگی فروش کالا را دارند بسیار ارزنده است.

در بخش واردات از چین اجرای برخی مسوولان ارشد پروژه های بزرگ و کوچک دولتی در استان های مختلف کشور و احداث کارخانه های متعدد بخش خصوصی از خطوط تولید انواع خودرو، قطعات و زیر مجموعه آن، شیشه های ساختمانی تا راه اندازی نیروگاه های برق در ایران توسط شرکت های چینی، موفقیت های خود را در ایجاد رابطه و پیگیری مستمر اجرائیات پروژه ها، مرهون تلاش ها و کوشش های بازرگانان ایرانی مقیم چین می دانند که به رغم وجود مشکلات فراوان و عدم وجود روح همکاری با بازرگانان ایرانی مقیم چین توانسته اند خدمات مناسبی را ارائه کنند و به دلیل تجربیات و تعهدات مزبور می توانند در پیشبرد اهداف صادراتی کشور نیز موثر باشند و نقش زیادی را ایفا کنند.

آگاهی مستمر از تحولات کشور چین، قوانین، مقررات و ظرفیت های موجود وارداتی در بخش صنعت، کشاورزی، خدمات بازرگانی، گردشگری و انتقال اطلاعات به داخل کشور برای تک تک بازرگانان ایرانی مقیم چین نهایت اهمیت را داراست. همچنین سازمان ها و بنگاه های اقتصادی فعال در بخش صادرات و شرکت های نوپایی که توان بالقوه صادرات کالاهای خود را به کشور چین دارند با ارتباط با بازرگانان ایرانی مقیم چین بهتر و راحت تر می توانند به مصرف کنندگان و شرکت های واردکننده چینی دست یابند و در مذاکرات و عقد قراردادها با چینی ها زودتر و مناسب تر به توافق دست پیدا می کنند.

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 29-11-1393, 16:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی