به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 9 آبان 1399

گسترش اشتغال زنان در تعاونی‌ها در دستور کار

به گزارش گروه اشتغال «خبرگزاری دانشجو»، حمید کلانتری معاون تعاون وزیر کار در همایش زنان و در مسیر توسعه اجتماعی با تاکید بر برنامه ششم توسعه با اشاره به اینکه زنان در دفاع مقدس نقش مهمی را داشتند بیان کرد: تمام رزمندگان زن یا در جایگاه هم سطح و یا در جایگاه مادر بودند و نقش مهمی ایفا کردند.

 

وی با اشاره به اینکه برای ارتقای مشارکت اجتماعی زنان باید به مسائل مختلفی توجه شود گفت: یکی از این زمینه‌ها آموزش عالی است و دیگری ظرفیت‌سازی تشکیلاتی است.

 

کلانتری با بیان اینکه یکی از بهترین ظرفیت‌ها برای مشارکت زنان حضور در تعاونی‌هاست بیان کرد: یکی از مسائل مطرح در حوزه تعاون این است که از دیدگاه جهانی بحث جنسیت عامل محدود کننده محسوب نمی‌شود. 

 

وی بیان کرد: در شرکتهای تعاونی براساس قانون بخش تعاون اصل 43 و 44 درصد زیادی از تعاونی‌ها عنصر زن در آنها فعالیت دارد.

 

معاون تعاون وزیر کار اظهار کرد: از 103 هزار تعاونی 10 درصد زنان هستند. همچنین بیش از 11 میلیون عنصر زن در تعاونی‌ها فعالیت می‌کنند. که این رقم با احتساب تعاونی سهام عدالت است. 

 

وی ادامه داد: میانگین اشتغال زنان در تعاونی حدود 11 نفر است زنان در مجموع 8.3 نفر مدیرعامل شرکت و حدود 11 نفر اعضای هیئت مدیره‌ها زنان هستند. 

 

کلانتری بیان کرد: همچنین بالغ بر 10 درصد بازرسان تعاونی‌ها زنان هستند و در مجموع حدود 6 هزار و 620 شرکت تعاونی در بحث تولید و 3800 تعاونی در بخش خدمات وجود دارد که زنان در آنها فعالیت دارند. 

 

معاون وزیر کار با تاکید بر اینکه بالغ بر 90 رشته فعالیت اقتصادی زنان در تعاونی‌ها دیده می‌شود گفت: 855 تعاونی فرش دستباف و 268 تعاونی کشاورزی از جمله تعاونی‌هایی هستند که گرایش زنان برای شرکت در آنها زیاد است. 

 

کلانتری با بیان اینکه در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به دنبال فراهم کردن زمینه‌ای برای گسترش اشتغال زنان در امر تعاون هستیم گفت: حمایت از تسهیلات اشتغالزایی برای زنان با همکاری بانک توسعه تعاون و صندوق مهر امام رضا فراهم شده است. همچنین به دنبال  فراهم شدن تعاونی‌های زنان در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی هستیم. 

 

وی با اشاره به اینکه در تعاونی‌های زنان مشکل تولید نداریم افزود: زنان 50 درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده که از آنها جمعیت مولد یاد می‌شود. با مذاکره با کمیته امداد امام خمینی فعالیت‌های خوبی را برای توسعه تعاونی‌های زنان سرپرست خانوار آغاز کرده‌ایم. 

 

وی با اشاره به فعالیت 470 تعاونی دانش‌بنیان گفت: زنان در کانون خانواده یک تعاونی هستند و نقش تربیت فرزند و آموزش مهارت را برعهده دارند. هر جایی که یک خانواده با تعامل در کنار هم فعالیت می‌کند می‌تواند نشان دهنده توانایی زنان در امر اشتغال باشد. 

 

 

منبع: تسنیم

 

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری دانشجو

تاریخ : 9-11-1393, 20:50

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا