به پرتال ثبت شرکت ارشیا خوش آمدید امروز : جمعه ، 26 مهر 1398

صندلی داغ سلامت در دولت تدبیر/درمان زخم‌های عمیق نیازمند بودجه

معاون وزیر بهداشت:

صندلی داغ سلامت در دولت تدبیر/درمان زخمهای عمیق نیازمند بودجه

» سرویس: اجتماعي - سلامت

معاون درمان وزیر بهداشت ضمن تشریح نتایج طرح تحول نظام سلامت از گسترش خدمات بهداشتی در حاشیه شهرها در حوزه بهداشت خبر داد.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر محمد آقاجانی با بیان اینکه طرح تحول در زمانی آغاز شد که دولت و ملت با تحریمهای ظالمانه مواجه بود و شرایط سخت اقتصادی بر دولت سنگینی میکرد، گفت: آغاز طرحی برای رفاه اجتماعی با این گستردگی در این برهه و با این فشارهای اقتصادی کار بسیار بزرگی است. معمولا زمانی که دولتها با فشار سنگین مواجه میشوند از رفاه اجتماعی میکاهند اما بر خلاف این، دولت یازدهم در جهت گسترش رفاه اجتماعی طرح بزرگی را تحت عنوان تحول در نظام سلامت در همین دوران کلید زد. این طرح با محوریت توجه ویژه به پرداختیهای مردم برای خدمات سلامت، جبران هزینههای آنها، حفاظت مالی از مردم در مقابل هزینهها، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات و بهبود کیفیت آغاز شد.

نتایج شش ماهه نخست طرح تحول

آقاجانی ادامه داد: یکی از دستاوردهای مهم طرح تحول بحث کنترل بازار دارو و تجهیزات پزشکی است. به صورتی که علیرغم وجود تورم، کاهش قیمت تجهیزات پزشکی ضروری مثل لنزهای چشمی را کنترل کردیم و کنترل نرخهای حدود 7000 قلم از تجهیزات پزشکی را در بازار شاهد هستیم که این تجهیزات به طور متوسط 42 درصد در سال 93 در مقایسه با 92 کاهش قیمت داشتهاند. در برنامه کشیک مقیمی نیز ما در 398 بیمارستان دانشگاهی کشور 752 نفر پزشک متخصص در 17 تخصص، شبها و در ساعت مختلف و ایام تعطیل برای خدمت رسانی به مردم حضور دارند. یکی از برنامههای مهم دیگر حمایت از ویزیتهای سرپایی بود که در این راستا در 585 کلینیک ویژه حدود 9500 نفر پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص ارائه خدمت داده و بیش از 3000 ویزیت به صورت ماهانه در این کلینیکها انجام میشود که مردم فقط 3000 تومان بابت آن میپردازند.

وی افزود: برنامه دیگر ما حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم بود که در قالب این برنامه در 293 شهر غیربرخوردار کشور 436 پزشک مورد حمایت قرار گرفتند تا با انگیزه کامل به ارائه خدمت ادامه دهند و طبق آمار ما 42 درصد از پزشکان اعلام کردند که بعد از پایان تعهد قانونی خود به دلیل اجرای این طرح در این مناطق میمانند. بنابراین صرف اجرای قانون دیگر شرط بقای پزشکان در این مناطق نیست بلکه حمایتهای دولت آنها را به ماندن در این مناطق ترغیب کرده است که این سرمایه بزرگی برای مناطق محروم است.

وی در مورد ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ بیمارستانهای دولتی در قالب طرح تحول سلامت اظهار کرد: حدود 560 بیمارستان دولتی کشور بازسازیهای هتلینگ را شروع کردند که 67 درصد پیشرفت داشته است. تجهیزات مربوط به این مورد 11 قلم است که 1600 محموله از این تجهیزات را تحویل گرفته و به مناطق محروم ارسال کردیم.

وی افزود: یکی از مهمترین دستاوردهای این طرح سرمایه اجتماعی بود که از طریق این طرح به دست آوردیم و اقبالی که مردم از این طرح نشان داده و همچنین اقبال دولت، مجلس و نهادهای حاکمیتی در زمره دستاوردهای این طرح است.

دو صندلی داغ سلامت در دولت تدبیر

برنامههای گسترده برای حوزه بهداشت در طرح تحول

وی ادامه داد: اما در مورد پیشگیری و بهداشت به عنوان اولویت وزارت بهداشت باید گفت: اولا در طرح تحول سلامت برنامههای گستردهای برای بهداشت طراحی شده که برخی از آنها به نتیجه رسیده و برخی از آنها آغاز شده و در آینده نتیجه آن ملموس خواهد بود. برای مثال در حال حاضر 2000 خانه بهداشت در دستور کار است و به زودی به بهره برداری خواهد رسید که این کار ارزشمندی برای تکمیل شبکه خدمات بهداشتی اولیه در سطح روستاهاست. شبکهای که فرسوده شده بود و سالها سرمایهگذاری در این زمینه انجام نگرفته بود. ما حتی در مراکز بهداشتی درمانی و خانههای بهداشت داروهای اولیه را نداشتیم و مشکل واکسن، مکملها و کمبود 2000 پزشک عمومی در مراکز بهداشتی و درمانی داشتیم و با شبکهای که فرسوده شده، نیروی انسانی که تحلیل رفته و تجهیزات و ساختمانهایی که تخریب شده و با بحران در این زمینه مواجه بودیم.

آقاجانی در این باره افزود: خوشبختانه با کارهایی که حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت با کمک دولت و مجلس انجام داد، موفق شدند بخش قابل توجهی از مشکلات را برطرف کنند و در حال حاضر داروها در دسترس است و مکملها در شبکه وجود دارند. واکسنها تامین شده و واکسن پنتاوالان برای اولین بار به زنجیره واکسیناسیون کشور اضافه شده است. ما در چند سال اخیر در زمینه واکسیناسیون عقب مانده بودیم در حالی که در گذشته یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه بودیم. اما بعد از اجرای این طرح واکسن پنتاوالان وارد شد و به زودی در کشور تولید نیز خواهد شد.

آقاجانی در ادامه تشریح برنامهها در حوزه بهداشت گفت: از دیگر برنامههای این حوزه توجه ویژه به حاشیه شهرهاست. متاسفانه در حاشیه شهرها جمعیت متراکمی را داریم که اکثرا مهاجر هستند و گاهی اوقات از خدمات اولیه بهداشتی محرومند و شاخصهای بهداشتی را در کشور به حد قابل توجهی پایین میآورد. بنابراین ضرورت داشت که به این موضوع توجه شود که این اتفاق افتاد و برنامه گستردهای برای پوشش خدمات بهداشتی در حاشیه شهرها طراحی شد و مقدمات آن فراهم شد و به زودی شاهد گسترش خدمات بهداشتی اولیه به حاشیه شهرها و شهرها خواهیم بود. همچنین در حوزه سلامت عمومی کارهای بزرگی انجام شده که یک نمونه از آن بحث پالم است و اقدامی که وزیر بهداشت در این زمینه انجام داد. در حال حاضر بخش زیادی از این روغن از سبد غذایی مردم حذف شده است.

توسعه سرمایهگذاری در بهداشت و درمان به موازات یکدیگر

معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مفهوم گسترش بهداشت که منجر به کاهش ورود بیماریها شده و تا حدودی بروز بیماریها را به تعویق میاندازد، سرمایهگذاری در حوزه درمان است گفت: مثلا کشور ژاپن که از نظامهای سلامت موفق در دنیاست در حوزه خدمات درمانی سرمایه گذاری فوق العاده گستردهای دارد و 13 طرح به ازای هر هزار نفر دارد. ما در کشور 1.5 طرح به ازای هر هزار نفر جمعیت داریم. گسترش بهداشت، افزایش طول عمر را به دنبال دارد و در دوران کهنسالی ما با بیماریهای متفاوت، مزمن و پرهزینه مواجهیم. اصولا هزینه کردن در بهداشت و افزایش امید به زندگی حتی میتواند هزینهها را در دوره کهنسالی به خدمات درمانی افزایش دهد اما تاثیر فوق العادهای در بهبود نیروی کار، شادابی جامعه، افزایش تولید و رفاه جامعه و توسعه همه جانبه اجتماع دارد. بنابراین کشورهایی که در حوزه بهداشت توسعه یافتهاند در کنار بهداشت، درمان را نیز توسعه داده بودند یعنی در هر دو حوزه بهداشت و درمان باید سرمایه گذاریها به موازات هم و با برنامه ریزی دقیق پیش روند و ضمن اولویت دادن بهداشت، درمان مردم نیز مدنظر قرار داده شود.

درمان زخمهای عمیق سلامت نیازمند سرمایهگذاری عمده

آقاجانی در مورد چالشها و مشکلات حوزه سلامت اظهار کرد: سرمایه گذاری در حوزه سلامت سالهاست که در کشور به صورت محدود صورت گرفته و این عقب ماندگیهایی تاریخی، زخمهای عمیقی را در این حوزه ایجاد کرده است که طرح تحول سلامت یک التیام بر این زخمها بود. اما برای درمان ریشهای این زخمها سرمایه گذاری عمده در این حوزه نیاز است.

وی در تشریح برخی از چالشهای نظام سلامت گفت: در حوزه بیمارستان در سیستم دولتی به ازای هر 1000 نفر یک تخت داریم و در کل نظام سلامت کشور اعم از دولتی، خصوصی، عمومی و غیره 1.5 تخت به ازای هر هزار نفر داریم که این از پایینترین استانداردها هم پایینتر است. یعنی کمترین تخت در کشورهای همجوار ما 2.5 تخت به ازای هر هزار نفر است و اگر بخواهیم به حداقل استاندارد برسیم باید یک تخت به ازای هر هزار نفر اضافه شود که به سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد. البته لزوما نباید همه اینها به صورت دولتی انجام شود اما مسئله این است که باید این اتفاقات بیافتد.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات ما این است که بیمارستانهای ما فرسودهاند و متوسط عمر بیمارستانهای ما 35 سال است و در عین حال به درستی هم نگهداری نشدهاند. این بیمارستانهای کهنه و درست نگهداری نشده با تجهیزات فرسوده هم اداره میشوند زیرا تجهیزات پزشکی ما از رده خارج شدهاند و نیاز به جایگزینی آنها و آوردن دستگاههای جدید و بروز است. همچنین در مورد نیروی انسانی بیمارستان در حال حاضر کمتر از یک پرستار به ازای هر تخت خدمت رسانی میکند. با اجرای طرح تحول استقبال مردم از بیمارستانها زیاد شده و این کمبود بیشتر حس میشود.

آقاجانی در زمینه نیروی انسانی ادامه داد: ما برای رسیدن به استانداردهای قابل قبول باید تعداد پرستار را دو برابر کنیم که این دور از دسترس است. البته یک هدفگذاری با 50 درصد رشد در تعداد گروه پرستاری مدنظر وزارت بهداشت که این امر نیاز به منابع مختلف و هم نیاز به مجوزهای استخدام دارد. بنابراین با چالشهای عظیمی که در این حوزه وجود دارد به سرمایه گذاری عظیم هم نیاز داریم تا به حداقل استانداردها برسیم.

معاون درمان همچنین گفت: در اورژانس پیش بیمارستانی حدود 800 پایگاه اورژانس جادهای و شهری از برنامه چهارم و پنجم توسعه عقب هستیم و حدود 15 هزار تکنسین در پایگاههای فعال موجود و در پایگاههایی که باید ساخته شود کمبود داریم. بنابراین نباید با بودجه سال گذشته انتظار معجزه داشت. تحول در حوزه سلامت حدود یک دهه نیاز به زمان دارد که با سرمایه گذاری گسترده کار بیش از پیش، همت بالا و صبوری مردم نیاز داریم تا بتوانیم در طول یک دهه به دستاوردهای مورد انتظار برسیم.

تحقق دستاوردهای طرح تحول با اصلاح در بودجه بیمهها

وی در پایان ضمن تشکر از همراهی دولت و مجلس اظهار کرد: ما در وزارت بهداشت نگران بودجه هستیم. رشدی که در این حوزه ذکر میشود از درآمد اختصاصی است نه در منابع عمومی. دستاوردهای این طرح زمانی محقق خواهد شد که بودجه بیمهها رشد کند. اگر رشد بودجه بیمهها که 15 درصد است اصلاح نشود، درآمدها محقق نخواهد شد. بنابراین باید بودجه بیمهها رشد کند و راه اصلاح درآمدها رشد بودجه بیمههاست.

انتهای پیام

تماس با ثبت شرکت ارشیا

موضوع : اخبار » تیتر اخبار » خبرگزاری ایسنا

تاریخ : 7-10-1393, 12:41

 

تمامی نظرات در کمتر از 12 ساعت پاسخ داده می شود

ارسال نظر


روزنامه رسمی

رهگیری پرونده ثبت شرکت
دفاتر پستی منتخب

ثبت شرکت برای اتباع خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص :
اطلاعیه ها و اخبار
نظرسنجی
به نظر شما مناسب ترین شرکت برای شروع فعالیت اقتصادی کدام شرکت می باشد ؟
شرکت محدود
شرکت خاص
موسسه
شرکت تعاونی
ثبت شرکت در سراسر ایران
پشتیبانی ثبت ارشیا
||کرکره برقی|ایزوگام|