به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : پنج شنبه ، 8 آبان 1399

مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه خبر داد: اتصال زرینه‌رود به سیمینه‌رود برای رسیدن آب به دریاچه ارومیه

مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: برای جلوگیری از تبخیر و رسیدن آب به پیکره اصلی دریاچه، دو رودخانه زرینه‌رود و سیمینه‌رود پیش از ورود به دریاچه به هم متصل می‌شوند.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت نیرو، سیدمرتضی موسوی، با بیان اینکه مطالعه این طرح در مراحل پایانی قرار دارد، اظهار داشت: پیش از بروز شرایط کنونی در دریاچه ارومیه، ورودی نرمال از آخرین ایستگاه‌ها به دریاچه حدود چهار میلیارد مترمکعب بود که این میزان ورودی از سال 74 به بعد روند کاهشی داشته، به‌طوری که در سال‌های اخیر ورودی دریاچه به دو میلیارد و 400 میلیون مترمکعب در سال رسیده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر طی سال‌های اخیر دو منطقه حائل (بافرزون) در جنوب این دریاچه به‌وجود آمده که تبخیر در این مناطق بسیار بالا است و آب از این ناحیه به پیکره اصلی دریاچه نمی‌رسد، به‌طوری که در یکی از مناطق حائل 13 درصد آب ورودی و در منطقه دیگر 23 درصد آب ورودی تبخیر می‌شود.

موسوی با بیان اینکه حدود 900 میلیون مترمکعب از آب ورودی در این دو منطقه از بین می‌رود، افزود: به‌دلیل وجود این دو منطقه، در سال‌های گذشته میزان آبی که به پیکره آبی دریاچه می‌رسید، از 1.5 میلیارد مترمکعب تجاوز نمی‌کرد و با توجه به شدت تبخیر دریاچه هر ساله ما شاهد کاهش آب دریاچه بودیم.

وی با بیان اینکه این دو منطقه حائل در مسیر ورود سیمینه‌رود و زرینه‌رود قرار دارند، اظهار داشت: این دو رودخانه در مجاورت هم از جنوب به دریاچه منتهی می‌شوند، اما نقطه تلاقی سیمینه‌رود به دریاچه به‌دلیل تبخیر کمتر مناسب‌تر است و با انجام یک طرح انتقال قرار است زرینه‌رود به سیمینه‌رود متصل شود.

وی از مشخص کردن دو مسیر برای این طرح خبر داد و افزود: مسیر نخست از پایاب سد نوروزلو پس از جدا کردن آب شرب و صنعت مناطق پیرامونی از بند نوروزلو درنظر گرفته شده است که خط انتقال از جاده کناری کانال آبگیر به طول حدود 12 کیلومتر اجرا شود.

موسوی افزود: مسیر دوم آبگیری از قلعه بزرگ پیشنهاد شده که این مسیر حدود چهار کیلومتر است و با اصلاح مسیر، سامان‌دهی، بازگشایی و خرید محدود زمین‌ها و با انجام مطالعه میدانی، انتقال از حوضه آبریز زرینه به حوضه آبریز سیمینه از این مسیر عملی خواهد بود.

مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه تصریح کرد: با انتخاب مسیر مناسب و اتصال آب این دو رودخانه به‌همدیگر، آب ورودی با کمترین تلفات به پیکره اصلی دریاچه خواهد رسید.

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایلنا

تاریخ : 22-10-1393, 16:56

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

موضوعات پرکاربرد ثبتی :
ثبت شرکت در سراسر ایران

ثبت شرکت در تهران
پشتیبانی ثبت ارشیا