به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 3 تیر 1397

مودی خوش حساب "نامه رسان وزارت دارایی"

 

ثبت محدود- ثبت تعاونی- تغییرات - ثبت شرکت –تغییرات خاص –تغییرات محدود – صورتجلسات – پلمپ دفاتر
صرفه جویی در زمان و هزینه با ثبت شرکت ارشیا

 

 

 

 

مودی خوش حساب "نامه رسان وزارت دارایی"

 

 

مجید میراسکندری

ماده‌ی 104 قانون مالیات‌های مستقیم مقرر داشته است: "وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، شهرداری‌ها ... و کلیه اشخاص حقوقی و ... مکلف‌اند در هر مورد که از بابت... (تقریباً کلیه خدمات و امور ساختمانی) وجهی پرداخت می‌کنند، معادل 5٪ را به عنوان علی الحساب مالیاتی از ایشان کسر نموده ظرف 30 روز به اداره دارایی محل بپردازند و "رسید آن را به مودی تسلیم نمایند و طبق تبصره (6) همان ماده، در صورت استنکاف از پرداخت مالیات مکسوره، از طریق عملیات اجرایی مجبور به پرداخت اصل و جریمه آن خواهند بود." در این مورد اتفاقات زیادی از جمله موارد زیر می‌تواند اتفاق بیافتد:

1- در اکثر موارد، ظرف مهلت مقرر این مالیات پرداخت می‌شود و پیمانکاران محلی هم به فیش مربوط دسترسی پیدا می‌کنند.

2- در بسیاری از موارد، مخصوصاً توسط صاحبکاران بزرگ که در شهرهای کوچک هستند این مالیات به موقع کسر و پرداخت می‌شود ولی به دلیل تعداد زیاد پیمانکاران، معمولاً مالیات‌های عده زیادی را با هم جمع کرده و همراه یک لیست و یک فیش پرداخت می‌کنند و لذا به ازای هر پیمانکار یک فیش معین وجود ندارد. در این موارد اثبات حضور در یک لیست بلند بالا که مثلاً به دارایی شهر گراش در استان فارس پرداخت شده و پیمانکار باید آن را به دارایی تهران ارائه بدهد، مشکلی است فوق‌العاده بزرگ.

3. در مورد بند 2 ممکن است به ازای هر پیمانکار هم فیش وجود داشته باشد ولی فیش به تنهایی مورد قبول نیست و دارایی تهران، تاییدیه از دارایی شهری که مالیات را دریافت کرده، مطالبه می‌کند.

4. در تعدادی از موارد، صاحبکار ممکن است مالیات مسکوره را به موقع پرداخت نکند. این مورد با توجه به جریمه‌ی بالنسبه ارزان‌تر از بهره بانکی (یا بازاری) و عدم پیگیری جدی موضوع توسط حوزه مالیاتی صاحب کار می‌تواند شامل عده‌ی زیادی از مودیان بشود.

البته نگارنده مثال‌های زیادی از به اجرا گذاشتن این مالیات و جرائم مربوط و وصول آن از صاحبکاران خاطی سراغ ندارد و البته این کار معمولاً در سازمان‌هایی که ذی حساب دارند یا توسط موسسات حسابرسی معتبر مورد رسیدگی قرار می‌گیرند، کم‌تر مشاهده می‌شود.

به هر حال مودی یا پیمانکار بیچاره در موارد 2 تا 4 فوق هیچ گونه تقصیری ندارد، کاری را انجام داده، مالیاتی را از او کسر کرده‌اند و یک فیش مالیاتی قابل قبول حوزه مالیاتی خود را ندارد. طبق مقررات قانونی یاد شده این مودی هیچ تکلیفی ندارد ولی از او چیزی را مطالبه می‌کنند که در تهیه آن با تمام حقی که دارد، هیچ اختیاری ندارد.

بسیار اتفاق می‌افتد که وقتی از مودی می‌خواهند که برود و یک فیش یا گواهی معتبر بیاورد، به علت بعد مسافت و هزینه‌های مرتبط بر این کار، مخصوصاً موقعی که کارش تمام شده و دیگر در محل نماینده‌ای ندارد، از خیر مالیات علی‌الحساب می‌گذرد. فرض کنید می‌خواهید مثلاً 1.200.000 ریال فیش مالیاتی را از دارایی شهرستان گراش بگیرید. هزینه مسافرت به کارخانه که در راه لار است را حساب کنید و فرض کنید همان روز پس از انجام مقدمات کار در کارخانه مربوط، به دارایی گراش هم رفتید کارها هم انجام شد و همان شب هم برگشتید، چقدر هزینه می‌برد؟ حالا اگر کار در شرکت یا دارایی گراش به یک اشکال کوچک برخورد کند که کار با کرام‌الکاتبین است و هزینه (شامل حق ماموریتی که به کارمندتان می‌پردازید) حتماً بیشتر از مبلغ مالیات علی الحساب می‌شود، تازه مگر مودی، نامه رسان وزارت دارایی است؟ در دوره‌ی تکریم ارباب رجوع و سال خدمتگزاری و خدمت رسانی به مردم، آیا این صحیح است؟ واقعاً که گاهی این دوستان دولتی فکر می‌کنند مردم نوکر آنها هستند. کسی که مالیات را در منبع و قبل از دریافت اصل طلب خود پرداخته دیگر چرا باید مسوول شناخته شود؟ ممکن است گفته شود اگر مودی صبر کند تمام این کارها توسط صاحبکار یا حوزه مالیاتی انجام خواهد شد ولی معمولاً زمانی که شما مفاصا حساب می‌خواهید، نمی‌توانید صبر کنید. یا مجبور می‌شوید این ظلم را قبول کنید و بروید دنبال کار یا برای گرفتن فوری مفاصاحساب مجبور می‌شوید علی الحساب را دو مرتبه پرداخت کنید.

خوشبختانه اخیراً در مورد صاحب کارانی که ذی حساب دارند گواهی ذی حساب را می‌پذیرند ولی مشکل در مورد سایرین پابرجاست.

پیشنهاد می‌شود به خاطر تکریم واقعی و عملی ارباب رجوع خیلی خوش حساب یاد شده، و خدمت رسانی واقعی به چنین کارآفرین عزیز، حداقل موقعی که صاحبکار، سازمان یا شرکت دولتی یا شرکت سهامی عام یا موسسه خصوصی معتبری است، اعلام کتبی صاحبکار را به عنوان وصولی از مودی قبول کنید و بعد از طریق حسابرس (که برای صاحب کاران بزرگ حتماً حسابدار رسمی هم هست) یا حوزه مالیاتی صاحبکار، پرداخت واقعی را کنترل نمایید. همه گونه ابزار لازم هم که الحمدالله فراهم است، اگر مالیات پرداخت نشده باشد، جریمه و دیرکرد و داغ و درفش قانونی برای آن در نظر گرفته شده است، لطفاً مودی خسته را به نامه رسان خودتان تبدیل نفرمایید، عزت و احترام زیادی پیش کش!

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 15-11-1393, 16:00

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی