به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 2 خرداد 1397

زندگی علمی پیتر دایموند

زندگی علمی پیتر دایموند

 زندگی علمی پیتر دایموند

 


 Peter A.Diamond ( متولّد 1940)
پیتر دایموند در سال 2010 باتفاق دیل مورتنسن و کریستوفر پیسارایدز جایزه نوبل اقتصاد را به خاطر " تجزیه و تحلیل بازارها بر اساس جستجو و سایش در بازار اشتغال " دریافت داشت.
دایموند متولد نیویورک است، وی یک اقتصاددان آمریکایی است که در دانشگاه های ییل، MIT و کالیفرنیا در برکلی بترتیب در رشته های اقتصاد سیاسی، اقتصاد رفاه و اقتصاد رفتاری تحصیل کرده است. دایموند به عنوان یک اقتصاددان که سیاست های تأمین اجتماعی آمریکا را مورد توجه قرار داده در سال های 1980 تا 1990 از شهرت لازم برخوردار و در زمان دریافت جایزه نوبل استاددانشگاه MIT بوده است. تحصیلات وی در دوره لیسانس در رشته ریاضیات ( 1960 ) به دانشگاه ییل و در دوره دکتری ( 1963 ) به دانشگاه MIT مربوط می شود. وی در سال های 1964 تا 1965 به دانشگاه برکلی کالیفرنیا و در سال 1966 به دانشگاه MIT پیوسته است، وی در سال 1970 به درجه استادی نائل آمده و در فاصله سال های 86-1985 رئیس دپارتمان اقتصاد همان دانشگاه بوده است.
دایموند در سال 1968 به ریاست انجمن اقتصادسنجی درآمده و در سال 2003 به عنوان رئیس انجمن اقتصاددانان آمریکا انتخاب شده است. وی در سال 2004 کتابی باتفاق اورس زاگ (1) مدیر سابق دفتر مدیریت و بودجه اوباما رئیس جمهور آمریکا تحت عنوان « پس انداز تامین اجتماعی » منتشر نموده است. دایموند در سال 2010 یکی از سه نفری است که رئیس جمهور آمریکا به عنوان اعضاء فدرال ریزرو (2) انتخاب کرده است، جالب است که رئیس قبلی فدرال ریزرو یعنی بن برنانک (3) نیز قبلاً دانشجوی پیتر دایموند بوده است.

بازار دستمزد

دایموند چهارچوب مطالعه بازارهایی که در آنها هزینه تحقیقات بارز است را در سال 1971 ابلاغ نمود. محققان به دنبال آن بوده اند که دریابند وقتی بازارها از عوامل یکدست و متحد الشکلی تشکیل نشده باشند در عمل چه اتفاقی می افتد. بازار کار یکی از این بازارها است که در آن کارگران دارای مهارت ها و ضعف های متفاوتی هستند و شرکت ها و کارفرمایان نیز به دنبال افرادی با مهارت های متنوع برای برآوردن نیازهای متفاوت شان می گردند. در بسیاری موارد، یافتن چنین ترکیب ایده آلی میان خریدار و فروشنده یک کالا، یا عرضه کننده و متقاضی یک خدمت خاص نیازمند تحقیقات مفصل و صرف هزینه های فراوان برای هر دو طرف است.
مطالعات دایموند به این موضوع می پردازد که فرصت های شغلی و دستمزدها چگونه از مقررات و سیاست های اقتصادی تأثیر می پذیرند. دایموند در تحقیقات خود بر این باور است که سایش منافع می تواند اقتصاد را به حالت مطلوب نزدیک و یا از آن دور کنند و از این طریق بالقوه تأثیر مهمّی بر سیاست های دولت بگذارند. او با وارد ساختن سایش منافع در تعادل نشان داد که اصطحکاک ها می توانند تعادلی با انتظارات عقلایی چندگانه پدید آورند.
در یک صحنه از تعادل اقتصادی کارگران پیش بینی می کنند که بنگاه ها به شدت جذب نیرو بپردازند لذا در واکنش به این شرایط، با تلاش زیاد در پی شغل می روند. پیش بینی بنگاه ها نیز آن است که این کارگران بیکار به جد به دنبال یافتن شغل هستند، بنابراین با صرف انرژی فراوان برای جذب نیرو به این وضعیت واکنش نشان می دهند و در صحنه دیگری از این تعادل شدت جست و جو هم در میان کارگران و هم در میان بنگاه ها کاهش می یابد و همه بر وضعی نازل تر دچار می شوند؛ در حالی که هیچ کارگر یا بنگاهی به تنهایی نمی تواند اقتصاد را از این تعادل توام با کسادی خارج کند. این احتمال وجود دارد که عاملی بزرگ مانند دولت بتواند مثلاً از طریق یک برنامه بزرگ انبساط مالی چنین کاری را انجام دهد. به زبان فریدمن، دایموند نشان داد که نرخ بیکاری طبیعی به گونه ای منحصر به فرد تعیین نمی شود و ضرورتاً بهترین نتیجه برآیند تعادل برتر در عرضه و تقاضای نیروی کار است.

سیاست امنیت اجتماعی

دایموند بسیاری از کارهای حرفه ای خود را بر برداشت سیاست های تجزیه و تحلیل اجتماعی ایالات متحده از سیاست امنیتی و هم چنین قیاس پذیری آن در کشورهای دیگری مانند چین متمرکز می کند. وی در مقالات، مجلات و کتابهای متعدد از تجزیه و تحلیل برنامه های رفاه اجتماعی به طور کلی و اداره تامین اجتماعی آمریکا به طور خاص بحث می کند. وی بارها پیشنهاد تعدیل های سیاسی، مانند افزایشی کوچک در امنیّت اجتماعی با استفاده از جداول آماری برای تغییر در طول عمر و افزایش در نسبت سود که مشمول پرداخت مالیات است ارائه داده است.

امکان ناکارآمدی پویائی

دایموند در سال 1965 تدید استاندارد بی نهایت عمر را در مدل نئوکلاسیک رشد اقتصادی رمزی (4) اصلاح کرد. مدل رمزی بر اساس لایتناهی بودن عمر انسان تنظیم شده در حالی که بر اساس نظر دایموند نوزادان متوالیاً متولد شده و سالخودرگان متعاقباً از گردونه حذف می شوند. تحول انجام شده توسط دایموند بر اساس چهارچوب توسعه داده شده پل ساموئلسن بود که برای تعریف آن از اصطلاح دقیق " مدل مصرف وام " استفاده کرده بود.
از آنجا که متولدین در ازمنه مختلف از سطوح سودمندی متفاوتی برخوردار می شوند؛ بنابراین برآورد سطح رفاه امر مشکلی است. یکی از مهمترین نتایج این مقاله اینست که تعادل غیرمتمرکز به صورت پویا ممکن است به صورت همان نکته بهینه پارتو (5) درآید حتی اگر از قبل بهینه نباشد.

دایموند و بحران بهره وری

دایموند و میرلیس (6) در سال 1971 شرایط مقتضی لازم را برای تنظیم دومین حالت از بهترین تخصیص بهینه گی پارتو را بر اساس برنامه خطی کالاهای مورد اعمال مالیات تنظیم کردند. بر اساس این کوشش دایموند و میرلیس موردی را مطرح می کنند که دولت نیازمند افزایش مالیات به صورت یک جا و یکپارچه می باشد لیکن در عین حال اولین حالت از بهترین شکل بهینه، تخصیص منابع امکان پذیر نمی باشد. به هر حال اگر هیچ گونه قلب و تحریف دیگری ( برای مثال همانند دخالت اقتصادهای خارج ) در کار نباشد و در صورتی که مشخصه کار شرکت ها معیار درآمد ثابت و مستمر آنها باشد و دولت بتواند بُردار مالیات های غیرمستقیم مصرف را مستقل از قیمت های تولید اعمال کند، در این صورت خواهد توانست بهینه گی تولید را در اقتصاد اعمال نماید. این بدان معنی است که هیچ گونه مالیاتی روی کالاهای واسطه و واردات وجود نداشته باشد. اندیشه کلیدی این است که زمانی دولت می تواند همه قیمت های مصرف کنندگان را کنترل کند که ارتباط قیمت های تولیدکنندگان با مصرف کنندگان قطع گردد و تصمیمات مصرفی قسمتی از بهینه گی مسئله مالیات و در عین حال مستقل از تصمیمات تولید گردد.
در زمینه بازار کار؛ جستجو و تطابق خواسته ها، مقاله سال 1982 دایموند یکی از مقالاتی است که به وضوح موضوع روند جستجوی متربط با ساختار تجارت و استخدام نیروی انسانی را که به تعادل بیکاری منتج می شود مدل سازی می کند. نحوه ارتباط بازار کار، جستجو و تطابق خواسته ها در " مدل نارگیل " توضیح داده شده است.

مدل اقتصادی دایموند: " جستجوی بازار کار و تطابق خواسته ها "

تحلیل این کار که چگونه در یک اقتصاد در حال جستجو خریداران و فروشندگان نمی توانند هم زمان طرف های معامله خود را پیدا کنند موضوع این مدل می باشد. این مدل ابتدا در سال 1982 به صورت مقاله ای در مجله اقتصاد سیاسی (7) ارائه شد. برهان و استدلال اصلی مدل اینست که انتظارات مردم در جهت تشدید سطح فعالیت نقش دشوار و توام با عصبانیتی بر وضعیت فعلی اقتصاد می گذارد.
یک تفسیر رایج از نتایج موضوع تا آنجا که به بازار کار مربوط می شود اینست که با اصطلاح چنین نرخ طبیعی بیکاری ممکن است انحصاری و یگانه نباشد و در حقیقت ممکن است یک سلسله نرخ های بیکاری متعدد به طور مستمر ظاهر شود و حتی اگر هم فقط یک نرخ باشد می تواند مؤثر نباشد. این امر علیرغم اینکه مدل فقط یکی است به علت ضعف در هماهنگی و بی کفایتی احتمالاً اتفاق می افتد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09128069819 و یا ایمیل info@arshiyagroup.ir ماس حاصل فرمایید و یا به شماره 500011008069819 پیامک ارسال فرمایید

 

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 18-11-1393, 08:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی