به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 30 تیر 1396

ثبت شرکت

جای خالی حسابداری دادگاهی در ایران

هدیه ویژه را از ما بخواهید
ثبت شرکت – تغییرات – ارائه صورتجلسات –پلمپ دفاتر – کد اقتصادی –حسابداری – ثبت محدود

 

جای خالی حسابداری  دادگاهی در ایران

 

مقدمه :

اخیراً گاه و بی گاه خبرهایی در خصوص جرائم یا دست کم اتهامات مالی در روزنامه ها و تارنماهای خبری کشور مشاهده می کنیم که بعضاً برای همیشه در حد یک اتهام باقی می مانند. البته این خبرها نه چیز جدیدی هستند نه به کشور ما اختصاص دارند. در هر کشور و نظام اقتصادی، امکان وقوع این جرائم به صورت بالقوه وجود دارد. برای مثال، شاهد بودیم که رسوایی ‌هایی مالی معروف از قبیل انران و وردکام چگونه باعث سلب اعتماد سرمایه‌گذاران شدند، رسیدگی به این گونه پرونده‌ها با حضور حسابداران دادگاهی متخصص در زمینه‌ی مسائل حسابداری و حقوق و مسلط بر سایر حوزه‌هایی که در این مقاله به آن‌ها  خواهیم پرداخت ، بسیار موثر‌تر خواهد بود. به ویژه ، حضور چنین متخصصانی می‌تواند یک عامل بازدارنده در مقابل فرصت‌طلبان باشد.

اگر چه نقش کارشناسان رسمی دادگستری و قوه‌ی قضاییه ( دارای تخصص حسابداری و حسابرسی) در رسیدگی به دعاوی و مناقشات مالی را نمی‌توان انکار کرد ، اما واقعیت این است که پرورش و به کارگیری حسابداران دادگاهی در نظام حقوقی ایران در قالب یک رشته‌ی مجزا می‌تواند به رعایت هر چه بیشتر انصاف در رسیدگی به جرائم و دعاوی مالی و اقتصادی و در نهایت حفظ حقوق مردم کمک شایانی کند. مشکلی اصلی این است که کارشناسان رسمی یاد شده در حال حاضر با اخذ مدرک عمومی حسابداری، پذیرش در آزمون دوره‌ای مربوطه و گذراندن یک دوره‌ی مختصر کارآموزی، امکان رسیدگی به پرونده‌ها را پیدا می‌کنند. بسیاری از این کارشناسان ، رسیدگی به پرونده‌ها را در قالب یک فعالیت پاره وقت انجام می‌دهند. آن‌ها دوره‌های آموزشی با محتوای تخصصی برای این کار را نمی‌گذرانند، این در حالی است که بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا دوره‌های حسابداری دادگاهی را عرضه می‌کنند. آموزش حسابداری دادگاهی برای دانشجویان و حرفه‌ی حسابداری ،جامعه‌ی تجاری و عموم مردم این مرز و بوم سودمند باشد. انتظار می‌رود تقاضا  برای حسابداری دادگاهی و علاقه به آن روز به روز افزایش یابد و نقش بالقوه‌ی حسابداران ذی‌صلاح در سالم سازی هر چه بیشتر فضای اقتصاد و ارتقای عدالت، بیش از بیش محقق شود. با این آرزوی دست یافتنی، در این مقاله به بررسی اجمالی معنی،اهمیت ، پیشینه، دامنه و فرآیند کاری حسابداری دادگاهی، و افزودن آن به آموزش حسابداری ایران می‌پردازیم.

حسابداری دادگاهی و اهمیت آن

Forensic که ما در این مقاله معادل دادگاهی را بر آن برگزیده‌ایم و در فرهنگ واژگان آکسفورد این گونه تعریف شده است: مناسب برای استفاده در یک دادگاه و محکمه. حسابداری دادگاهی در این معنی شاید شاخه‌ای از حسابداری باشد که ماهیتاً با قضاوت دادگاهی در ارتباط است. حسابداری دادگاهی را می‌توان این گونه تعریف کرد: علم گردآوری و ارائه‌ی اطلاعات مالی به شکلی که در دادگاه بر علیه متهم جرائم اقتصادی قابل قبول باشد.تمرکز اصلی حسابداری دادگاهی روی تجزیه و تحلیل تبیین کننده‌ی (علت ومعلولی)پدیده‌ها شامل کشف حقه‌ها و ترفندها ( در صورت وجود) و اثرات آن در حوزه‌ی سامانه‌ی حسابداری است. طبق این تعریف، می‌توان ادعا کرد که حسابداران چشم به اعداد و ارقام میدوزند ، در حالی که حسابداران دادگاهی به پشت پرده‌ی اعداد و ارقام می‌اندیشند .حسابداری دادگاهی ترکیبی از چند رشته است: حسابداری، حسابرسی، مالیات،امور مالی،حقوق، ارزش‌گذاری، عملیات  تجاری، فنون کمی، تحقیق ، روان شناسی و رشته‌های مربوط به رسیدگی و بازرسی.

یکی از سوالات رایج در خصوص ماهیت حسابداری دادگاهی ،تفاوت آن با حسابرسی مستقل است . در پاسخ به این سوال باید گفت نوع نگاه حسابداران دادگاهی به معاملات طور دیگری است . یکی از تفاوت‌های اساسی حسابرسی مستقل و حسابداری دادگاهی این است که مفهوم اهمیت در مرکز ثقل کار حسابرسان قرار دارد، در حالی که حسابداران دادگاهی به گونه‌ای دیگر عمل می‌کنند، آن‌ها در جستجوی سرنخ‌ها هستند. تراکنشی که اندکی متفاوت است و می‌تواند دری را به سوی حقایق بگشاید ، توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند، اهمیت اقلام مورد رسیدگی برای حسابداران دادگاهی چندان مهم نیست. آن ها این جملات را با خود زمزمه می‌کنند که تقلب ( یا سایر کژ رفتاری‌ها) معمولاً آرام آرام اتفاق می‌افتند .تقلب با مبلغ کوچکی شروع می‌شود، زیر متقلب در گام نخست می خواهد سامانه را محک بزند. وقتی عرصه را امن دید .شروع به بزرگ و بزرگ‌تر کردن تقلب‌هایش می‌کند. تفاوت حسابداری دادگاهی با حسابرسی در دو دهه‌ی 1980 و 1990 افزایش پیدا کرد و حسابداران دادگاهی بیشتر بعد از وقوع جرم وارد کار شدند. نکته‌ی مهم دیگر این است که حرفه‌ی حسابداری  دادگاهی ذهنی‌تر از حسابرسی است برخی دیگر  از مهم‌ترین تفاوت‌های حسابرسی مستقل و حسابداری دادگاهی در نمایه‌ی 1 آمده‌اند.

سوال دیگر این است که ارزش و جایگاه حرفه‌ی حسابداری دادگاهی در فضای کنونی چیست؟

اخیراً خبرهایی در خصوص جرائم یا دست کم اتهامات مالی در روزنامه‌ها و تارنماهای خبری کشور منتشر می‌شود که بعضاً برای همیشه در حد یک اتهام باقی می‌مانند. البته این خبرها نه چیز جدیدی هستند نه به کشور ما اختصاص دارند. برخی از بزرگ‌ترین ورشکستگی‌های 5 سال گذشته‌ی دنیا به دلیل حساب‌سازی مدیران با هدف پنهان کردن سرقت مبالغ بزرگی از وجوه شرکت های سهامی عام صورت گرفته است. این کار موجب شده است که تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران در بعضی کشورها پس‌اندازهای عمر یا مستمری بازنشستگی خود را از دست بدهند. در واکنش به این وقایع ،حرفه‌ی حسابداری کشور باید به سمت و سوی رسیدگی به تقلب‌های کارکنان و مدیران تغییر موضع دهد. بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری باید افشای اطلاعات بیشتر را از متقاضیان تسهیلات مالی تقاضاکنند و خود نیز در زمینه‌ی پیشگیری و کشف تقلب پیشگام باشند. آن ها باید به توسعه‌ی فنون بیشتر جهت کشف ترفندهای متقلبانه‌ی بالقوه بیندیشند تا مجرمان قبل از این که بتوانند به شرکت های دیگر زیان‌های جدی وارد کنند شناسایی شوند . از سوی دیگر، در سال‌های اخیر، اقدامات مناسبی در سازمان بورس و اوراق بهادار برای ارتقای کیفیت افشای شرکت‌های بورسی انجام شده است که تداوم این خط مشی‌ها ضروری است. در وضعیت کنونی، همکاری حسابداران و مجریان قانون نه تنها مهم، بلکه ضروری به نظر می‌رسد .

دامنه حسابداری دادگاهی

حسابداری دادگاهی را می‌توان به دو حوزه‌ی تخصصی تقسیم‌بندی کرد: پشتیبانی از دادخواهی و رسیدگی به تقلب .

الف) پشتیبانی از دادخواهی

پشتیبانی از دادخواهی شامل این حوزه‌ها است: ارزش‌گذاری، خسارت‌های اقتصادی، شهادت‌دهی به عنوان یک شاهد خبره، ارزیای سودهای آینده و تجزیه و تحلیل هزینه‌ها و درآمدها.

در این نقش ، از حسابدار دادگاهی خواسته می‌شود تا راجع به یک واقعیت شناخته شده یا حتی کشف نشده اظهارنظر کند. حسابدار دادگاهی در این جایگاه، به گردآوری مستندات به منظور پشتیبانی یا رد یک دادنامه کمک می‌کند. از وی خواسته می‌شود تا مستندات را مرور کند و ارزیابی خود را به تیم قانونی ارائه کند یا حوزه‌هایی را که در آن‌ها زیان رخ داده است شناسایی کند. هم چنین، ممکن است از وی خواسته شود تا گزارش شاهد خبره‌ی مقابل را مطالعه کند و نقاط قوت و ضعف آن را ارائه کند. در طول دادرسی ، حسابدار دادگاهی می‌تواند در نقش شاهد خبره عمل کند و به طراحی سوالاتی برای بازجویی و حل و فصل اختلافات کمک کند. وی در این موقعیت ، آموزش های لازم در خصوص جنبه های فنی حسابداری و گزارشگری مالی رابه هیات منصفه‌ی دادگاه ارائه می‌دهد. بنابراین باید رد این نقش، تردید حرفه‌ای و بی طرفی خود را حفظ کند.

ب) رسیدگی به تقلب

تقلب، یک ریسک حذف نشدنی در هر کسب و کار است . رایج ترین کار حسابداران دادگاهی، رسیدگی به تقلب‌ها است. در یک تقسیم‌بندی کلی، تقلب‌ها را می‌توان به سه گروه تفکیک کرد: سرقت دارایی، جعل اسناد و سند سازی، و دستکاری ثبت ها و سوابق حسابداری، البته تقلب‌های رایانه‌ای هم طی سال‌های اخیر بسیار رواج یافته‌اند. شرایطی که می‌تواند باعث ترغیب افراد به تقلب شود عبارت‌اند از :

1.پنهان کاری : شانس کشف نشدن

2.فرصت: مکان و زمان مناسب برای متقلب

3.انگیزه : نیاز یا آزمندی

4.جذابیت: یک هدف خوشایند ، و

5.موفقیت: شانس دور ماندن از پیگرد قانونی .

از یک طرف ، دلیل اصلی طراحی و استقرار سامانه‌ی کنترل داخلی در شرکت ها و سازمان ها ،پیش‌گیری یا برحذر داشتن از تقلب است،و از طرف دیگر ، بخشی از حسابرسی مستقل نیز برای اطمینان از طراحی و اجرای کافی و موثر ساز و کارهای کنترل داخلی انجام می شود. با این وجود، حضور حسابرسان داخلی و مستقل به تنهایی برای اطمینان از دستکاری و انصاف مدیران و به ویژه شناسایی بزهکاران شرکتی کافی نیست. ارتباط بین حسابرسی ، تقلب و حسابداری دادگاهی پویا است و در طول زمان با توجه به رخدادهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی متغیر است . رویه‌های حسابرسی سنتی تا حدی به تقلب می‌پردازند که استانداردهای حسابرسی، جستجو برای تقلب را الزامی کرده‌اند. پس از تصویب قانون ساربنز آکسلی ، مسئولیت مدیریت شرکت برای طراحی و اجرای ساز و کارهای کنترل داخلی به منظور پیشگیری یا کشف تقلب افزایش یافته است.

حسابداران دادگاهی در نقش رسیدگی کننده به تقلب ، مهارت های خود را برای رسیدگی به حوزه‌های مظنون به اعمال متقلبانه به کار می‌گیرند . نهادهای ضابطه‌گذار، نیروهای پلیس ، و وکلا می‌توانند یک حسابدار دادگاهی را به منظور رسیدگی به تقلب در اوراق بهادار ، رشوه‌ها ، تقلب بیمه‌ای ، ترفندهای پول‌شویی و تحقیق و تجزیه و تحلیل دارایی به کار گیرند.

دو حوزه‌ی کاری حسابداران دادگاهی به شرح یاد شده با یک ‌دیگر هم پوشی دارند. حسابدار دادگاهی ممکن است در یک ماه کار پشتیبانی از دادخواهی را انجام دهد و در ماه دیگر سر از رسیدگی به یک تقلب در بیاورد. حتی ممکن است به طور همزمان این کارها را انجام دهد.

پیشینه‌ی حسابداری دادگاهی

حسابداری دادگاهی یک رشته‌ی نو پدید نیست . بلکه پیشینه‌ی آن به 3300 سال قبل از میلاد در مصر برمی‌گردد. کاتبان مصر باستان که غلات، طلا و سایر دارایی‌های فراعنه را ثبت می‌کردند. پیشاهنگ های حسابداران کنونی به شمار می آیند. در آن زمان، از تخصص این حسابداران پیشاهنگ برای کشف تقلب موجودی استفاده می‌شد. تعدادی از حسابداران از قرن 16 در اروپا ،انگلستان و شمال آفریقا به شاهدان خبره زبان‌زد بودند. تا قبل از قرن 20،وظایف اصلی  حسابداران ،کنترل دارایی و کشف و پیش‌گیری از تقلب بود . هم زمان با رواج حسابداری تعهدی، مسائل گزارشگری به یک اولویت اصلی تبدیل شد. در طول زمان ،نیاز به یک حسابرس تقلب احساس شد و به تدریج تعرف حسابداری دادگاهی از شهادت‌دهی در دادگاه به حوزه های گسترده‌تری از رسیدگی‌ها تغییر یافته است: یک کارگاه مالی با ذهنی پرسشگر و شکاک. ظهور حسابرسی اطلاعات مالی توسط حسابرسان مستقل ،اغلب دادگاهها چالش‌ها را حل و فصل می‌کردند و از متخصصانی برای انجام این کار بهره می‌بردند. بنابراین، حرفه‌ی حسابداری دادگاهی حتی قبل از تقاضا برای حسابرسی مستقل صورت های مالی در قالب قراردادهای حسابرسی رواج داشت. شکلی از حسابداری دادگاهی را می‌توان به حکم دادگاهی در خصوص ورشکستگی در سال1817 ردیابی کرد. یک حسابدار اسکاتلندی جوان نشریه‌ای را در سال1824 منتشر کرد و در آن تبلیغ تخصص خود در زمینه‌ی حکمیت پرداخت. در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20، مقاله‌هایی در خصوص شاهدان خبره، داوری و صدور رای منتشر شد. شاید این موریس پلوبت(یکی از شرکای شرکت حسابداری نیویورک سیتی) بود که در مقاله‌ای در سال 1946 برای اولین بار از اصطلاح حسابداری دادگاهی نیز در سال 1982 به چاپ رسید. ظهور حرفه‌ی حسابداری دادگاهی به شکل رایج امرزی ، اگر چه بین کشورهای مختلف ، متفاوت است، اما با دهه‌های 1960 تا 1980 برمی‌گردد. قبل از این دوران ،جرائم یقه‌ سفیدها یک مساله برای دادگاه‌های قبل از این دوران ،جرائم یقه سفیدها یک مساله برای دادگاه‌های مدنی بود زندانی شدن آل کاپون، گانگستر آمریکایی،به خاطر فرار مالیاتی مثالی معروف از نتیجه‌ی کار حسابداری دادگاهی است. بعد از پیشنهاد رئیس هیات فرجام‌خواهی مالیاتی آمریکا در سال 1925، در مجله‌ی اکانتنسی پیشنهاد داده شد که موسسات آموزشی باید شروع به گنجاندن مطالعه‌ی قواعد و اصول حاکم بر ادله‌ی اثبات دعاوی در درس‌نامه‌های خود کنند.

حسابداری دادگاهی از دهه‌ی 1980 تاکنون در کانادا و آمریکا رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرده است. در انجمن‌های حسابداری آمریکا، انگلستان ، ولز ، استرالیا و نیوزلند ، گروه های ذی‌نفع خاصی در رابطه با حسابداری دادگاهی وجود دارند.

فرآیند کاری حسابداری دادگاهی  

حسابدار دادگاهی باید بتواند از دوست و دشمن اطلاعات جمع آوری کند. ارتباطات می‌تواند به شکل های مختلفی باشد: گزارش مکتوب ، گزارش شفاهی، مکالمات تلفنی با اشخاص مختلف، شهادت‌دهی در محکمه، مکامله‌ی تلفنی چند نفره با دادگاه ، کنفرانس حضوری و غیره. اگر حسابدار دادگاهی نتواند ارتباط برقرار کند، دانش و مهارتهای وی و  کاربرد آن ها عبث خواهد بود. اثبات عینی ، اصلی‌ترین روش‌شناسی مورد استفاده توسط حسابداران دادگاهی است. آن ها سعی می‌کنند تا واقعیت را درک، و یافته‌های خود را قبل از تشکیل دادگاه ارائه کنند. حسابداران دادگاهی که حسابرسان دادگاهی یا حسابرسان بازجو هم نامیده می‌شوند، اغلب باید شواهد کارشناسانه‌ی خود را در محکمه‌ی نهایی ارائه کنند، اما آن‌ها داور نهایی برای انجام  برای انجام هر گونه قضاوت نیستند. حسابداران دادگاهی رویه های خود را براساس میزان دشواری هر پرونده‌ی خاص طراحی می‌کنند. اما گام‌های اصلی زیر را می‌توان برای حسابداری دادگاهی در نظر گرفت:

1.ملاقات با مشتری

2.رسیدگی مقدماتی

3.طراحی برنامه های رسیدگی

4.کسب شواهد مربوط

5.تجزیه و تحلیل مدارک و مستندات و اطلاعات گردآوری شده

6.تنظیم گزارش و ارائه به مرجع مربوطه

آموزش و مهارت های لازم

برخی افراد تصور می‌کنند مهارت هایی که یک حسابدار دادگاهی باید توجه داشته باشد دقیقاً مشابه مهارت های لازم برای کار حسابرسی است، اما باید توجه داشت که در بسیاری از موارد، حسابداران دادگاهی کژرفتاری‌هایی را جستجو یا رسیدگی می‌کنند که توسط حسابرسان داخلی و مستقل کشف نشده‌اند. بنابراین ضرورت دارد که آن‌ها مهارت هایی فراتر از دانش حسابداری و حسابرسی مالی داشته باشند. در واقع، تجربیات حسابرسی شالوده‌ای ( و نه همه چیز)را برای یک حسابدار دادگاهی شکل می‌دهد، که شامل مهارت های تحلیلی قوی ، درک مسائل با اهمیت و کنترل های داخلی، و آگاهی عمومی از تقلب است. انتظار می‌رود که حسابدار دادگاهی در زمینه‌ی سامانه‌ی حسابداری و گزارشگری مالی متخصص باشد. وی ممکن است حسابدار خبره یا حسابدار رسمی باشد. اما مهم‌ترین چیز این است که او باید ذهن تحلیلی و روحیه‌ی کاوش‌گری داشته و از طریق تجربه چیزهای مهمی را یاد گرفته  باشد و بتواند نوآورانه فکر کند.

مهارت‌هایی که یک حسابدار دادگاهی برای موفقیت در کارش به آن‌‌ها نیاز دارد بسیار زیاد است. به طور خلاصه ، حسابدار دادگاهی در اجرای یک رسیدگی ، مهارت های تخصصی و توانمندی‌های فنی به شرح زیر را به کار می‌گیرد:

  • درک قوانین و مقررات:حسابدار دادگاهی با حقوق جزا و مدنی آشنا است و رویه‌ها و انتظارات دادگاه را درک می‌کند. درک قواهد و اصول حاکم بر ادله‌ی اثبات دعاوی باعث حصول اطمینان از پذیرفتنی بودن کلیه‌ی یافته‌ها و مستندات مربوطه در دادگاه می‌شود. حسابدار دادگاهی فرآیندها و مسائل قانونی را به خوبی درک می‌کند.
  • مهارت های انتقادی و تحلیلی: حسابدار دادگاهی باید سطح بالایی از تردید و سرسختی یک کارگاه را داشته باشد تا شرایط را برای کشف علائم خطری که تقلب را نشان می‌دهند، کاملاً بررسی کند. به خاطر این ویژگی است که برخی افراد معتقدند حسابداران دادگاهی ، شرلوک هولمزهای دنیای حسابداری هستند.
  • درک نظریه‌ها، روش‌ها و الگوهای سوء استفاده و تقلب:حسابدار دادگاهی خلاقانه فکر می‌کند تا به حقه‌ها و ترفندهای احتمالی یک متقلب برای ارتکاب و پنهان کردن عملی متقلبانه توجه کند و آن‌ها را درک کند. حسابدار دادگاهی خود را جای فردی می‌گذارد که ثبت های حسابداری را دستکاری می‌کند یا شرایط را به گونه‌‌ای نادرست ارائه می‌کند تا همه را فریب دهد. برای مثال ، او اثراتی را که فشارهای شغلی،فرصت های ارتکاب به تقلب، و دستکاری فردی بر انگیزه‌های افراد به جای می‌گذارند می‌شناسد.
  • مهارت های برقراری ارتباط : حسابدار دادگاهی به وضوح و دقت یافته‌ها را با افراد مختلف، شامل افرادی که دانش حسابداری و حسابرسی اندکی دارند، در میان می‌گذارد. برای مثال ،ممکن است از حسابدار دادگاهی خواسته شود روش های رسیدگی و یافته هایش را به بخش‌های حسابداری ، مدیریت ، اعضای هیات مدیره ، مراجع دولتی و حاضرین در دادگاه ( قاضی ، هیات منصفه ، خواهان ، خوانده ،و وکلا ) ارائه کند. به ویژه ، وقتی او در جایگاه یک کارشناس در دادگاه حاضر می‌شود، باید تجزیه و تحلیل ها و رویه های مورد استفاده را به گونه ای موثر توضیح دهد و بین واقعیت های یافت شده و اظهارنظر تمایز قائل شود. حسابدار دادگاهی باید بتواند مناسب‌ترین فرد را برای مصاحبه انتخاب کند و در زمینه‌ی فنون مصاحبه‌گری تبحر داشته باشد.
  • مهارت های سازمان دهی قوی: توانایی سازمان دهی و تجزیه و تحلیل حجم زیاد داده‌ها و مستندات مالی یکی از ویژگی‌های کلیدی یک حسابدار دادگاهی است. داشتن این ویژگی برای نتیجه‌گیری حرفه‌ای، اظهارنظر یا گزارش حرفه‌ای ضروری است.
  • توانایی کارکردن با فناوری: توانایی برای جستجوی اینترنتی و کارکردن با رایانه برای گردآوری‌ داده‌ها و اطلاعات یکی از این قابلیت‌ها است. توانایی جستجو در میان انبوهی از طلاعات برای کشف اطلاعات مشکوک یکی دیگر از قابلیت ‌ها است. در اختیار داشتن نرم افزارهای مناسب هم بسیار مهم است. برای مثال،اگر در میان مستندات گردآوری شده از یک پرونده‌ی دانشگاهی ، سفارش خریدی در روز جمعه ثبت شده باشد، نرم افزار باید آن را هشدار دهد تا علت بررسی شود استفاده از فناوری در پنج حوزه از حسابداری دادگاهی بسیار مهم است: مدیریت پرونده های تقلب، تجزیه و تحلیل صورت های مالی ، تجزیه و تحلیل تراکنش‌ها ، داده کاوی و پویشگری حافظه‌ی رایانه.

دست یابی به این مهارت‌ها کار ساده‌ای نیست و تنها با گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی و منسجم و کسب تجربه می‌توان آن‌ها را ایجاد یا تقویت کرد . بسیاری از دانشگاههای معتبر دنیا در حال برنامه‌ریزی برای آموزش حسابداری دادگاهی هستند. آموزش حسابداری دادگای می‌تواند برای دانشجویان حسابداری، حرفه‌ی حسابداری، جامعه‌ی تجاری و عموم مردم سودمند باشد. سه مورد از مهم‌ترین اهداف تصریح شده در درس برنامه های مرور شده 21 دانشگاهی که حسابداری دادگاهی را به عنوان یک رشته‌ی مجزا ارائه می‌کنند در ادامه آمده است: 1)آموزش شیوع و علت تقلب و جرائم یقه سفیدها، 2) روش های کشف،رسیدگی و پیش گیری تقلب، و 3) بصیرت پیش‌گیری از تقلب و شناسایی نقاط ضعف در سامانه‌های کنترل داخلی .

سخن پایانی

رخداد تقلب و جرائم مالی در هر اقتصادی یک واقعیت است و شاخه های متنوعی دارد که برخی از آن ها اکثراً کشف نشده باقی می‌مانند. حسابداری دادگاهی شاخه‌ای در حسابداری است که یکی از اهداف اصلی آن،رسیدگی و بر ملا کردن فعالیت های متقلبانه در درون و بیرون سازمان است و در آن بیشتر بر روابط طبیعی بین حسابداری و قانون و حسابرسی تاکید می‌شود، در حالی که رسوایی‌های مالی جهانی در سازمان‌های انتفاعی باعث افزایش هشیاری آن دسته از حسابدارانی شده است که باید در حین اجرای وظایف خود نسبت به تقلب بالقوه و سایر فعالیت های غیرقانونی گوش به زنگ می‌بودند، آن ها می‌توانند خود را برای ارائه کمک در زمینه‌ی پیش‌گیری ،رسیدگی و حل و فصل این مسائل هم آماده سازند.

در محیط قانونی ایران اگر چه مراجع ذی‌صلاحی مثل سازمان بازرسی کارشناسان خوبی در زمینه‌ی کشف و رسیدگی به تقلب در شرکت ها دارند، اما مشکلی که وجود دارد این است که آن ها بیشتر به تقلب‌های رخ داده در بخش دولتی می‌پردازند. البته حسابداران دادگاهی می‌توانند به افزایش اثربخشی کشف تقلب در بخش عمومی نیز کمک کنند.

رسیدگی به تقلب در بخش تقلب در بخش خصوصی یکی از حوزه های تقریباً  دست نخورده در اقتصاد ایران است که آن‌ها بیشتر به تقلب‌های رخ داده در بخش دولتی می‌پردازند. البته حسابداران دادگاهی می‌توانند به افزایش اثربخشی کشف تقلب در بخش عمومی نیز کمک کنند.

دفاتر پستی منتخب

موضوع : مقالات

تاریخ : 14-11-1393, 16:00

 

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت سهامی خاص :
ثبت شرکت برای خارجی ها

اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
قالیشویی در شهران|درب ضد سرقت|کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی