به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : چهارشنبه ، 2 خرداد 1397

ثبت شرکت-مجامع عمومی

مجامع عمومی

با طرح مجمع عمومی در شرکت سهامی در حال تصفیه ، در حقیقت هدف پاسخگویی به این پرسش کلیدی است که شیوه سیاست گذاری در دوره تصفیه چگونه و مرجع آن چه شخص یا اشخاصی هستند .
در مقررات ناظر به انحلال و تصفیه به مجامع عمومی ، نقش و شیوه تشکیل آنها بسیار اشاره رفته است . برخی از این اشارات در راستای تبیین نقش دیگر ارگانهای شرکت در حال تصفیه به ویژه مدیران تصفیه و برخی دیگر مشخصا با هدف تعریف جایگاه و وظایف خود مجمع صورت گرفته است . به هر حال قانون گذار به روشنی تصمیم گیری و سیاست گذاری در شرکت سهامی در حال تصفیه را تنها از سوی مجمع عمومی به رسمیت شناخته است . لیکن تفاوت چشمگیر میان مجامع شرکتهای سهامی فعال و در حال تصفیه آن است که در حالت دوم ، وجود تنها مجمع عمومی از نوع عادی و نه فوق العاده متصور است . زیرا که قانونگذار هیچ یک از مقررات مربوطه به تصفیه به مجمع عمومی فوق العاده اشاره نداشته و افزون بر آن ، هیچ یک از کارکردهای مجمع عمومی فوق العاده در دوره تصفیه امکان طرح ندارد. آن گونه که دربحث مجمع عمومی فوق العاده شرکت در حال فعالیت دیدیم ، کارکردهای این مجمع عبارت بودند از ؛ انحلال شرکت، تغییر اساسنامه و از جمله کاهش و یا افزایش سرمایه شرکت ، انتشار اوراق مشارکت (قرضه)، تبدیل سهام ، صدور سهام ممتازه و تغییر امتیازات آن و تبدیل شرکت به نوع دیگر . در پاسخ به این پرسش که کدام یک از اختیارات بالا در دوره تصفیه قابل تصمیم گیری است ، می توان گفت که برای هیچ یک از موارد گفته شده در مدت تصفیه امکان تصمیم گیری وجود ندارد .
در نتیجه ، در مدت تصفیه ، تنها مجمع عمومی عادی انعقاد یافته و تصور تشکیل مجمع عمومی فوق العاده منتفی است .
لزوم وجود مجمع برای دوره تصفیه در ماده 221 لایحه اصلاحی قانون تجارت 1347 به این شرح آمده است:
"در مدت تصفیه مقررات راجع به دعوت و تشکیل مجامع عمومی و شرایط حد نصاب و اکثریت مجامع مانند زمان قبل از انحلال باید رعایت شود و هر گونه دعوتنامه و اطلاعیه ای که مدیران تصفیه برای صاحبان سهام منتشر می کنند باید در روزنامه کثیر الانتشاری که اطلاعیه ها و آگهیهای مربوط به شرکت در آن درج می گردد منتشر شود."
نکته جالب آنکه ، بر خلاف مجمع عمومی عادی دوره حیات شرکت که صلاحیت انحصاری رسیدگی به صورتهای مالی شرکت را دارد، در صورت عدم تشکیل مجمع عمومی دوره تصفیه و یاعدم تصمیم گیری از سوی آن مجمع راهکار جایگزینی در بخش اخیر ماده 222 پیش بینی شده است که طبق آن :
"...مدیران تصفیه باید گزارش خود و صورتحسابهای مقرر در ماده 217 این قانون را در روزنامه کثیر الانتشاری که اطلاعیه ها و آگهیهای مربوط به شرکت در آن درج می گردد برای اطلاع عموم سهامداران منتشر کنند."


جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 77516567-021 و 09128069819 تماس حاصل فرمایید و یا به شماره 500011008069819 پیامک ارسال فرمایید
تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : مقالات

تاریخ : 9-10-1393, 16:36

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی