به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : یکشنبه ، 4 تیر 1396

ثبت شرکت

ثبت شرکت -فصل دوم تعریف و ویژگی های شرکت با مسئولیت محدود


عنوان شرکت با مسئولیت محدود برای نخستین بار در قانون تجارت 1311 پدیدار شد و در قانون تجارت 1303-1304 راجع به آن سخنی به میان نیامده بود . علت این سکوت این گونه توجیه گردیده که قانون تجارت فرانسه در آن زمان شرکت مسئولیت محدود را به رسمیت نشناخته بود
شرکت با مسئولیت محدود د رشمار شرکتهای سرمایه محسوب می گردد. چرا که ویژگیهای اصلی این شرکت همان خصوصیات محوری شرکت سرمایه است. با این حال برخی اوصاف شرکت مزبور اگر نه به طور کامل بلکه تا اندازه ای به شرکتهای اشخاص نزدیک است . همین امر موجب گردیده تا برخی  از حقوقدانان با مردد تلقی نمودن قانون گذار در جایابی این نوع شرکت در یکی از دسته بندی های شرکتهای سرمایه یا اشخاص معتقد باشند که شرکت با مسئولیت محدود دارای ساختار خاص خود بوده و در طبقه بندیهای بالا نم گنجد ،و "قانون گذار در تردید است  که شرکت با مسئولیت محدود را جزء شرکتهای اشخاص قرار دهد یا سرمایه . " چرا که این شرکت " در حقیقت برزخ بین شرکت سهامی و تضامنی است."
دیدگاه اخیر که مبتنی بر برخی محدودیتها در شرکت مسئولیت محدود و مهم تر از همه محدودیت در واگذاری سهم الشرکه است ، با ماهیت واقعی و کارکردهای شرکت مزبور سازگاری ندارد. زیرا در شرکتهای سهامی خاص نیز می توان واگذاری سهام آنها را مشروط به موافقت مجامع عمومی سهامداران و یا مدیران نمود.
ماده 94 قانون تجارت 1311 شرکت با مسئولیت محدود را این گونه تعریف نموده است:
"شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر بای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرماه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط با میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است."
با ملاحظه تعریف بالا که بیشتر به بیان اوصاف چنین شرکتی می پردازد ونیز سایر مقررات قانون تجارت ناظر به این شرکت، ویژگیهای شرکت یاد شده  را می توان به شرح ذیل برشمرد:

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 77516567-021 و 09128069819 تماس حاصل فرمایید و یا به شماره 500011008069819 پیامک ارسال فرمایید

دفاتر پستی منتخب

موضوع : مقالات

تاریخ : 8-10-1393, 10:15

 

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
قالیشویی در شهران|درب ضد سرقت|کرکره برقی|ایزوگام|کفسابی